Ile kosztuje mleko prosto od krowy? Sprawdzamy w gospodarstwach. Do tego ceny sera, masła oraz jajek od szczęśliwych kur

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Mleko prosto od krowy to nie tylko wspomnienie dzieciństwa. Dziś też można je kupić.
Mleko prosto od krowy to nie tylko wspomnienie dzieciństwa. Dziś też można je kupić. 123rf
Udostępnij:
Ile dziś zapłacimy za "prawdziwe" mleko, takie prosto od krowy? Choć podniebieniu przyzwyczajonemu do mleka z marketu, takie prosto od krowy może nie smakować, jednak dla tych, którzy się na takim mleku wychowali, przywoła wspomnienia z dzieciństwa. Dziś to wciąż możliwe nie tylko dla hodowców bydła. Mleko, sery czy jogurty prosto z gospodarstwa można kupić bezpośrednio do rolników. Ile to kosztuje? Ceny nie zawsze będą niższe od sklepowych. Ale za rarytasy czasem warto dopłacić.

Ile kosztuje mleko prosto od krowy i wiejskie jaja? Ceny od rolników

Jaja od szczęśliwych kur można kupić w Wielkopolsce za 80 groszy sztuka. Bez trudu napijemy się świeżego mleko prosto od krowy z dostawą do domu lub firmy za 4 zł/l. "Mleko dostarczamy w szklanych butelkach na wymianę. Oferujemy mleko pełne, świeże, niepasteryzowane pochodzące z rodzinnego gospodarstwa od krów żywionych paszami wolnymi od GMO", piszą rolnicy.

Litr krowiego mleka na przykład na Podlasiu można kupić za cenę od 2 złotych, ale już litr mleka koziego kosztuje 8 zł. Gdzie szukać żywności prosto od rolników? W swojej gminie.

Gdzie kupić mleko, ser, twaróg jogurt prosto od rolnika?

Polski e-bazarek to serwis ogłoszeniowy prowadzony przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego. Po wejściu na stronę polskiebazarek.pl wyświetla się mapa Polski i wybieramy interesujący nas region. Następnie jest lista kategorii produktów w postaci kafelków. W tym artykule przyglądamy się cenom nabiału i jajek.

Ile kosztują ziemniaki od rolnika? Ceny warzyw bezpośrednio w gospodarstwie "bez nawozów sztucznych"

Wybór lokalizacji możemy zawężać zgodnie z własnym miejscem zamieszkania, by żywność była do odbioru jak najbliżej, co nie oznacza, że osobisty odbiór jest jedyną opcją. Rolnik w ogłoszeniu każdego produktu określa możliwe sposoby dostawy. I tak na przykład wspomniane mleko kozie można:

  • odebrać osobiście,
  • z dowodem do klienta,
  • wysyłką.

W innym z ogłoszeń rolnicy wyjaśniają: "Sprzedaż jogurtów prowadzimy na terenie gospodarstwa w ramach krótkich łańcuchów dostaw. Wszystkich zainteresowanych przed przyjazdem prosimy o wcześniejszy kontakt". W sprzedaży jest mi.in. naturalny jogurt krowi za 4 zł/200 g.

E-bazarek to niejedyna opcja. Są jarmarki lokalnej żywności, aplikacje, ogłoszenia rolników w grupach w mediach społecznościowych poświęconych żywności, projekty urzędów marszałkowskich, samorządów gminnych i powiatowych czy kooperatywy samych rolników. Wreszcie automaty z żywnością i w przypadku produktami, które nie wymagają lodówki, przydrożne stragany, czasem samoobsługowe. Kupimy tak przede wszystkim warzywa i owoce.

Cena mleka prosto od krowy. Ile kosztuje ser, jogurt, masło z gospodarstwa?

Sięgamy po przykłady cen z Polskiego e-bazarku (dostęp 3 sierpnia 2022):

Podlaskie:

  • serwatka mleka koziego 5 zł/l
  • jogurt naturalny z mleka krowiego 6 zł/opakowanie
  • masło śmietankowe 10 zł/opakowanie
  • mleko do krówki Jersey 3 zł/l
  • jogurt kozi 8 zł/szt.
  • maślanka naturalna 6 zł/l
  • masło klarowane 40 zł/kg

Kujawsko-Pomorskie:

  • mleko - 3,50 zł/l
  • klasyczny twaróg biały 14 zł/kg
  • ser kozi podpuszczkowy 30 zł/kg
  • kozi ser dojrzewający 88 zł/kg
  • ser żółty 35 zł/kg
  • ser twarogowy z ziołami 30 zł/kg
  • serek smażony 5 zł/szt.

Wielkopolskie:

  • jajka wiejskie zielononóżki 1,40 zł/szt.
  • jajka perlicze 1,40 zł/szt.
  • jaja kurze 0,50 - 1,20 zł/szt.
  • jaja kurze ekologiczne 1,40 zł/t.
  • maślanka wiejska krowia 5 zł/l
  • ekologiczne mleko kozie 12 zł/l
  • ekologiczne mleko krowie 5 zł/l

Mlekomaty gdzieniegdzie wciąż działają, choć na masową skalę nie podbiły rynku. Wymagały codziennych dostaw, konserwacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #3

DeWalt

Dewalt DCG405N

1 149,00 zł597,99 zł-48%
miejsce #5

Milwaukee

Milwaukee Zestaw wierteł samoposuwnych (49220130)

580,07 zł367,00 zł-37%
miejsce #6

Kraft&Dele

Kraft&Dele Bruzdownica 3100W 2 Tarcze Walizka Kd1537

470,00 zł440,01 zł-6%
Materiały promocyjne partnera

Iran coraz dalej od Zachodu i coraz bliżej Rosji

Materiał oryginalny: Ile kosztuje mleko prosto od krowy? Sprawdzamy w gospodarstwach. Do tego ceny sera, masła oraz jajek od szczęśliwych kur - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie