Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już tylko trzy tygodnie dzielą nas od mszy beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów w Markowej [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Metropolita przemyski abp  Adam Szal (obok marszałek Władysław Ortyl) podczas niedawnego spotkania członków Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów z dziennikarzami w Markowej.
Metropolita przemyski abp Adam Szal (obok marszałek Władysław Ortyl) podczas niedawnego spotkania członków Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów z dziennikarzami w Markowej. Paweł Dubiel
W beatyfikacji weźmie udział około 25 tysięcy pielgrzymów oraz wiele oficjalnych gości.

Od pół roku działa diecezjalny komitet organizacyjny wrześniowych uroczystości w Markowej. Na czele komitetu stoi przemyski bp pomocniczy Krzysztof Chudzio. W komitecie pracuje wiele kapłanów i świeckich podzielonych na sekcje.

„Znak czasu dla naszego pokolenia”

– Na obecnym etapie mamy zgłoszonych przeszło 25 tys. uczestników uroczystości. Mszę św. będzie odprawiać ponad 900 księży. Sektor dla VIPów przygotowany jest na ponad 1000 osób. Działa strona ulmowie.pl, która ma już ponad 3,5 mln odsłon. Papieża Franciszka podczas mszy beatyfikacyjnej będzie reprezentował prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Spodziewamy się jeszcze innych osobistości z Watykanu. Obecnie swój udział potwierdzili kardynałowie Gerhard Ludwig Müller i Robert Sarah. Spodziewamy się też ok. 65 biskupów z kraju i zagranicy – mówi metropolita przemyski ks. abp Adam Szal.

Główna uroczystość planowana jest na stadionie w Markowej w okolicy skansenu i Muzeum. Tam powstanie główny ołtarz oraz zaplanowane są miejsca dla 1200 muzyków i chórzystów i ok. 1500 miejsc siedzących dla gości, a także zaplecze techniczne. Dla pielgrzymów będą przygotowane specjalne błonia (ok. 4 ha) obsiane trawą.

Do udziału w liturgii beatyfikacyjnej przygotowują się lokalne chóry i orkiestry z terenu archidiecezji. 10 września rano przed uroczystością beatyfikacyjną odbędzie się program słowno-muzyczny (początek godz. 8 rano). Msza beatyfikacyjna rozpocznie się o godz. 10 i potrwa około dwóch godzin.

Podczas mszy kard. Marcello Semeraro ogłosi rodzinę Ulmów błogosławionymi Kościoła katolickiego. Z chwilą ogłoszenia formuły beatyfikacyjnej zostanie odsłonięty obraz rodziny Ulmów oraz uroczyście wniesiony relikwiarz z relikwiami błogosławionych. O godz. 12 nastąpi połączenie z Watykanem i modlitwa Anioł Pański, o godz. 12.15 przewidziany jest program słowno-muzyczny, a o godz. 16 na cmentarzu w Jagielle, gdzie zostali pochowani pomordowani razem z Ulmami Żydzi, zostanie odmówiona, razem z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, modlitwa.

W przeddzień głównych uroczystości, w sobotę 9 września, w Markowej planowane jest Podkarpackie Święto Młodzieży z Rodziną Ulmów. Sobotni program zwieńczy koncert na stadionie (początek godz. 18) „Nie ma większej miłości” wyreżyserowany przez autora wielu filmów dokumentalnych Grzegorza Sadurskiego. Na koncert zaproszeni są wszyscy pielgrzymi, także dorośli.
Dla metropolity przemyskiego beatyfikacja Ulmów jest „znakiem czasu dla naszego pokolenia”. - Jestem głęboko przekonany, że jest to też zwrócenie uwagi przez Pana Boga na rodzinę, na to, że – zabrzmi to patetycznie – jeżeli chcemy ratować cywilizację zachodnioeuropejską i naszą ojczyznę przed schyłkiem moralnym, to trzeba zadbać o rodzinę – mówi w wywiadzie dla eKAI abp Adam Szal.

