Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Intercyza nie tylko przed ślubem

Wojciech Tatara
Pary coraz częściej decydują się na spisanie umowy majątkowo-małżeńskiej
Pary coraz częściej decydują się na spisanie umowy majątkowo-małżeńskiej archiwum
Intercyza to umowa majątkowa regulująca przyszłe relacje majątkowe małżonków. Zwyczajowo rozumie się ją jako umowę przed zawarciem małżeństwa, jednak może być podpisana również w trakcie jego trwania.

Stronami takiej umowy są przyszli małżonkowie lub osoby pozostające w związku małżeńskim - tłumaczy Wiktor Gamracki, adwokat.

- Osoba niepełnoletnia również może zawrzeć taką umowę, ale musi posiadać zgodę przedstawiciela ustawowego, czyli najczęściej rodzica lub opiekuna prawnego.

Wyłącznie akt notarialny

Intercyza może być zawarta tylko w formie aktu notarialnego, bowiem inne formy, takie jak samodzielnie spisanie warunków umowy, będą nieważne.

Potrzebnymi dokumentami są dowody osobiste - w przypadku osób planujących ślub, natomiast w przypadku osób będących już małżonkami dodatkowo trzeba przedłożyć skrócony akt małżeństwa. W przypadku osób niepełnoletnich takim dokumentem najczęściej będzie postanowienie sądu i zgoda przedstawiciela sądowego na zawarcie intercyzy. Maksymalna opłata notarialna za taką usługę wynosi 400 zł plus podatek VAT i podatek od czynności cywilno-prawnych.

Umowa zaczyna obowiązywać i jest skuteczna w chwili zawarcia związku małżeńskiego. Natomiast w przypadku osób będących już w związku małżeńskim będzie skuteczna z chwilą jej zawarcia. W tym wypadku można określić konkretną datą termin jej obowiązywania.

Intercyza jest nazwą potoczną nieobowiązującą w języku prawnym. Fachowo nazywa się ją umową małżeńską majątkową.

Cztery różne umowy

Kodeks rodzinny określa cztery dostępne formy małżeńskich umów majątkowych, które mogą polegać na rozszerzeniu lub ograniczeniu wspólności majątkowej, ustanowieniu rozdzielności majątkowej oraz ustanowienie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków.

Z intercyzą najbardziej kojarzone jest ustanowienia rozdzielności majątkowej polegające na tym, że każda ze stron zachowuje swój majątek, samodzielnie nim zarządzając. Ciekawą umową jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Najlepiej obrazuje to przykład, kiedy jedna ze stron związku zajmuje się domem, wychowaniem dzieci, przez co nie ma czasu na podjęcie pracy i gromadzenie dochodów, podczas gdy w tym czasie druga strona: pracując zawodowo, dorabia się majątku.

Żeby wyrównać różnice w dochodach, w myśl tej umowy, osoba, która zajmowała się domem, może żądać połowy wypracowanego majątku. Co więcej, nie ponosi ona ryzyka związanego z błędnymi decyzjami finansowymi drugiej strony.

Kolejną umową zawieraną przez małżonków jest umowa rozszerzająca lub ograniczająca wspólność ustawową. W chwili zawarcia związku małżeńskiego między stronami powstaje wspólność ustawowa. Przy rozszerzeniu składniki majątkowe, które stanowiły dotychczas majątek osobisty każdego z małżonków, zostają włączone do wspólności majątkowej. Z kolei ograniczenie polega na tym, że składniki wchodzące w skład wspólnej własności małżonków zostają z niej wyłączone, np. oznaczony pojazd będzie stanowił majątek osobisty jednej ze stron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24