Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy przyszła mama ma cukrzycę

Alina Bosak
- Ciąża i cukrzyca to nadal związek ryzykowny, ale dzięki temu, że mamy wiele możliwości leczenia (dobre leki, możliwość samokontroli), ryzyko to zostało wyraźnie ograniczone - mówi doc. dr Ewa Ożegowska-Wender, ginekolog diabetolog.
- Ciąża i cukrzyca to nadal związek ryzykowny, ale dzięki temu, że mamy wiele możliwości leczenia (dobre leki, możliwość samokontroli), ryzyko to zostało wyraźnie ograniczone - mówi doc. dr Ewa Ożegowska-Wender, ginekolog diabetolog.
W ciąży bardzo ważne jest kontrolowanie poziomu cukru, aby w porę ochronić dziecko.

Około 1 procent kobiet zachodzących w ciążę choruje wcześniej na cukrzycę, a u 5 procent cukrzyca rozwija się w czasie ciąży. Kilkanaście lat temu kobieta z tą chorobą miała niewielkie szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Dziś dzięki postępowi medycyny jest inaczej.

Często kobieta nie zdaje sobie sprawy, że ma podwyższony poziom cukru we krwi. Cukrzyca ciążowa ujawnia się wówczas, gdy kobieta spodziewa się potomka. W grupie ryzyka znajdują się kobiety powyżej 30. roku życia, otyłe, które wcześniej urodziły dzieci ważące 4-5 kg i te, w rodzinach których występowała już cukrzyca.

Dobry poziom cukru

Dobry poziom cukru

Poziom glukozy we krwi przed posiłkiem nie powinien przekroczyć 79-108 mg%, poziom glukozy we krwi po posiłku 79-144 mg%, a wartość hemoglobiny glikowanej powinien być niższy niż 5,6%.

Dlaczego jest niebezpieczna

- Mamie z cukrzycą grozi zatrucie ciążowe, przedwczesny poród, stan przedrzucawkowy, nawracające infekcje dróg moczowych - wylicza doc. dr Ewa Ożegowska-Wender, ginekolog diabetolog z Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych AM w Poznaniu.

- Co do dziecka, to grozi mu w pierwszych tygodniach życia płodowego śmierć z powodu poronienia lub "nadmierne odżywienie" powodujące powstawanie wad rozwojowych, m.in. serca, układów: moczowego, pokarmowego, nerwowego. Ponadto płód szybko, wydatnie rośnie, może to być przyczyną urazów porodowych noworodków. Zagrożeniem jest też tu wcześniactwo, zaburzenia oddechowe wynikające z niedojrzałości układu oddechowego - dodaje.

Nowoczesne insuliny

Nowoczesne insuliny

Od dziesięcioleci naukowcy próbują ulepszać preparatu insuliny tak, by móc wpływać na zmiany szybkości ich wchłaniania z tkanki podskórnej do krwi. Najnowsze preparaty to uzyskane metodą rekombinacji DNA analogi insulin. Mają one właściwości bardziej zbliżone do naturalnej, wytwarzanej przez trzustkę, insuliny aniżeli insuliny produkowane sztucznie tzn. ludzkie. Europejska Agencja Leków dopuściła pierwszą, nowoczesną insulinę analogową szybkodziałająca - insulinę aspart do stosowania u kobiet z cukrzycą w ciąży.

Ciążę trzeba zaplanować

Te zagrożenia kiedyś skutecznie zniechęcały kobiety chorujące na cukrzycę do posiadania dzieci. Dziś, dzięki nowoczesnym insulinom, możliwości sprawnego badania i utrzymywania poziomów cukru, nie muszą one rezygnować z macierzyństwa. Istotne jednak, aby pamiętały o zasadach ważnych dla zdrowia swojego i zdrowia planowanego dziecka.

- Takie ciąże należy planować i starannie dbać o wyrównania poziomów cukru przed zapłodnieniem. Powinno to trwać około 3-6 miesięcy, w zależności od stanu zdrowia i wyników badań kobiety. W życiu kobiet chorych na cukrzycę nie ma miejsca na przypadki - uważa doc. Ożegowska-Wender.

- Wszystkie kobiety, które zamierzają zajść w ciążę, powinny skontrolować poziom cukru we krwi. Jest to bardzo ważne, ponieważ większość wad wrodzonych związanych z cukrzycą powstaje w pierwszych tygodniach ciąży. Jeżeli cukrzyca zostanie rozpoznana dopiero w III trymestrze ciąży, wzrasta ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u dziecka.

Ważna jest dyscyplina

Kobieta chora na cukrzycę będąca w ciąży, musi rygorystycznie kontrolować stan swego zdrowia. Poziom cukru we krwi powinna mierzyć 4-8 razy dziennie i dostosowywać indywidualnie dawki leku, naśladując fizjologiczne wydzielanie insuliny, aby w ten sposób nie dopuścić do niebezpiecznego podwyższenia poziomu cukru we krwi. To najczęściej wystarcza, aby ciąża przebiegła bez powikłań, a dziecko urodziło się zdrowe.

Ważne jest także regularne kontrolowanie płodu (za pomocą USG): jego wielkość, praca serca (zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży). Jeśli dziecko osiągnie wagę 4,5 kilograma lub więcej, zalecane jest cesarskie cięcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24