Emocje w Stalowej Woli

JERZY MIELNICZUK, roy,
Maciej Miller zawisł na obręczy po efektownym wsadzie.
Maciej Miller zawisł na obręczy po efektownym wsadzie. Jerzy Mielniczuk
Do emocjonującego pojedynku doszło w Stalowej Woli, gdzie miejscowa Stal pokonała Bakaset Kwidzyn różnicą 4 pkt. Trener gości Czesław Daś niezadowolony z wyniku za przegraną swojego zespołu winił sędziów i długo jeszcze po meczu wykrzykiwał co myśli o ich sposobie prowadzenia zawodów. Drugi nasz zespół - Siarka Tarnobrzeg doznał kolejnej porażki. Tym razem w Kołobrzegu z Kotwicą.

STAL STALOWA WOLA - BASKET KWIDZYŃ 63:59 (14:19, 15:15, 22:6, 12:19)

STAL: Pydych 12 (2x3), Wojdyła 11 (1x3), Ożóg 10, Bieleń 7 (1x3), Miller 4 oraz Rzegocki 8 (2x3), Grzyb 8, Jagódka 4.
BASKET: Partyka 17 (3x3), Lisewski 10, Andrzejewski 8, Prus 7, Potulski 0 oraz Urbaniak 6, Puncewicz 4 (1x3), Łukomski 4, Biela 3, Mazurek 0, Nieleszczuk 0.
Sędziowali: Wacław Woźniewski (Łódź) i Janusz Kiełbiński (Wrocław). Widzów 500.
Na sąsiada z tabeli stalowy musieli bardzo uważać. Choć Basket dostał się do ligi dzięki dzikiej karcie, to jednak ma nie lada budżet i mógł sobie pozwolić na kupno kilku rasowych koszykarzy. Jednym z nich jest wychowanek Stali, Rafał Partyka. Grają z nim wysocy Lisewski i Mazurek, i nic dziwnego, że kwidzynianie ograli w ostatniej kolejce Legię. Niewiele im brakowało, by 2 pkt. wywieźli też ze Stalowej Woli.
Mecz trafieniem rozpoczął Pydych, ale zaraz wyrównał Partyka, swoje dodał Prus i goście zaczęli uciekać Stali. Drugą kwartę "trójką" otworzył Rzegocki, co zmobilizowało …Basket. W 18. min. goście prowadzili już 11 "oczkami" (23:34) i zbyt szybko zaczęli myśleć o wygranej.
Po przerwie podopieczni Bogusława Wołoszyna zaskoczyli Basket podwójną obroną i zdecydowanie żywszym atakiem. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Po 3. min. już był remis (38:38), a później punktowała tylko Stal i skończyła 3 kwartę wynikiem 51:40. Ostatnie 10 min. było niezwykle nerwowe. Partyka miał za dużo luzu i trafiał zza linii 6,25 m. Na 1,5 min, przed końcem był remis 59:59. W tym momencie znać o sobie dało doświadczenie miejscowych. Za faule Bieleń odpłacił 4 trafieniami z "osobistych" i na nic się zdały głośne pretensje trenera Basketu do arbitrów.

KOTWICA KOŁOBRZEG - SIARKA TARNOBRZEG 87:69 (22:22, 21:25, 26:10, 18:12)

KOTWICA: Surówka 10, Kukuczka 10, Walczuk 16, Wichniarz 15 (2x3), Olszanecki 19 oraz Gibalski 9 (3x3), Bajer 6, Malinowski 2, Łuszczak 0.
SIARKA: Polek 8, Peciak 16 (1x3), Malcherczyk 5 (1x3), Szeib 8, Włodarczyk 6 oraz Kowalewski 5, Krupa 11 (1x3)), Kwiatkowski 3 (1x3), Rynkiewicz 7 (1x3).
Sędziowali: Marek Maliszewski (Warszawa) i Marek Walczak (Włocławek). Widzów 400.
Niepokonana na swym boisku Kotwica podtrzymała dobrą passę, chociaż pierwsze dwie kwarty mogły sugerować, że miejscowi będą mieć poważne kłopoty z sięgnięciem po komplet punktów. Siarka w tym okresie grała bowiem zupełnie dobrze. Maciej Szeib, Andrzej Peciak i wchodzący na zmiany Bartosz Krupa spisywali się bowiem bez zarzutu. Goście dokładnie zaopiekowali się najgroźniejszym koszykarzem miejscowych Sylwestrem Walczukiem, ograniczając jego możliwości rzutowe, a sami trafiali do kosza rywali. Po pierwszej połowie prowadzili 47:43.
Jednak w dwóch ostatnich kwartach inicjatywę przejęli miejscowi. Artur Olszanecki równie skuteczny w ataku jak i w obronie oraz Paweł Surówka i Jacek Gibalski zrobili swoje. Wykorzystując mnożące się błędy gości na początku trzeciej kwarty doprowadzili do remisu 53:53, a następnie po celnych rzutach Łukasza Wichniarza i Olszaneckiego objęli prowadzenie 61:53. W czwartej kwarcie Siarka była już cieniem zespołu z pierwszej połowy, a gospodarze z minuty na minutę powiększali przewagę.
Turów Zgorzelec - Tytan Częstochowa 75:61 (21:18, 10:14, 14:11, 30:28) Mordzak 22, Czerwonka 16, Nowak 16 - Szynkiem 15, Miętus 11, Nogalski 8.
Polpharma Stargard Gdański - Viking Gdynia 107:65 (29:17, 29:13, 28:16, 21:19) Cielebąk 22, Marculewicz 16 - Przewrotki 19, Syldak 10.
Legia Warszawa - Zastal Zielona Góra 101:68 (20:21, 32:22, 22:9, 27:16) Pacocha 22, Sulima 17, Dryja 14, Leśniak 14 - Olejnik 13, Chodkiewicz 12.
SMS PZKosz. Kozienice - Alba Chorzów 70:109 (25:24, 17:24, 9:37, 19:24) Melasa 32 - Salamonik 20, Dygutowicz 19.
Pauzowały: Polak Świecie i Pogoń Ruda Śląska.