Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak urządzić małe mieszkanie?

Józef Lonczak
W niewielkim mieszkaniu trzeba, maksymalnie wykorzystać niemal każdy kąt, a jednocześnie stworzyć wrażenie przestronności.
W niewielkim mieszkaniu trzeba, maksymalnie wykorzystać niemal każdy kąt, a jednocześnie stworzyć wrażenie przestronności. Fot. Archiwum
Urządzenie małego, przytulnego mieszkania nie jest wcale łatwe. Trzeba tak wszystko zaplanować i zrobić, aby mieszkanie było funkcjonalne, a jednocześnie przestronne.

Jednak upchnięcie na małej powierzchni wszystkich potrzebnych rzeczy jest nie lada wyzwaniem i wymaga wyobraźni i kompromisów. Szczególnie przy urządzaniu kawalerki, której jedyny pokój musi przecież pełnić różne funkcje.

Dobrze jest mieć doświadczenie

Zdaniem projektantów wnętrz, można wszystko zrobić estetycznie, wygodnie i co najważniejsze, niezbyt drogo. Jednak nowoczesne i estetyczne urządzenie wnętrza trudno pogodzić z funkcjami praktycznymi. Zwłaszcza jeśli mieszkanie ma ciasną kuchnię i wąski, ciemny przedpokój.
- Rzeczywiście da się to wszystko poukładać. Mam w tym doświadczenie, bo zawsze mieszkałam w małych mieszkaniach, a przez 12 lat w jednym pokoju z mężem i dwójką dzieci. Jak córka kupiła sobie mieszkanie o powierzchni 51 metrów, to pomyślałam - o, jakie duże! Pomogłam im to wszystko urządzić. Jej mieszkanie jest teraz naprawdę przestronne i co ważne, każdy ma tam swój kąt. A mieszka z mężem, 3-letnią wnuczką, 7-letnim jamnikiem i jeszcze zostało zarezerwowane miejsce na akwarium - podkreśla z dumą pani Krystyna z Dębicy.

Kuchnia z jadalnią i salonem

Nie każdy ma jednak tak operatywną mamusię i z takimi wyzwaniami musi się zmierzyć sam. Im mniej metrów kwadratowych powierzchni, tym możliwości są bardziej ograniczone.

Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest połączenie poszczególnych pomieszczeń ze sobą. Praktyczne i modne jest dziś łączenie kuchni z salonem, a nawet z przedpokojem. Dzięki wyburzeniu ściany (oczywiście, pod warunkiem że nie jest to ściana nośna) oddzielającej kuchnię od pokoju zyskujemy dodatkowe miejsce i wrażenie tak potrzebnej przestronności.

Jednak mieszkanie musi także zapewniać minimum intymności. Dlatego zastosowanie drzwi przesuwnych umożliwia jeszcze lepsze zagospodarowanie niedużej powierzchni. Np. wnęki na garderobę czy długiego, wąskiego pokoju na dwa małe pokoje, które w jednej chwili można zamienić na jeden większy.

Drzwi przesuwne są niezastąpione zwłaszcza w wąskich korytarzach i małych pomieszczeniach. Dają się zastosować też między kuchnią a pokojem. Otwieramy je łatwo, przesuwając skrzydło (lub skrzydła) po prowadnicach na podłodze i suficie.

Drzwi przesuwne mogą być pojedyncze, podwójne lub potrójne. Wykonuje się je najczęściej z płyty meblowej, ale częściowo mogą być wypełnione szybą, dzięki czemu pomieszczenie bez okna będzie lepiej doświetlone i jednocześnie sprawi wrażenie bardziej przestronnego. Drzwi pełne z z płyt MDF lub wiórowych - mają lepsze właściwości dźwiękochłonne, więc wybiera się je do pokoi dla uczących się nastolatków.

Funkcjonalne meble

W małych mieszkaniach często szkoda miejsca na tradycyjną szafę i inne wolno stojące meble. Można jednak ścianę działową zastąpić zabudowanym z jednej strony regałem i z miejscem na szafę, szafki, półki o półeczki.
W niewielkim mieszkaniu trzeba także umiejętnie wykorzystywać różnorodne nisze w ścianach, np. na półki czy regały.

Kompromisy też muszą być i dlatego bardziej praktyczna od klasycznego łóżka będzie rozkładana wersalka, a składany stolik lub ławostół może zastąpić biurko i tradycyjny stół w jadalni.

Urządzanie kolorem

Jednak nie zawsze można konstrukcyjnie oddzielić kuchnię od salonu. Na szczęście, w rezerwie mamy jeszcze kolory. Specjaliści od urządzania wnętrz wiedzą, że właściwie dobrane barwy na małej przestrzeni nie tylko dekorują, ale jednocześnie porządkują wnętrze. Dla każdego jest jasne, gdzie kończy się kuchnia, a zaczyna salon.

Jednak kolorami należy operować z umiarem, aby mieszkanie nie sprawiało wrażenia zbyt chaotycznego. Dlatego dla osób bez praktycznego przygotowania w tej materii ułatwieniem mogą być zestawy farb w gotowych barwach.

- Na przykład paleta 30 kolorów Jedynki Kolor. Pochodzące z tej kolekcji propozycje kolorystyczne można stosować obok siebie, mając pewność, że wymalowane ściany będą do siebie pasować. Co więcej, barwy te są bezpieczne, bo wybór właściwych kolorów z palety nie wymaga specjalnego doświadczenia w aranżacji wnętrz - zapewnia Katarzyna Moskalik z warszawskiej firmy PUBLINK A.

Dobór barw do małego mieszkania nie oznacza eliminacji mocniejszych kolorów. Aby dodać wnętrzu wyrazistości, wystarczy zastosować akcent w postaci intensywnego koloru na wybranych sprzętach: poduszkach czy roletach. Jednak przy kilku kolorach na ścianach należy ograniczyć liczbę faktur i wzorów dekoracyjnych na meblach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24