Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Józef Frankiewicz z Przemyśla napisał książkę o prof. Zbigniewie Brzezińskim [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
"Zbigniew Brzeziński i jego związki rodzinne z Przemyślem" to tytuł książki o cenionym na całym świecie polityku, której autorem jest przemyślanin Józef Frankiewicz.

- W tym roku wydałem najnowszą książkę, drugie wydanie publikacji "Zbigniew Brzeziński i jego związki rodzinne z Przemyślem". Pierwsze ukazało się 25 lat temu, była potrzeba, aby napisać nową, uzupełnić ją o wydarzenia, do których doszło w tym okresie. To m.in. wizyta Zbigniewa Brzezińskiego w Przemyślu, a także trzykrotnie wizyty jego syna Marka Brzezińskiego, który obecnie jest ambasadorem USA w Polsce - mówi Józef Frankiewicz, emerytowany nauczyciel z Przemyśla.

Zbigniew Brzeziński to znana na całym świecie postać. M.in. był doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych w czasie prezydentury Jimmy’ego Cartera (1977–1981), a wcześniej doradcą prezydentów Lyndona Bainesa Johnsona oraz Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Także później odgrywał ogromną rolę w polityce międzynarodowej USA, m.in. współpracował z prezydentem USA Barackiem Obamą. Był ekspertem od spraw wschodnich. Zbigniew Brzeziński zmarł w 2017 r. w USA.

- Profesor, będąc honorowym obywatelem Przemyśla, starał się utrzymywać kontakty z miastem rodzinnym. Jednym z materialnych dowodów tej więzi i sentymentów jest ufundowanie od 1991 r. corocznej, pieniężnej Nagrody im. Rodziny Brzezińskich dla najzdolniejszych absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu - przypomina J. Frankiewicz.

Brzezińscy rodzinne są związani z Przemyślem

Z publikacji dowiemy się o związkach rodu Brzezińskich z Galicją, o tym, jak ze wschodu dotarli do Przemyśla i Radymna. O Kazimierzu Brzezińskim, dziadku profesora, który w Przemyślu był sędzią sądu okręgowego. Także o ojcu, dyplomacie Tadeuszu Brzezińskim.

Szczególne miejsce w opowieści o Brzezińskich w Przemyślu zajmuje Szkoła Podstawowa nr 1 w Przemyślu, przy ul. Sienkiewicza. Według powszechnej w mieście wiedzy Zbigniew Brzeziński w latach 30. ubiegłego wieku miał się uczyć.

- W rzeczywistości były to prywatne lekcje udzielane w jego domu. Kazimierz Brzeziński był jednym z inicjatorów budowy tej szkoły w 1908 roku - w książce wyjaśnia J. Frankiewicz.

Brzezińscy mieszkali w istniejącym do dzisiaj budynku przy ul. Sienkiewicza, o czym przypomina stosowna tablica. W Przemyślu, na głównym cmentarzu przy ul. Słowackiego, znajduje się rodzinny grobowiec Brzezińskich.

- Ta książka w dużej mierze powstała dzięki pomocy Zbigniewa Brzezińskiego, który wysyłał mi różne materiały, dokumenty, fotografie dotyczące jego działalności politycznej. Moja wiedza była uzupełniana o osobiste rozmowy z bohaterem książki, gdy m.in. szczegółowo opowiadał mi o swoim ojcu dyplomacie, dziadku. Z profesorem Brzezińskim korespondowałem przez prawie 35 lat - dodaje J. Frankiewicz.

Publikacja uzupełniona jest o kilkadziesiąt ciekawych zdjęć. M.in. wspólnych z prezydentami USA Jimmy Carterem, Ronaldem Reaganem, Barackiem Obamą. Są fotograficzne dokumentacje wizyt Brzezińskiego w Przemyślu, a także wspólna fotografia autora książki z profesorem, wykonana w Waszyngtonie w 1991 r.

Książka trafiła do różnych instytucji w Polsce i USA oraz bibliotek. We wrześniu będzie ją można kupić w księgarni w Przemyślu, przy ul. Kościuszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24