Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugie miejsce studentów Politechniki Rzeszowskiej za pomysł użycia sztucznej inteligencji w przechwytywaniu pocisków

oprac. Beata Terczyńska
Marcin Krysiak i Filip Kubik, studenci lotnictwa i kosmonatyki, zajęli drugie miejsce w European Defence Challenge IV
Marcin Krysiak i Filip Kubik, studenci lotnictwa i kosmonatyki, zajęli drugie miejsce w European Defence Challenge IV mat. PRz
Studenci lotnictwa i kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej zajęli 2. miejsce w europejskim konkursie European Defence Challenge IV.

Podczas konferencji „European Defence Sector: Navigating the Future through Skills and Innovation” organizowanej w Brukseli z projektu ASSETs+ nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu European Defence Challenge IV. Tematem przewodnim było efektywne zarządzanie w środowisku obronności. W konkursie brało udział 142 studentów z różnych uczelni europejskich. Rzeszowscy studenci zajęli 2. miejsce ex aequo z finalistami z Uniwersytetu w Louvain w Belgii.

Studenci lotnictwa i kosmonautyki PRz: Marcin Krysiak i Filip Kubik zajęli 2. miejsce za pomysł opisujący użycie sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji w procesie przechwytywania pocisków rakietowych. Został wykonany ze wsparciem dr. inż. Grzegorza Drupki z Katedry Awioniki i Sterowania.

- European Defence Challenge to otwarty konkurs mający na celu przyciągnięcie młodych talentów do przemysłu obronnego i zachęcenie ich do rozpoczęcia kariery w technologiach związanych z obronnością - przybliża Anna Worosz z PRz. - Konkurs skłania studentów do zaproponowania jednego lub kilku podejść do pracy związanych z tematami: sztuczna inteligencja, technologie sensorowe, pojazdy autonomiczne, analiza danych, cyberbezpieczeństwo, technologie układów scalonych, kontrola, robotyka, przetwarzanie sygnałów i obrazów, technologie związane z obronnością.

Dodaje, że koncept stworzony przez studentów politechniki pozwala na szybkie wykrycie, identyfikację i klasyfikację pocisku rakietowego. W kolejnych krokach dobiera odpowiednią strategię obronną oraz wykonuje konieczne akcje. Ponadto łączy analizę ryzyka, minimalizując liczbę potencjalnych ofiar oraz skalę zniszczeń infrastruktury. Bierze pod uwagę czynniki ekonomiczne i polityczne. Każda przeprowadzona operacja udoskonala i wprowadza poprawki działania systemu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24