Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instalacja ogrzewania podłogowego

Józef Lonczak
Deska barlinecka, pozytywnie przeszła 12-miesięczne testy na ogrzewaniu podłogowym. Wyzwanie było tym większe, że testy prowadzono na ogrzewaniu elektrycznym, na którym podłoga nagrzewa się znacznie szybciej niż w przypadku ogrzewania wodnego.
Deska barlinecka, pozytywnie przeszła 12-miesięczne testy na ogrzewaniu podłogowym. Wyzwanie było tym większe, że testy prowadzono na ogrzewaniu elektrycznym, na którym podłoga nagrzewa się znacznie szybciej niż w przypadku ogrzewania wodnego. FOT. ARCHIWUM
Coraz więcej rodaków decyduje się na instalacje we własnych domach ogrzewania podłogowego. Do wybory mamy ogrzewanie wodne i elektryczne. Które wybrać?

Zdecydowanie bardziej popularne jest ogrzewanie wodne, gdzie czynnikiem grzewczym jest woda (lub specjalny płyn) przepływający przez rury odpowiednio ułożone w wylewce podłogowej.

Droższe w eksploatacji, ale prostsze w obsłudze jest ogrzewanie elektryczne (np. specjalne maty) zatopione w wylewce. W przypadku przyjęcia takiego rozwiązania dla obniżenia kosztów ogrzewania należy koniecznie zafundować sobie taryfę nocną i dzienną.

Podłoga jak grzejnik

- Posadzka w ogrzewaniu podłogowym spełnia funkcję grzejnika. Z tego powodu jak najwięcej ciepła powinno przenikać do pomieszczenia, a jak najmniej pod spód. Użycie niewłaściwych materiałów, np. zbyt grubego parkietu może sprawić, że temperatura w domu nigdy nie będzie właściwa - mówi Andrzej Durda, dyrektor ds. technicznych w TECE.

Dlatego wykonanie posadzki w przypadku ogrzewania podłogowego, jest dużo bardziej wymagające i z tej przyczyny powinniśmy zdecydować się na materiały dobrej jakości. "Poszukiwanie" oszczędności na tym etapie może potem nas zbyt dużo kosztować - przestrzegają fachowcy.

Jednak pokrycie podłogi właściwymi materiałami to nie wszystko. Wcześniej należy odpowiednio przygotować posadzkę grzejną.

Nasze rady: aby cieszyć się z niezawodnego ogrzewania podłogowe go należy:
1. Przed montażem ogrzewania należy zakończyć wszystkie wewnętrzne prace tynkarskie i zamontować drzwi,
2. Temperatura powietrza w pomieszczeniu nie może być w trakcie montażu mniejsza niż 5 stopni C,
3. Podłoże musi być mocne, suche i równe. Należy usunąć resztki zapraw mogące prowadzić do powstania mostków dźwiękowych,
4. Wszelkie zmiany w projekcie należy konsultować z projektantem.

Co pod płytki?

Najczęściej rury grzejne układa się na tzw. płytach systemowych. To rozwiązanie jest wygodne i oszczędza czas, bo rury mocuje się w wypustkach. Płyty systemowe zbudowane są z polistyrenu, który jest przy tym wytrzymały, a jednocześnie bobrze tłumi odgłosy i łatwo dopasowuje się do podłoża (można je docinać nawet zwykłym nożem).

Dla poprawy izolacyjności, (aby nie ogrzewać gruntu pod budynkiem) warto zastosować także specjalną aluminiową folię oraz warstwę styropianu. Jeśli posadzka ma być pokryta wykładziną ceramiczną lub kamieniem, należy wzmocnić wylewkę dodatkowo zatapiając specjalną stalową siatkę zbrojeniową.

- Optymalnym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie specjalnej izolacji rolowanej ze styropianu. Ponieważ zawiera ona także warstwę folii aluminiowej unikniemy dodatkowych prac izolacyjnych. W tym wypadku rury grzewcze montuje się do podłoża za pomocą specjalnych klipsów wciskanych ręcznie lub za pomocą specjalnego tackera - dodaje Durda.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

zalety:
- rozkład temperatury w pomieszczeniach jest bliski ideału;
- jest energooszczędne;
- do jego zasilania można zastosować źródła ciepła przyjazne dla środowiska (np. pompy ciepła);
- elementy grzejne są niewidoczne;
- instalacja jest trwała (warunek: jest poprawnie wykonana i eksploatowana).

wady:
- koszt instalacji ogrzewania podłogowego jest wyższy niż instalacji grzejnikowej;
- wykonanie takiej instalacji trzeba uwzględnić na etapie projektu budowlanego;
- regulacja temperatury w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym jest trudniejsza, ze względu na dużą bezwładność cieplną podłogi.

Dokładność się opłaci

Warto też podczas układania posadzki pamiętać o zastosowaniu przy ścianach, kolumnach specjalnej taśmy brzegowej dla poprawy izolacji cieplnej.
Właściwie zaprojektowane i wykonane ogrzewanie podłogowe powoduje, że posadzka do wnętrza mieszkania oddaje zdecydowanie więcej efektywnego ciepła niż inne systemy. Dzięki temu koszty ogrzewania mogą być o kilkanaście procent niższe niż w przypadku innych systemów.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia też wyższy komfort termiczny w mieszkaniu, gdyż temperatura rozkłada się idealnie do potrzeb człowieka, tj. najcieplej jest przy samej posadzce. W przeciwieństwie do tradycyjnych kaloryferów, cyrkulacja ogrzanego powietrza jest minimalna, co nie powoduje unoszenia się kurzu i drobnoustrojów, a jednocześnie unikamy przegrzania górnych partii pomieszczeń i niedogrzania dolnych.

Płytki, panele, czy wykładziny

Aby instalacja wodna przy ogrzewaniu podłogowym pracowała cicho, a jednocześnie właściwie ogrzewała pomieszczenia, to po pierwsze musimy wybrać odpowiednie rury i przygotować posadzkę zgodnie z wymogami tej technologii.
Każdy wie, że do ostatecznego pokrycia podłogi, możemy zastosować m. in. płytki ceramiczne i klinkierowe. Okazuje się, że do tego celu możemy wykorzystać z powodzeniem także, panele drewniane i drewnopochodne, parkiet, a nawet wykładziny tekstylne.

Uwaga przy zakupie materiałów podłogowych należy jednak sprawdzić czy płytki, panele, klepki, wykładziny i kleje posiadają specjalne oznakowanie, potwierdzające ich przydatność do systemu ogrzewania podłogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24