Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak jeździć taniej?

Bartosz Gubernat
Umiejętne używanie pedałów sprzęgła, gazu i hamulca to gwarancja oszczędnej jazdy.
Umiejętne używanie pedałów sprzęgła, gazu i hamulca to gwarancja oszczędnej jazdy. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Ostatnie trzy tygodnie to niemal codzienne podwyżki cen paliw. Podczas gdy jeszcze w styczniu benzynę można było kupić nawet po 2,99 zł, dzisiaj ceny dobijają do 4 zł. Dlatego warto widzieć, w jaki sposób można oszczędzać paliwo.

Od lat wiadomo, że najlepszym sposobem na oszczędzanie paliwa jest rozsądna jazda. Zamiast montować magnetyzery czy szukać innych wyszukanych urządzeń wystarczy np. nieco "odchudzić" auto i umiejętnie używać pedałów sprzęgła, gazu i hamulca.

Nie bez znaczenia jest również odpowiedni dobór biegów do prędkości i ilości obrotów silnika w danym momencie. Zdaniem rzeszowskiego kierowcy Romana Barana, górskiego samochodowego wicemistrza Polski w klasie H2000, zastosowanie tych kilku zasad, to lepszy sposób na oszczędność niż np. montaż magnetyzera. Zdaniem Barana najważniejsze zasady ekonomicznej jazdy to:

1. Zmniejszenie oporów powietrza, poprzez ściągniecie z auta wszystkich wystających elementów, na czele z bagażnikiem dachowym, uchwytami do przewozu nart i rowerów. Wielu z nas zapomina o tym, wożąc bagażnik na samochodzie nawet wówczas, gdy go nie używamy.

2. Zmniejszenie wagi auta, poprzez wyrzucenie z bagażnika wszystkich zbędnych rzeczy. A tych, szczególnie w bagażniku, często jest bardzo dużo. Dlatego warto sprawdzić, czy nie wozimy podwójnego kompletu narzędzi, starego kanistra. Jeśli tak, zostawmy je w garażu.

3. Płynna jazda. Należy unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania.

4. Zapalanie silnika bez wciskania pedału gazu. W nowoczesnych samochodach nie ma takiej potrzeby. Dawkę paliwa konieczną do rozruchu podaje komputer.

5. Ruszanie od razu po zapaleniu silnika. Grzanie silnika na postoju wcale nie sprawia, że auto spala mniej paliwa. Wręcz przeciwnie, silnik prędzej zagrzeje się podczas jazdy.
6. Zasłonięcie wlotów powietrza tekturą lub innym tworzywem. To szczególnie ważne w zimie, podczas krótkich podjazdów. Dzięki temu silnik wolniej traci temperaturę.

7. Rozsądny dobór biegów. Przełożenie należy dobierać do prędkości. Po ruszeniu z miejsca, należy szybko wrzucić drugi bieg, aby ulżyć silnikowi. Optymalna zmiana biegów to czynność, którą powinien opanować każdy kierowca. Bieg najlepiej zmieniać na wyższy wówczas, gdy obrotomierz pokaże 2500-3000 obrotów.

8. Jazda stałą, ekonomiczną prędkością. Chociaż nie jest to sztywną regułą, ponad 90 proc. aut najmniej paliwa spala w trasie przy utrzymywaniu 90 km/h.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24