Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile możesz zarobić w Wielkiej Brytanii

Katarzyna Szczyrek
- Czy wystarczy mi na wymarzonego Peugota 406 Coupe? - zastanawia się Szymon, student z Rzeszowa, który chce na wakacje wyjechać do pracy w Londynie.
- Czy wystarczy mi na wymarzonego Peugota 406 Coupe? - zastanawia się Szymon, student z Rzeszowa, który chce na wakacje wyjechać do pracy w Londynie.
Odpowiedź na to pytanie, jest trudniejsza niż się wydaje. Pensje osób zatrudnionych na tym samym stanowisku, mogą się znacznie od siebie różnić. Stawki zależą od czasu pracy, stażu, doświadczenia zawodowego, kondycji firmy, która nas zatrudnia i… znajomości angielskiego.

Znajomość języka, zwłaszcza w mowie, to podstawa i liczy się bardziej niż dyplomy uzyskane w Polsce. Bez tego, będziemy zmuszeni szukać pracy albo u polskich pośredników (nie zawsze uczciwych) albo u samych Polaków, co wiąże się z niższym wynagrodzeniem i cięższą pracą.

- Na wakacje wyjeżdżam do Londynu, gdzie będę pracował jako barman w dużym klubie. Na szczęście, mój angielski jest dobry i nie muszę się martwić, czy sobie poradzę. Na początku mam zarabiać 5,52 funtów za godzinę, czyli najniższą stawkę. Liczę jednak na napiwki od klientów - tłumaczy Szymon Maćkowiak, student III roku ekonomii na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Minimalna stawka

Ile zarabiają Polacy w Wielkiej Brytanii:

Hydraulik - ok. 14 tys. funtów rocznie
Kaflarz - ok. 680 funtów / tyg.
Kelnerka - 150 - 170 funtów / tyg.
Monter okien - ok. 500 - 1200 funtów / tyg.
Murarz - ok. 750 funtów / tyg.
Niania - ok. 200 funtów / tyg.
Ogrodnik - ok. 200 funtów / tyg.
Opiekun osób starszych - ok. 400 funtów / tyg.
Wykwalifikowana pielęgniarka - ok. 1700 funtów miesięcznie
Pomoc kucharza - ok. 170 funtów / tyg.
Pomocnik malarza - 140 - 210 funtów / tyg.
Pomocnik biurowo - fizyczny w firmie przesyłkowej - ok. 15 tys. funtów rocznie
Protetyk - ok. 250 funtów / tyg.
Sprzedawca gazet w kiosku - 75 funtów / tyg.
Stolarz - ok. 360 - 400 funtów / tyg.

Jadąc do Anglii, warto zapoznać się z aktem prawnym, zapewniającym obywatelom Unii Europejskiej minimalne wynagrodzenie. Reguluje to ustawa National Minimum Wage - minimalna stawka wynagrodzeniowa za godzinę jest szczegółowo określana przez Ministerstwo Pracy.

Od 10 października 2007 roku minimalna płaca w Wielkiej Brytanii wynosi 5,52 funtów za godzinę dla pracowników w wieku 22 lat i wyżej. Osoby w wieku 18 - 21 lat dostaną 4,60 funtów, a młodzież od 16 do 17 roku życia - minimum 3,40 funtów za godzinę.

Uwaga

Wszelkie umowy, które określają nasze zarobki poniżej tego poziomu, są w świetle prawa nieważne, a pracodawca nie ma prawa do potrącania z wypłaty jakichkolwiek sum, bez wiedzy i zgody pracownika!

Ile można zarobić?
Przykładowo, elektryk pracujący 5 dni w tygodniu, zarobi około 500 funtów tygodniowo, a hydraulik nawet 700 funtów. Doświadczeni murarze mogą dostać 800 funtów tygodniowo. Kierowcy tak zwanych "mini - cab", czyli niezrzeszeni taksówkarze do 1000 funtów.

Pamiętaj. Twój pracodawca jest zobowiązany wystawić Ci P45 lub P60. Dokument będzie Ci potrzebny do rozliczenia podatkowego!

Formularze P45 i P 60

P45 wystawiany jest przez pracodawcę, gdy kończysz pracę w trakcie roku podatkowego (od 6 kwietnia do 5 kwietnia). P60 natomiast po zakończeniu roku podatkowego, nawet jeśli ciągle pracujesz.

Oba formularze zawierają informacje o Twoich zarobkach i podatku, który został od nich odprowadzony. P45 składa się z 4 części (1, 1A, 2 i 3). Część 1 twój pracodawca przesyła do biura podatkowego, natomiast, gdy ubiegasz się o zasiłek, albo o nową pracę, wtedy część 2 i 3 oddajesz nowemu pracodawcy lub Job Centre. Część 1A - zatrzymujesz dla siebie.

Formularza P60 możesz potrzebować przy dopłatach do podatku, zwrocie nadpłaconego podatku i przy ubieganiu się o kredyty podatkowe.

Zwrot podatku

O zwrot podatku możemy starać się po ukończeniu roku podatkowego lub jeśli wcześniej wróciliśmy do Polski i przed 5 kwietnia nie będziemy wyjeżdżać ponownie do pracy.

Gdy nie posiadasz ani formularza P45 ani P60, wtedy wystarczy ostatni payslip, który zawiera informacje o łącznym dochodzie i odprowadzonym podatku. Możesz złożyć dokumenty osobiście albo po powrocie do Polski skorzystać z ofert firm, świadczących usługi zwrotu podatku: Tax-Pol, Kościukiewicz Consulting, Rttax, Jubira, Taxmax, Tax Consulting, Poltax, CUF, Bar2, ITC, Taxback, Euro-Tax oraz 1st Contact. Niestety, wszystkie firmy pobierają prowizje.

Ile to trwa?

W przypadku, gdy posiadasz P45 lub P60, procedura zwrotu podatku trwa krócej. Urząd ma 15 dni na dokonanie zwrotu, od momentu przyjęcia kompletnego wniosku. Natomiast, gdy posiadasz tylko payslip, musisz się liczyć z dłuższym czasem oczekiwania, bo przede wszystkim powinieneś się zwrócić do pracodawcy w celu potwierdzenia twoich danych o zarobkach i podatku, który płaciłeś.
Gdy urząd skarbowy podejmie decyzję o przyznaniu Ci zwrotu, decyzja zostanie Ci przesłana na adres domowy. Po upływie ok. 3 tygodni dostaniesz czek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24