Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekumeniczny skansen

Krzysztof Potaczała
Ks. Bogdan Janik na placu budowy Centrum Kultury Ekumenicznej. Na drugim planie: wzgórki, na których staną makiety cerkwi i kościołów
Ks. Bogdan Janik na placu budowy Centrum Kultury Ekumenicznej. Na drugim planie: wzgórki, na których staną makiety cerkwi i kościołów KRZYSZTOF POTACZAŁA
Sto drewnianych makiet świątyń z Polski, Słowacji, Ukrainy, Rumunii i Węgier stanie w budowanym w Myczkowcach Centrum Kultury Ekumenicznej.

Nad cerkwiami i kościołami będzie górował 2,5-metrowy pomnik Jana Pawła II.
Idea takiego skansenu zrodziła się w głowie ks. Bogdana Janika, szefa Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach.

- Kiedyś we włoskim Rimini zobaczyłem miniaturową ekspozycję najpiękniejszych zabytków Italii - opowiada.

- Pomyślałem, że warto zbudować coś podobnego u nas. Wybrałem sakralną architekturę drewnianą, ponieważ jest bardzo krucha. Przykładem choćby zeszłoroczny pożar cerkwi w Komańczy.

Świątynie na wzgórkach

Makiety w skali 1 do 25 zostaną ustawione na 12 wzgórkach. Znajdą się tu kościoły rzymskokatolickie, cerkwie greckokatolickie i prawosławne, a także kościoły ewangelickie.

Otoczone będą miniaturową roślinnością, dokładnie taką, jaka jest przy oryginalnych świątyniach lub podobną. Między makietami zbudowane zostaną alejki spacerowe oraz altana, w której można będzie prowadzić dyskusje.

- To ma być centrum ekumeniczne, zarówno dla wypoczywających w ośrodku, jak i dla turystów - tłumaczy ks. Janik. - Uruchomimy elektroniczny punkt informacyjny, który przybliży naszym gościom wiedzę na temat tego miejsca i historii świątyń. Z głośników będzie płynąć muzyka charakterystyczna dla wszystkich wyznań.

W hołdzie papieżowi

Pośrodku skansenu stanie pomnik Jana Pawła II. Nieprzypadkowo. Papież był wielkim orędownikiem ekumenizmu. 2,5-metrowy monument zostanie odsłonięty 16 października, w dniu wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tego samego dnia będzie już można zwiedzać Centrum Kultury Ekumenicznej.

Makiety świątyń wykonuje Janusz Kulig z Chmielnika pod Rzeszowem. Gotowych jest już 20. Ogród zaprojektował Norbert Piekarski. Projekt budowy CKE finansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Unię Europejską i Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24