SPRAWDŹ
  POPULARNE

  Popularne w marcu

  Rozwiń
  SPRAWDŹ
  Zwiń

  Popularne w marcu

  • Psie piękności na wystawie w Jarosławiu [FOTO, WIDEO]
  • Wiosenne trendy "Styl, moda i uroda". Akcja w galerii w Przemyślu [FOTO]
  • 10 najpopularniejszych rzeszowskich osiedli. Tu przybywa mieszkańców

  Jak założyć firmę

  Jak założyć firmę

  Antoni Adamski

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Barbara Kostyra z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - Nie ma recepty, kto, z dyplomem jakiej uczelni będzie umiał prowadzić własny biznes. Ważne,

  Barbara Kostyra z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - Nie ma recepty, kto, z dyplomem jakiej uczelni będzie umiał prowadzić własny biznes. Ważne, by umiał to robić. ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  W Rzeszowie powstał ośrodek, gdzie studenci i młodzi pracownicy nauki bezpłatnie poznają podstawy przedsiębiorczości. Nie teoretycznie, lecz w praktyce.
  Barbara Kostyra z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - Nie ma recepty, kto, z dyplomem jakiej uczelni będzie umiał prowadzić własny biznes. Ważne,

  Barbara Kostyra z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - Nie ma recepty, kto, z dyplomem jakiej uczelni będzie umiał prowadzić własny biznes. Ważne, by umiał to robić. ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  Według badań socjologicznych 70 procent studentów przekonanych jest, że będą dobrymi managerami. Zdaniem przedsiębiorców jest odwrotnie: świeżo upieczonym absolwentom wyższych uczelni najbardziej tych umiejętności brakuje.

  Bezpłatne kursy

  W Rzeszowie od niedawna funkcjonuje Preinkubator Akademicki, w którym umiejętności biznesowe mają zdobywać studenci podkarpackich uczelni, ich absolwenci z lat 2002-2006, młodzi pracownicy nauki oraz doktoranci.

  Projekt Preinkubatora powstał w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego a sfinansowała go przez Unia Europejska (w 75 proc.) i budżet państwa (25 proc.)
  Inkubator prowadzić ma szkolenia na temat jak założyć i prowadzić własną firmę. W czasie pięciodniowych cykli (po 8 godzin wykładów dziennie) kandydat na przedsiębiorcę pozna podstawowe zagadnienia prawne, finansowe, marketingowe.

  Aby połączyć teorię z praktyką, wykładowcami mają być pracownicy wyższych uczelni oraz biznesmeni. Bezpłatne szkolenia (w sumie sześć pakietów) będą trwały do końca sierpnia. Dla chętnych przygotowano 150 miejsc.

  Masz pomysł na własną firmę

  Główny nacisk położono na innowacyjność - pionierskie rozwiązania w branżach: lotniczej, mechanicznej, chemicznej, informatyce (oprogramowania specjalistyczne) oraz innych dziedzinach. Propozycje składają sami zainteresowani.

  - Najważniejszy jest pomysł, z jakim zgłoszą się do nas kandydaci na biznesmenów - mówi Barbara Kostyra, kierowniczka Preinkubatora Akademickiego -Pomysł zweryfikuje życie, a w specjalnym konkursie nagrodzimy najlepsze propozycje na własną firmę. Tym, którzy nie są pewni czy pomysł "wypali" oferujemy bezpłatne doradztwo.

  Miejsce na własną działalność

  Rzeszowski Preinkubator położony jest przy ul. Poznańskiej 2 c, w sąsiedztwie budynku Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Więcej informacji tel. (017) 850 - 42 - 99, 867 - 62 - 06 (w godzinach 7.30-15.30). E-mail: preinkubator@rarr.rzeszow.pl  Preinkubator to nie tylko szkolenia. W jego siedzibie znajduje się 14 pomieszczeń zaopatrzonych w niezbędne instalacje i umeblowanie. Mogą wynająć je osoby, które właśnie zarejestrowały własną firmę np. doradczą lub finansową.

  Dla nich przygotowano pomieszczenia biurowe. Dla przedsiębiorstw usługowo-produkcyjnych przeznaczone są hale różnej wielkości. Można zainstalować w nich maszyny i rozpocząć produkcję.

  Zasadą jest, że nowa firma może przebywać w inkubatorze dwa lata. W pierwszym płaci czynsz w wysokości 60 procent stawki rynkowej za wynajem podobnych pomieszczeń w Rzeszowie. W drugim roku - 75 procent stawki. Szczegółowy cennik nie został jeszcze ustalony. A co później?

  - W ciągu dwóch lat będzie wiadomo, jakie są losy firmy. Jeżeli rozwinie się, będzie potrzebowała nowej - większej siedziby poza Preinkubatorem - wyjaśnia Barbara Kostyra.

  W Preinkubatorze znajdzie się także "anioł biznesu" czyli firma - matka. Będzie to firma istniejąca od lat na rynku. Zadaniem jej właściciela i pracowników będzie doradzanie młodym przedsiębiorcom.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo