Zbigniew Czyż
od 16 lat
Reprezentacja Polski kobiet w Rugby7 zdobyła srebrny medal podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie. Czy polskie rugbystki wykorzystają przysłowiowe "pięć minut" na popularyzację swojej dyscypliny sportu w naszym kraju? Zrobimy wszystko, żeby tak się stało - mówi w rozmowie ze Zbigniewem Czyżem Dariusz Olszewski, prezes Polskiego Związku Rugby.

Mecz finałowy w turnieju rugby 7-osobowego podczas Igrzysk Europejskich decydował nie tylko o złotym medalu, ale także o kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 r. Zakwalifikowały się na nie zawodniczki Wielkiej Brytanii, które pokonały Polskę 33:0. Naszym reprezentantkom zostanie szansa walki w turnieju barażowym o wyjazd do Paryża.

Spotkały się niewątpliwie najlepsze drużyny tego turnieju, choć wynik wskazuje na dominację jednego zespołu. W południowych grach Polski ograły Czeszki 29:7, a Brytyjki Belgijki 36:12. Zjawiło się sporo kibiców, którzy gorącym dopingiem wspierali Biało-czerwone.

Polki zaatakowały, ale nie zdołały zrobić przyłożenia. Szukały dla siebie miejsca. Emma Uren wyrwała się jednak z własnej połowy i przyłożyła, a po chwili podwyższyła Isla Norman-Bell. Polki przegrywały więc 0:7. Rywalki przejęły inicjatywę, spychając Polki do obrony. Gdy nasze reprezentantki zaatakowały, nadziały się na kontrę – Uren ponownie popisała się przyłożeniem, a podwyższyła Megan Jones.

W doliczonym czasie I połowy Jones ponownie skarciła Polski, przyłożeniem. A Norman-Bell chcąc podwyższyć trafiła w słupek.
Po przerwie Polki próbowały się poderwać do ataku. Były jednak umiejętnie powstrzymywane. Polki musiały grać w osłabieniu rzez 2 minuty po żółtej kartce. I wtedy Rhona Lloyd wykonała przyłożenie. A po chwili poprawiła Jones. Było już 31:0 a po podwyższeniu 33:0 więc deklasacja.

Wielka Brytania – Polska 33:0 (19:0)
Punkty: Jones 11, Uren 10, Lloyd 5, Wilson-Hardy 5, Norman-Bell 2.
Anglia: Brown, Cowell, Wilson-Hardy, Norman-Bell, Jones, Uren, Joyce oraz Loyd , Boatman.
Polska: Paszczyk, Pamięta, Witkowska, Maliszewska, Druzgała, Klichowska, Kołdej.
Widzów: 3000.