Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma ML System z Zaczernia koło Rzeszowa stworzyła fotowoltaiczne dachówki. Zamierza je stosować na dachach zabytków [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wideo
od 16 lat
Tworzenie energii elektrycznej, izolacja termiczna, zabezpieczenie przed wpływem promieni UV, estetyka - to tylko niektóre z zalet dachówek fotowoltaicznych, które są nowym, innowacyjnym produktem firmy ML System z Zaczernia. Takie dachówki można stosować w obiektach zabytkowych.

Na Zamku w Łańcucie Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków oraz Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków zorganizowali seminarium „Nowoczesne technologie w służbie zabytków”. Połączone było z pokazem rozwiązań fotowoltaicznych w siedzibie firmy ML System S.A w Zaczerniu koło Rzeszowa.

Poprawią efektywność energetyczną budynków

Firma ML System stworzyła bowiem nowoczesne dachówki fotowoltaiczne, które mogą być zastosowane na dachach zabytków lub na obiektach w sąsiedztwie.

- Zmieniają się przepisy prawa budowlanego. Pojawiają się coraz większe wymagania energetyczne dla budynków, które będą dotyczyły także zabytków - mówi Sylwester Korzeniak, dyrektor ds. projektów w ML System. - Każda modernizacja będzie związana z tym, że trzeba będzie poprawić efektywność energetyczną budynku. A temu będą sprzyjały nowe materiały budowlane. Zmienione jednak tak, by zachowały wygląd, estetykę obiektu o wartości historycznej.

Tłumaczy, że stąd idea, by stworzyć nowe produkty, jak stylizowane, dekoracyjne dachówki ceramiczne czy okładziny elewacyjne typu beton, drewno, ceramika produkujące prąd, które mogą zastąpić historyczne materiały bez utraty właściwości zabytkowych obiektów.

Mogą być też zastosowane w otoczeniu zabytków.

- Pozwolą one na to, by koszty eksploatacyjne budynków zdecydowanie obniżyć - podkreśla dyrektor Korzeniak. - Materiały te są o wysokiej termoizolacyjności. Mamy więc kilka korzyści.

Dodaje, że są przygotowani do produkcji na pewną skalę, natomiast szykują się do produkcji wielkoskalowej, seryjnej.

- Jesteśmy producentem, ale także wykonawcą instalacji.

Fotowoltaiczne dachówki ML System mogą być przyszłością w ko...

Czy już te dachówki są stosowane na jakimś zabytku?

- Jeszcze nie, ale przygotowujemy rozwiązania pod niektóre zabytki. Prowadzimy mocno zaawansowane rozmowy mówi dyrektor ds. projektów.

W pierwszej wersji przygotowali trzy kolorystyczne rodzaje dachówek: ceglaną, rustykalną i antracytową, ale są w stanie wykonać dla klienta także inne odcienie i kształty. Zapewnia, że dachówki są odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, środowisko kwasowe i zasadowe.

Dawid Cycoń, prezes zarządu ML System mówi, że stworzyli nową linię produktową wychodząc naprzeciw oczekiwaniom architektów i konserwatorów zabytków.

- Wchodzimy w obszar, gdzie fotowoltaika będzie tak naprawdę trwałym elementem budowalnym, dekoracyjnym, a nie tylko panelem, który wisi na dachu i produkuje prąd.

Kwantowa rewolucja w budownictwie

Podczas dyskusji nt. nowoczesnych technologii i ich zastosowania w obiektach zabytkowych prezes Cycoń zaznaczył, że w wielu rozwiązaniach są pierwsi na świecie. Opowiadał o szybach Q Glass, gdzie niewidoczną powłokę z tlenków metali zastąpiono powłoką w postaci kropek kwantowych! Generują one darmową, ekologiczną energię ze słońca. Takie szkło ma szerokie możliwości zastosowania, np. jako fasady i ściany osłonowe budynków, przeszklenia dachowe, balustrady, ogrody zimowe. Także w nietypowych projektach, jak szklane schody, szklane mosty, szklane podłogi. Ponadto zastosowanie specjalistyczne w branży medycznej, lotniczej, morskiej, militarnej.

ML System to lider innowacyjnych rozwiązań fotowoltaicznych. Dysponuje własnym Fotowoltaicznym Centrum Badań i Rozwoju, wyposażonym w unikatowy w skali świata sprzęt badawczo - laboratoryjny. Światowy producent szyb Q Glass, twórca innowacyjnych rozwiązań z 13 przyznanymi patentami i 9 zgłoszeniami patentowymi w toku. To 25 tys. m kw. powierzchni produkcyjno - magazynowej.

Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków chwalił, że Rzeszów to stolica innowacji.

- Innowacja, która powstała w Zaczerniu ściągnęła do Rzeszowa i Łańcuta wojewódzkich konserwatorów zabytków z całego kraju. Po to, aby jako jedni z pierwszych mogli zapoznać się z gotową już nową technologią i ocenili, czy dachówka spełniająca funkcję panelu fotowoltaicznego może być szansą dla zabytków. Głęboko wierzę, że tak. Nie ma co się obawiać nowoczesności, tylko świadomie podejmować decyzje. To spotkanie ma w tym pomóc.

Ogólnopolskie seminarium "Nowoczesne technologie w słuzbie z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24