Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów. Projekcja filmu o Natalii Tułasiewicz - „Błogosławiona”. Spotkanie z reżyserką i krewną

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Premiera filmu „Błogosławiona” o Natalii Tułasiewicz miała miejsce w Poznaniu 10 czerwca 2023
Premiera filmu „Błogosławiona” o Natalii Tułasiewicz miała miejsce w Poznaniu 10 czerwca 2023 IPN Poznań
11 października w kinie Zorza w Rzeszowie zostanie wyświetlony film o nauczycielce, konspiratorce i błogosławionej Kościoła katolickiego - Natalii Tułasiewicz.

Seans zacznie się o godz. 17. Po nim z widzami będą rozmawiać reżyser filmu Wanda Różycka-Zborowska oraz Natalia Tułasiewicz-Wala, krewna błogosławionej Natalii Tułasiewicz.

Film „Błogosławiona” przedstawia historię Natalii Tułasiewicz, jednej z dwóch świeckich kobiet spośród 108. polskich męczenników, zamordowanych w czasie II wojny światowej z nienawiści do wiary, którą Jan Paweł II podczas mszy odprawionej na placu J. Piłsudskiego w Warszawie 13 czerwca 1999 roku zaliczył w poczet błogosławionych Kościoła Katolickiego. Reżyserka w pracy nad filmem wykorzystała m.in. zapiski i listy Natalii Tułasiewicz.

Natalia Tułasiewicz urodziła się 9 kwietnia 1906 r. w Rzeszowie w religijnej rodzinie urzędnika skarbowego Adama Tułasiewicza i Natalii z domu Bromnik. Została ochrzczona w rzeszowskiej Farze, w której obecnie wisi tablica jej poświęcona.

W 1921 roku rodzina Tułasiewiczów przeniosła się do Poznania. Tam Natalia uczyła się w gimnazjum sióstr urszulanek i w konserwatorium muzycznym. Działała w Sodalicji Mariańskiej. W 1931 r. ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas studiów uczestniczyła w życiu literackim miasta. Do 1937 była nauczycielką w poznańskich szkołach, po wysiedleniu w 1939 roku całej rodziny z Poznania do Generalnego Gubernatorstwa pracowała w tajnym nauczaniu w Krakowie.

Od 1943 r. przebywała w Hanowerze jako pełnomocniczka Rządu Londyńskiego i świecka apostoł w ramach Wydziału Duszpasterskiego konspiracyjnej organizacji „Zachód”. Misję podjęła wśród robotników, pracując wraz z nimi w fabryce. Zdekonspirowana została na wiosnę 1944 r. przez nieostrożnego kuriera z Polski. Przez pół roku więziona była w Hanowerze i Kolonii, gdzie przeszła ciężkie śledztwo. Nikogo nie wydała. Z wyrokiem śmierci odesłana została do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie zginęła w komorze gazowej 30 marca 1945 r. W tym dniu wypadał Wielki Piątek.

Organizatorami środowego seansu w kinie Zorza są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie.

Wstęp wolny. Wejściówki do odebrania w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, ul. Słowackiego 18 od 9 października.

ZOBACZ OFICJALNY ZWIASTUN:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24