Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Globalny Rozwój w Kinie w rzeszowskiej Zorzy

Piotr Samolewicz
Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDoc
W kinie Zorza w Rzeszowie w dniach 3 i 4 grudnia odbędzie się lokalna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu Dokumentalnego Globalny Rozwój w Kinie.

Festiwal ma przybliżyć polskim widzom, za pośrednictwem filmów dokumentalnych, reportaży oraz kampanii społecznych, problemy ludzi żyjących w krajach rozwijających się.

W Filmowej Cafe w rzeszowskiej Zorzy zostanie wyświetlonych osiem filmów, uhonorowanych nagrodami na wielu festiwalach, m.in. Sundance Film Festival, a pokazujących takie kraje jak Boliwia, Ghana, Indie i Kongo.

Filmy zostaną pokazane w dwu pakietach. Cena jednego 5 zł.

Repertuar rzeszowskich kin: Rzeszów - Strefa Imprez.

W kinie Zorza w Rzeszowie zobaczymy:

[obrazek2]Afrykański sen, reż. W. Jurkow, produkcja: Polska, 52 min.
Poruszający dokument o wyprawie w głąb Czarnego Lądu śladami polskiej podróżniczki - Kingi Choszcz. Niezapomniane krajobrazy, dzikość przyrody, egzotyczna kultura, a także obszar przerażającej nędzy i edukacyjnego zacofania - Afryka. To właśnie tam polska podróżniczka, laureatka nagrody Kolosa, zakończyła swoją wielką przygodę. Zmarła w wieku 33 lat na malarię. Jednak pamięć o niej i jej niezwykłych wyprawach trwa dzięki matce Kingi, Krystynie Choszcz, która wyrusza w podróż śladami córki. Chce zobaczyć ukochane miejsca Kingi, poznać jej przyjaciół, a przede wszystkim odnaleźć 11-letnią Malaikę, dziewczynkę, którą podróżniczka wykupiła z niewoli.

Dziecko wojny, reż. K. Chrobog, 92 min.
Emmanuel Jal (urodzony około 1980 roku), kiedyś dziecko-żołnierz w Sudanie, zdobył międzynarodowe uznanie dzięki unikalnemu stylowi hip-hopu, jaki prezentuje i który wzywa do pokoju i pojednania. Emmanuela rozdzielono od rodziny w 1987 roku, kiedy miał siedem lat i wysłano go na krwawą wojnę domową w szeregach SPLA, sudańskiej armii rebelianckiej. Przez kilka lat Emmanuel - tak jak dziesiątki tysięcy innych dzieci - nosił przy sobie karabin i spał z kałasznikowem. Walczył, strzelał, zabijał. Emmanuela wysłano do Etiopii i do południowego Sudanu, aby walczył z tysiącami innych dzieci, które zostały porwane ze swoich wiosek.

Tym razem jego bronią jest mikrofon. Zobacz, dlaczego widzowie od Nowego Jorku poprzez Berlin aż po Londyn zachwycają się obsypanym nagrodami filmem "Dziecko wojny" i ujmują się za artystą "z przerażającą przeszłością i piękną duszą".
Eclipse, Mark Lapwood, reż. M. Lapwood, Indie, 10 min.
Hipnotyzujące piękno i nędza Indii zostały uchwycone w przepięknych obrazach w tym nieopisanym poemacie o impresjonistycznym tonie, który opowiada o złożoności tego egzotycznego kraju. Kontrastując szorstkie warunki życia ludzi z ulic Mumbaju z naturalnym pięknem, które ich otacza, "Eclipse" jawi się jako wizualna podróż, cechująca się zapierającymi dech w piersiach obrazami i hipnotyzującą muzyką. To film bez słów, zawierający zniewalające obrazy i hipnotyzującą ścieżkę dźwiękową. Nie ma w nim ani aktorów, ani dialogów, a jedynie prawdziwi ludzie i żywioły.

Hotel Sahara, B. Haasen, Niemcy, 90 min.
Afrykańskie miasta na ogół tętnią życiem. Ale nie Nouathibou w Mauretanii, które sprawia wrażenie, że życie zastygło tu w bezruchu i ciągłym oczekiwaniu. Pewnie w Europie mało kto wie, że wciśnięte pomiędzy Saharę a Atlantyk Nouathibou to niewidoczna granica Afryki z Europą, najważniejsze miejsce na mapie dla tysięcy ludzi, przybywających tu z pobliskich krajów, których łączy wspólne marzenie o lepszym jutrze. A lepsze jutro dla wszystkich ma to samo, niekwestionowane imię: Europa.

Mężczyzna po czterdziestce woli być przemytnikiem, reż. M. Mamoń, Polska, 56 min.
Bogactwo, tajemnica, magia, a jednocześnie głód, tląca się wojna i ludobójstwo: Kongo. To stąd na europejskie giełdy trafiają diamenty. Nikt nie pyta, ile krwi przelano, by je sprzedać. Czy w szalonym i mistycznym Kongo jest miejsce na ludzkie uczucia? W podróż do Kongo zabiera nas kontrowersyjny bohater: Staszek - polski szmugler diamentów. Dla Staszka powrót do Afryki jest jak narkotyk. Czy polski szmugler wykorzystuje Kongijczyków czy odwrotnie - pomaga im przetrwać?

Słone rany, reż. F. Castanotto, Szwajcaria, 17 min.
Solniska w Marakanam w południowych Indiach. Podążamy za Reeną, kobietą, która zarabia na życie, zbierając sól morską. W czasach Imperium Brytyjskiego, rdzenni mieszkańcy Indii walczyli o prawo pracy w solniskach. Jeden dzień z życia Reeny pozwala nam zrozumieć, jaką stały się one pułapką dla ludzi takich jak Reena. "Słone rany" to unikatowy dokument bez dialogów i bez głosu lektora, taki komentarz nie jest tu potrzebny - obraz tłumaczy wszystko.

Szermierze dla Palestyny, reż. U. Laskowska, M. Mularski, Polska, 30 min.
Film opowiada o życiu w obozie uchodźców Al-Amari w Ramallach na Zachodnim Brzegu. W reportażu obserwujemy codzienne życie mieszkańców obozu, mamy szansę poznać ich historię, dowiedzieć się, jakie są ich problemy i marzenia.

Jak dzieci zawiesiły słońce na niebie, J. Giermaziak, T. Wyciszkiewicz, Polska, 25 min.
Środkowa Afryka to jeden z najbiedniejszych regionów świata. Oprócz niewyobrażalnej biedy lokalna ludność musi walczyć z wieloma poważnymi chorobami. Najbardziej przerażający jest fakt, że najczęstszymi ofiarami zachorowań są dzieci. Jednym z podstawowych problemów Afryki jest także głód. Największą pomoc mieszkańcom niosą od lat katolickie misje. Księża i siostry zakonne pomagają najbardziej potrzebującym, prowadząc szkoły, kliniki oraz sierocińce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24