MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domy przyszłości

JÓZEF LONCZAK
Pierwszy w Polsce dom pasywny zbudowano w Gdańsku. Niewykluczone, że niedługo podobny powstanie także w Rzeszowie.
Pierwszy w Polsce dom pasywny zbudowano w Gdańsku. Niewykluczone, że niedługo podobny powstanie także w Rzeszowie. Archiwum
Rosnące ceny na światowych rynkach paliw i energii skłaniają inżynierów i konstruktorów do szukania takich rozwiązań, które pozwolą na minimalne zużycie energii niezbędnej do ogrzania budynku. Takie warunki ma spełniać tzw. dom pasywny, nazywany także niskoenergetycznym budynkiem inteligentnym. Jest to budynek dobrze izolowany z odpowiednim systemem wentylacyjnym.

Koncepcja takiego domu powstała w Niemczech przed 20 laty. Jej autorami jest dr Wolfgang Feist i jego współpracownicy z Instytutu Mieszkalnictwa i Środowiska. Dzięki nim w Niemczech powstało już kilkaset takich domów. Jednak średni koszt budowy jest wyższy od tradycyjnego zaledwie o 15-20 proc. a wieloletnia eksploatacja pozwala na olbrzymie oszczędności i zminimalizowanie skutków ubocznych eksploatacji domu na środowisko naturalne.

U nas też powstaje

W starym budownictwie do ogrzania 1m kwadratowego powierzchni mieszkania zużywa się w skali roku 35 metrów sześciennych gazu. W przypadku zastosowania nowoczesnej energooszczędnej technologii wystarcza 1,5 m sześć. na rok. Przy stu metrowym mieszkaniu daje to w skali roku oszczędność 3350 m sześć gazu. Proporcje przy użyciu oleju opałowego są podobne.

Pierwszy taki dom powstaje także w Polsce, a konkretnie na jednym z gdańskich osiedli i już niedługo będzie można porównać koszty budowy i eksploatacji w naszych warunkach.
Wiele wskazuje na to, że takich budynków wkrótce powstanie w naszym kraju więcej, gdyż podpisano już porozumie między Termo Organiką (producent styropianu) a Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego (PIBP). Efektem tego jest np. promocja tej technologii w budownictwie na targach "BUDMA 2005", gdzie zaprezentowano konstrukcję energooszczędnego domu pasywnego.

3 różnice

Czym różni się dom pasywny od tradycyjnego? - Po pierwsze, dom pasywny posiada grubą i szczczelną trzydziestokilkucentymetrową warstwę izolacji - wyjaśnia Gunter Schlagowski prezes PIBP i entuzjasta takich domów.
- Po drugie, tego rodzaju dom ma system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza domu niemal bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji wentylacyjnej, której centralny element stanowi wymiennik ciepła. Po trzecie, okna w niskoenergetycznych budynkach są wykonane w najnowszej technologii, która pozwala przenikać promieniom słonecznym do wnętrza domu i bardzo skutecznie ogranicza straty ciepła na zewnątrz - dodaje prezes Schlagowski.

Dom ze styropianu

Jaki efekt daje zastosowanie tych rozwiązań, a zwłaszcza tak grubej izolacji? - Technologia, w jakiej budowane są budynki pasywne pozwala zaoszczędzić nawet 80 procent zużywanej energii i praktycznie zrezygnować z tradycyjnych systemów ogrzewania. Zapewnia również dobry dla człowieka mikroklimat w mieszkaniu - zapewnia prezes Termo Organiki Dariusz Stachura. - Energooszczędne domy pasywne od początku wzbudzają nasze duże zainteresowanie, dlatego podpisaliśmy umowę o współpracy z PIBP. Instytut buduje właśnie z zastosowaniem tej techniki swoją siedzibę w Gdańsku. Do ocieplania używa naszego, wyprodukowanego z Neoporu, styropianu "Termo Lambda".

Racje ekonomiczne

Dla naszych praktyków najważniejsze jest jednak strona ekonomiczna takiej budowy. Obecnie zdecydowana większość modernizowanych, czy nowo budowanych domów ma docieplane ściany styropianem lub wełną o grubośći 10 - 12 cm, z rzadka 15 cm.
Dlaczego? - Gdyż zastosowanie grubszej warstwy styropianu lub wełny staje się nieekonomiczne - odpowiada Julian Krupa, dyrektor rzeszowskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB).

Julian Krupa, dyrektor rzeszowskiego Oddziału (PZITB):

- Zależność pomiędzy grubością izolacji, a wysokością płaconych rachunków za ciepło np. gaz, energię elektryczną, olej opałowy czy węgiel nie jest prosta. A przy dzisiejszych cenach materiałów i energii opłacalność zwiększania grubości warstwy styropianu na ścianach kończy się przy grubości właśnie 14 - 15 cm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24