MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie prawa jazdy

AGNIESZKA BIELAS
Nowy dokument prawa jazdy zdecydowanie różni się od używanych dotychczas.
Nowy dokument prawa jazdy zdecydowanie różni się od używanych dotychczas. AUTORKA
SANDOMIERZ. Kierowcy zobligowani są do wymiany dokumentu prawa jazdy ze starego na nowy, do połowy 2006 roku. Termin wymiany zależy od daty wydania dokumentu. Kierowcy się jednak z tym nie śpieszą.

- Szacujemy, że ponad połowa tych, którzy powinni wymienić dokumenty do końca roku, jeszcze tego nie zrobiła - mówi Wiesław Lichota, naczelnik wydziału komunikacji i transportu.
Nowy dokument prawa jazdy, obowiązujący od kilku lat, spełnia europejskie standardy do których Polska musi się dostosować. Dokumentu jest trudniejszy do podrobienia. Prawa jazdy wydane na podstawie przepisów z grudnia 1953 roku, podlegały wymianie w terminie od lipca 2000 roku do końca czerwca 2001 roku. Kierowcy, którzy otrzymali prawa jazdy po dwudziestym lipca 1968 roku podlegają wymianie w terminie od 1 sierpnia 2000 roku do końca grudnia 2002 roku. Natomiast wydane między pierwszym stycznia1984 roku a 30 kwietnia 1993 roku, należy wymienić do końca grudnia 2004 roku. Do połowy roku 2006 mają czas kierowcy, których data wydania dokumentu mieści się w przedziale od maja 1993 roku do 30 czerwca 1999 roku oraz prawa jazdy wydane po pierwszym lipca 1999 roku.
- Dziennie przychodzi do urzędu około dwudziestu kierowców. Obawiamy się, że w drugiej połowie roku ta liczba się zwiększy i z pewnością będą kolejki. Dlatego zachęcamy, aby nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Nowe prawo jazdy otrzymuje się najpóźniej w ciągu dwóch tygodni, a przy tym procedura jest bardzo prosta - wyjaśnia naczelnik Lichota.
Wystarczy zgłosić się do starostwa powiatowego (gminy powiatu sandomierskiego nie prowadzą wymiany), przedłożyć stary dokument, wypełnić wniosek, dołączyć zdjęcie i wpłacić siedemdziesiąt złotych. Na okres oczekiwania na nowe prawo jazdy otrzymamy wtórnik.
Dokumenty, które nie zostały wymienione w określonym czasie są nieważne. Jeżeli podczas kontroli drogowej okaże się, że wciąż posługujemy się starym dokumentem, funkcjonariusz policji zatrzyma prawo jazdy i wystawi dokument zastępczy na siedem dni. - Policja nie stosuje z tego tytułu jakiś szczególnych represji. Jednakże zaświadczenie wystawione przez policję obowiązuje przez siedem dni. W tym czasie kierowca musi zgłosić się do urzędu i dopełnić niezbędnych formalności - wyjaśnia podkomisarz Dariusz Chmielowiec, rzecznik komendy powiatowej policji w Sandomierzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24