MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest pozwolenie na budowę fabryki Izery. Pierwszy polski samochód elektryczny będzie produkowany w Jaworznie. Znamy szczegóły!

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Jest pozwolenie na budowę w Jaworznie fabryki produkującej pierwsze polskie samochody elektryczne Izera. Prezydent miasta podpisał dokumenty, teraz wszystko w rękach rządu.
Jest pozwolenie na budowę w Jaworznie fabryki produkującej pierwsze polskie samochody elektryczne Izera. Prezydent miasta podpisał dokumenty, teraz wszystko w rękach rządu. fot. materiały prasowe IZERA
Jak ustalił "Auto Świat", w końcu zakończyły się starania o pozwolenie na budowę fabryki pierwszego polskiego samochodu elektrycznego Izera. ElectroMobility Poland (EMP) otrzymało pozwolenie na budowę, a rząd zakończył audyt spółki. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizować długo wyczekiwaną inwestycję.

Prezydent Jaworzna wydał pozwolenie na budowę fabryki Izery

Przypomnijmy, plany powstania zakładu produkcyjnego ciągnęły się latami. Początkowo były trudności z określeniem lokalizacji budowy fabryki, ostatecznie zdecydowano się na teren Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, graniczącego bezpośrednio z ul. Wojska Polskiego oraz czynną przemysłową linią kolejową.

Teraz zakończył się kolejny ważny proces inwestycyjny, prezydent Jaworzna podpisał pozwolenie na budowę fabryki, a to oznacza, że nie ma przeszkód formalnych, które mogłyby zatrzymać realizację.

- Jestem niezmiernie zadowolony z faktu, że proces wydania pozwolenia na budowę fabryki przebiegł sprawnie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Ta inwestycja ma strategiczne znaczenie dla rozwoju miasta i regionu, a także jest wyrazem naszego zaangażowania w przywrócenie Polski na mapę znaczących graczy w branży motoryzacyjnej – powiedział Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Dla miasta to nie tylko nieoceniona promocja, ale również wizja nowych miejsc pracy i bardzo dobrego zagospodarowania terenów poprzemysłowych. Lokalizacja cechuje się bardzo dobrą infrastrukturą, bliskością potencjalnych dostawców, silnym zapleczem naukowym oraz możliwością pozyskania kompetentnych pracowników.

Zielone światło od rządu - niecierpliwe oczekiwanie na decyzję

- Wydział Architektury i Urbanistyki przygotował pozwolenie na budowę fabryki samochodów elektrycznych Izera. Spółka EMP prawdopodobnie jutro, albo jeszcze dzisiaj po południu odbierze pozwolenie na budowę. To otwiera drogę do tego, żeby przekonać rząd Rzeczypospolitej do tego żeby nie zaniechać budowy tego tak potrzebnego naszemu miastu i regionowi zakładu - mówi prezydent Jaworzna.

Zanim dojdzie do wbicia pierwszej łopaty pod budowę fabryki pierwszego polskiego samochodu elektrycznego, polski rząd zgodnie z tym co mówią władze Jaworzna, musi dać inwestycji zielone światło.

- Wszystkie zgromadzone dokumenty i analizy przeprowadzone w ostatnich tygodniach – w tym także wyniki procesu due diligence inwestycji – zostały przekazane przedstawicielom administracji państwowej nadzorującym funkcjonowanie EMP. Spółka uzyskała także pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego w Jaworznie, które – po uprawomocnieniu – kończy proces formalny związany z przygotowaniem do inwestycji, umożliwiając rozpoczęcie prac budowlanych. Wykonane prace analityczne, przedstawiona dokumentacja oraz wyniki dotychczasowych audytów i kontroli stanowią podstawę dla rzetelnej oceny projektu i umożliwią podjęcie kierunkowych decyzji właścicielskich - informował Auto Świat nowy prezes spółki EMP, Paweł Poneta.

Audyt spółki EMP przeprowadzony przez rząd, był bardzo szczegółowy, dotyczył wszystkich aspektów działalności i nie wykazał żadnych nieprawidłowości poza tymi, które również stwierdził NIK podczas ubiegłorocznej kontroli. We wnioskach jedynym zarzutem były opóźnianie w realizacji. Mieszkańcy i władze Jaworzna z niecierpliwością oczekują decyzji rządu w tej sprawie rozpoczęcia budowy.

- Ta inwestycja będzie istotnym przykładem efektywnego wykorzystania szans, jakie daje Jaworznicki Obszar Gospodarczy. Jestem przekonany, że otwartość lokalnego samorządu i efektywna współpraca z inwestorami będzie doskonałą zachętą do kolejnych przedsięwzięć gospodarczych w naszym regionie – dodał prezydent Paweł Silbert.

Precyzyjne plany inwestycyjne - sposób budowania nowego zakładu produkcyjnego

Z dokumentów zdobytych przez Auto Świat wynika, że budowa fabryki podzielona zastała na dwa etapy, a zgoda prezydenta dotyczy pierwszego z nich, gdzie powierzchnia zabudowy wyniesie 169 tys. mkw. Mimo, że zakład będzie wysoko zautomatyzowany, to wygeneruje wiele miejsc pracy.

- Władze EMP szacują, że do końca 2026 r., czyli do chwili zakończenia drugiego etapu budowy i w chwili osiągnięcia pełni mocy produkcyjnych, zatrudnienie w jej fabryce może znaleźć nawet 2 tys. osób - informuje Auto Świat.

Tym samym masowa produkcja samochodów powinna rozpocząć się w 2026 r. Docelowo po zakończeniu dwóch etapów, po osiągnięciu pełni mocy, fabryka będzie mogła wyprodukować rocznie 300 tys. pojazdów. Warto wspomnieć, że ElectroMobility Poland za generalnego wykonawcę wybrało firmę Mirbud, stało się to w marcu tego roku.

ElectroMobility Poland SA powstała jako spółka PGE, Energi, Enei oraz Tauronu. Dziś najwięcej akcji spółki posiada Skarb Państwa - 90,8 %, wspomniane wyżej firmy mają po 2,3 % udziałów.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest pozwolenie na budowę fabryki Izery. Pierwszy polski samochód elektryczny będzie produkowany w Jaworznie. Znamy szczegóły! - Dziennik Zachodni

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24