Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GUS: Ceny kolejny miesiąc poleciały w dół

Oprac. si
GUS: Ceny kolejny miesiąc poleciały w dółW porównaniu z wrześniem, ceny żywności w październiku były niższe o 0,2 proc.
GUS: Ceny kolejny miesiąc poleciały w dółW porównaniu z wrześniem, ceny żywności w październiku były niższe o 0,2 proc.
Taniejąca żywność i paliwa powiększyły deflację w październiku br. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła ona 0,6 procent, licząc rok do roku.

Ekonomiści spodziewali się deflacji, ale nieco mniejszej.
Zakładano, że w październiku ceny towarów i usług spadną o 0,4 proc. rdr i wzrosły o 0,1 proc. mdm. Tylko nieliczni ankietowani prognozowali deflację w wysokości 0,6 proc. (rdr) i wzrost cen 0,2 proc. mdm. Byli jednak tacy, którzy sądzili, że ceny w październiku były niższe tylko o 0,2 proc. w ujęciu rocznym i wzrosły o 0,3 proc. w porównaniu z wrześniem.

Październik czwartym miesiącem z rzędu
Eksperci zwracają uwagę, że październik był czwartym miesiącem z rzędu, w którym mieliśmy do czynienia z deflacją. - Nie wygląda też na to, by okres spadku cen konsumenckich miał już zbliżać się do końca, nastąpiło wręcz jego pogłębienie - zauważył Ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.
W porównaniu z poprzednim miesiącem, ceny pozostały na niezmienionym poziomie, co świadczy o tym, że zmiana wskaźnika rocznego wynika z efektu bazy statystycznej. Wskaźnik CPI kształtuje się na ujemnym poziomie głównie za sprawą malejących cen żywności i energii, co jest pochodną aktualnej sytuacji na światowych rynkach surowcowych, a nie czynników wewnętrznych.
Eksperci podkreślają, że inflacja bazowa nie tylko utrzymuje się powyżej zera, lecz od lipca tempo jej wzrostu systematycznie przyspiesza. W takiej sytuacji spadające ceny mogą pozytywnie wpływać na dynamikę PKB w Polsce.

Niższe ceny żywności
W porównaniu z wrześniem, ceny żywności w październiku były niższe o 0,2 proc. , wobec wzrostu o 0,1 proc. we wrześniu. Najbardziej potaniały owoce (o 2,2 proc.), cukier (o 1,5 proc.) i mięso (przeciętnie o 1 proc.), w tym mięso drobiowe (o 2,6 proc.), wieprzowe (o 1,8 proc.), wołowe (o 0,4 proc.), wędliny (o 0,2 proc.) - podał GUS. Nieznacznie, bo o 0,1 proc. wzrosły ceny mięsa cielęcego.
Zgodnie z danymi w październiku br. więcej trzeba było zapłacić za warzywa (o 2,8 proc.), ryż (o 1,3 proc.), czekoladę (o 0,8 proc.), pieczywo oraz ryby i owoce morza (po 0,1 proc.). Podrożało kakao i czekolada w proszku (o 0,5 proc.), kawa (o 0,3 proc.) oraz herbata (o 0,2 proc.). Utrzymały się natomiast na poprzednim poziomie ceny napojów bezalkoholowych, jak i alkoholowych. Zanotowano natomiast nieznaczny wzrost cen wyrobów tytoniowych o 0,1 proc.
Według GUS największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika inflacji na poziomie minus 0,6 proc. (w ujęciu rocznym) miały niższe ceny żywności (spadek o 2,4 proc.), w zakresie transportu (spadek o 3 proc.) oraz odzieży i obuwia (spadek o 4,6 proc.). Największy wpływ na podniesienie rocznego wskaźnika inflacji miały natomiast wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,6 proc.), a także ceny związane z mieszkaniem (wzrost o 0,5 proc.).
Zgodnie z poprzednimi danymi GUS we wrześniu mieliśmy 0,3 proc. deflację (rdr), taką samą jak w sierpniu. W ujęciu miesięcznym we wrześniu ceny nie zmieniły się wobec poprzedniego miesiąca, po spadku o 0,4 proc. w sierpniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24