Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie ogrzewanie wybrać: wodne czy elektryczne?

Józef Lonczak
Dzięki nowoczesnym programowalnym regulatorom, grzejniki elektryczne mogą włączać się automatycznie i wyłączać o odpowiedniej porze, co ograniczy koszty zużycia energii.
Dzięki nowoczesnym programowalnym regulatorom, grzejniki elektryczne mogą włączać się automatycznie i wyłączać o odpowiedniej porze, co ograniczy koszty zużycia energii. Fot. Purmo
Chociaż dzisiejsza pogoda nie sprzyja myśleniu o ogrzewaniu domu, to jednak w zimie, na takie myślenie będzie za późno. Właśnie teraz jest najlepszy czas na remonty i wybór różnych technologii, także grzewczych.

Wszyscy jesteśmy, zgodni, że ogrzewanie przy naszym klimacie wpływa decydująco na domowy komfort. Jednak wiele osób budujących lub remontujących dom ma trudności z wyborem rodzaju zasilania. Choćby z takim, czy ma to być ogrzewanie wodne czy elektryczne?

Koszty, oszczędności i wygoda

Czym kierować się przed podjęciem decyzji? Przed dokonaniem wyboru warto rozważyć kilka czynników, a wśród nich z pewnością: wszystkie koszty, możliwe oszczędności i wygodę użytkowania.

Zarówno system wodny jak i elektryczny mają swoje zalety i wady. Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez inwestorów są koszty instalacji oraz koszty użytkowania danego rozwiązania.

Wygrywa ekonomia

Z pewnością systemy grzewcze wykorzystujące takie paliwa jak gaz ziemny, olej opałowy, czy paliwa stałe jak drewno, węgiel, ekogroszek czy pelety są z pewnością oszczędniejsze w eksploatacji

Bez wątpienia są jednak droższe w zakupie i montażu. Składają się bowiem na nie kotły w cenie od 1,2 do 10 tys. zł, dziesiątki rur, zawory, rozdzielacze i grzejniki oraz przyłącz lub zbiornik na paliwo albo miejsce na opał. Całość w cenie od 12 do 30 tys. zł w zależności od wielkości domu, rodzaju stosowanego paliwa i komfortu zastosowanych urządzeń.

Ponadto montaż takiego systemu wymaga czasu i fachowej ekipy.

Elektryczne też ma plusy

Przy powszechnym dostępie do energii elektrycznej i prostocie montażu (poza ogrzewaniem elektrycznym podłogowym) ogrzewanie elektryczne powinno być u nas niemal powszechne. A jednak nie jest, bo ogrzewanie elektryczne jest znacznie droższe w eksploatacji.

Jednak przed dokonaniem wyboru ogrzewania warto poznać jego wady i zalety. Zwłaszcza teraz, kiedy budynki są coraz lepiej docieplane, a są też domy, w których właściciele (lokatorzy) zamieszkują sezonowo. W takich domach ogrzewanie elektryczne może być racjonalnym rozwiązaniem.

Ogrzewanie elektrycznie jest np. uniwersalne. Możemy je zamontować w domu, w którym nie ma gazu, np. w domku letniskowym.

- Przy ogrzewaniu elektrycznym nie trzeba martwić się o pomieszczenie na kotłownię ani budować kosztownego komina - przyznaje Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego firmy Rettig Heating sp. z o. o., producenta grzejników marki Purmo.

Ogrzewanie elektryczne to także spory komfort użytkowania i obsługi. Jeśli jesteśmy zapracowani, a w domu przebywamy rzadko, ogrzewanie zasilane prądem może bardzo nam odpowiadać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24