Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domy pasywne - od wyboru odpowiedniej działki po budowę. Zobacz, jak zbudować dom pasywny

Materiał powstał we współpracy z Województwem Podkarpackim
Domy pasywne charakteryzuje bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Dziś to wielka zaleta takich budynków.
Domy pasywne charakteryzuje bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Dziś to wielka zaleta takich budynków. Fot. 123 RF
Architekci, ekolodzy i producenci materiałów budowlanych mówią o samych korzyściach, jakie niesie za sobą budownictwo pasywne. Koncepcja budownictwa pasywnego opiera się w głównej mierze na zminimalizowaniu zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku. Oznacza to, że każdy element konstrukcji takiego domu powinien przyczyniać się do zmniejszenia kosztów ogrzewania. Od dachu, poprzez okna, po klamki w drzwiach!

Dom pasywny: w stronę słońca

Cechą budynków pasywnych jest ich bierne wykorzystywanie energii słonecznej. Decydując się na budowę domu pasywnego, bardzo ważny jest wybór działki - musi być słoneczna i oddalona od wyższych zabudowań. Przed wyborem działki warto zobaczyć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To ważne, bo definiuje on, jakie budynki mogą być stawiane w danym miejscu. Na przykład zabytkowe otoczenie wyklucza budowę nowoczesnych domów pasywnych o płaskim dachu. Warto więc najpierw zapoznać się z planem.

Jeżeli znaleźliśmy już działkę spełniającą wymogi, czas poszukać projektu. Domy pasywne wyróżnia prosta forma, bez wystających gzymsów, zwarta konstrukcja i nieskomplikowana bryła. To także minimalistyczny kształt, brak łuków, kolumn i jedna kondygnacja.Jeżeli znaleźliśmy już działkę spełniającą wymogi, czas poszukać projektu.

Co ważne - dom pasywny powinien mieć maksymalnie rozbudowaną elewację południową, co pozwala chłonąć jak najwięcej ciepła z energii słonecznej. To właśnie z tej strony lokalizowana jest większość okien, na rzecz całkowitej rezygnacji z przeszkleń po stronie północnej. Nie ma co ukrywać - taki projekt to prawdziwe wyzwanie dla architekta.

Minimalne straty ciepła w domu pasywnym

Projekt domu pasywnego powinien sprawiać, że gotowy budynek będzie wyjątkowo szczelny i odporny na nadmierną utratę ciepła, zapewniając jednocześnie właściwą cyrkulację powietrza.

Dom pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania; jest to poniżej 15 kWh/(m kw. na rok). Oznacza to, że w ciągu sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 metra sześciennego gazu ziemnego, czy też 2,3 kg węgla.

Ciepłe wnętrze, odpowiednie sprzęty

Nieodłącznym elementem domu pasywnego powinno być również jego wyposażenie, takie jak energooszczędny sprzęt AGD, RTV, oświetlenie oraz instalacje pozwalające zminimalizować zużycie wody. Budynek pasywny pobiera energię nie tylko z zewnątrz, ale również z wewnątrz, czyli z działających sprzętów domowych.
Budowa domu pasywnego oznacza inwestycję w poprawę jakości naszego życia i pozwala przyczynić się do ochrony przyrody.

Przykłady budynków pasywnych w Polsce i na świecie

W całej Europie powstają domy pasywne, dostosowane do potrzeb mieszkańców, które współgrają z otoczeniem, wykorzystują najnowsze technologie i zachwycają wyglądem fasady.

Myśląc o budynkach pasywnych, często w głowie pojawia się obraz niewielkiego domu jednorodzinnego o prostej formie. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak na zrealizowanie odważnych, monumentalnych projektów, które wymykają się stereotypom.

Wieżowiec o standardzie budynku pasywnego
Wieżowiec o standardzie budynku pasywnego Fot. archiwum PP

W dzielnicy Freiburga Weingarten-West powstał pierwszy w Niemczech wieżowiec o standardzie budynku pasywnego. To spektakularna renowacja 16-piętrowego budynku z 1968 roku. Geometryczną bryłę na planie prostokąta charakteryzują duże okna i balkony z widokiem na okoliczną zieleń.

Budynek Zölly.
Budynek Zölly. Fot. archiwum PP

Wieżowiec Zölly, położony w sercu modnej dzielnicy Zurychu, został wyróżniony certyfikatem Minergie Eco Label, który jest przyznawany rozwiązaniom przyjaznym dla środowiska, spełniającym wysokie standardy jakościowe.

Prywatny pasywny budynek w Berlinie.
Prywatny pasywny budynek w Berlinie. Fot. archiwum PP

Domy pasywne wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań o wysokim standardzie. Prywatny budynek w Berlinie to nowoczesna, purystyczna forma, która jest połączeniem przestronnej, dwupoziomowej części mieszkalnej z prywatną galerią sztuki na parterze. Przy Linienstraße 23 można podziwiać klasyczną, geometryczną bryłę domu pasywnego z prefabrykowanego betonu architektonicznego, którą wyróżniają wychodzące z fasady duże przeszklenia.

Kościół pasywny w Nowym Targu.
Kościół pasywny w Nowym Targu. Fot. archiwum PP

Kościół pasywny w Nowym Targu to pierwszy w Polsce budynek sakralny, wyróżniający się wysokim standardem energetycznym i prawdopodobnie pierwszy na świecie kościół w standardzie budynku pasywnego.

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24