Zakaz wjazdu samochodów osobowych

Gospodarzami terenu, na jakim odbędą się wrześniowe uroczystości, są wójt gminy Markowa Mirosław Mac i starosta łańcucki Adam Krzysztoń. Gmina odpowiedzialna jest za przygotowanie infrastruktury, jej estetykę i logistykę. Natomiast za bezpieczeństwo pielgrzymów odpowiadają służby wojewody.

Wójt podkreśla, że nie można się już zapisywać do udziału we mszy beatyfikacyjnej. Obowiązywały zgłoszenia prowadzone przez archidiecezję przemyską. Dla pielgrzymów nie przewiduje się żadnych straganów. Rozplanowane są już miejsca dla autokarów, którymi przyjadą pielgrzymi. Kilkaset autokarów zaparkuje na drogach dojazdowych do Markowej. Pielgrzymi zostaną poinformowani o miejscu parkowania ich autokarów. Po opuszczeniu autokarów pielgrzymi będą mieli do pokonania pieszo ok. 3 km do miejsca uroczystości w Markowej.

Starosta łańcucki apeluje do pielgrzymów, by w ogóle nie przyjeżdżali na uroczystości samochodami osobowymi, bo i tak nie zostaną wpuszczeni. Przed samą uroczystością warto zapoznać się z aktualnymi komunikatami zamieszczonymi na portalu ulmowie.pl

Na spektaklu będzie prezydent z małżonką

Uroczystościom religijnym towarzyszy już i będzie towarzyszyło wiele ogólnopolskich i podkarpackich imprez o charakterze świeckim i obywatelskim. Wielu wydarzeniom patronuje samorząd podkarpacki. 9 września w Filharmonii Podkarpackiej zostanie wykonane misterium „Przerwane dzieciństwo”, spektakl muzyczny inspirowany tekstami Starego Testamentu i ukazujący dramat i ofiarę rodziny Ulmów z perspektywy ich dzieci. Jak mówi marszałek podkarpacki Władysław Ortyl, na widowni zasiądzie prezydent RP z pierwszą damą. Spektakl wykonają muzycy Filharmonii Podkarpackiej, wśród wokalistów wystąpi Marek Bałata, a orkiestrę poprowadzą dyrygenci Mirosław Jacek Błaszczyk oraz Izraelczyk Noam Zur. W misterium zostanie wykorzystany specjalnie skomponowany przez amerykańskiego trębacza jazzowego Gary’ego Guthmana utwór dedykowany Ulmom. 20 sierpnia w Łańcucie odbędzie się premiera filmu „Ulmowie” w reż. Dariusza Walusiaka. 27 sierpnia w Kolbuszowej na stadionie odbędzie się koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” organizowany przez Fundację SOAR. Z własną inicjatywą wystąpił Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, który rusza w trasę po Podkarpaciu ze spektaklem „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”. Sztuka, specjalnie napisana dla rzeszowskiego teatru i wyreżyserowana przez Beniamina M. Bukowskiego, miała premierę w 2018 r.

Spektakl będą mogli obejrzeć mieszkańcy Dukli, Rymanowa, Leżajska, Radymna, Nowej Sarzyny. Ma on też być prezentowany poza granicami Polski. Od lipca w skansenie w Markowej wystawiana jest niezwykła wystawa fotografii Józefa Ulmy „Niecodzienna – codzienność”. Jak zapowiada marszałek Władysław Ortyl, w tym roku port lotniczy w Jasionce ma otrzymać imię Rodziny Ulmów. Władze samorządowe skierowały też prośbę do LOT-u, by w razie potrzeby zwiększył wielkość maszyn obsługujących linię do Rzeszowa (lub liczbę rejsów) w dniach poprzedzających beatyfikację i w samym dniu beatyfikacji. W Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli ma zostać pokazana wystawa poświęcona bohaterskiej rodzinie z Markowej. Samorząd przygotowuje też dary dla papieża Franciszka. Będą nimi wykonane przez regionalnych artystów szopka bożonarodzeniowa i obraz Ulmów w aureoli błogosławionych. W przyszłym roku NBP wypuści okolicznościową monetę, a Poczta Polska znaczek.

Wstrząsające artefakty

IPN Oddział w Rzeszowie przygotował pod patronatem kancelarii prezydenta RP nową wystawę o Ulmach, dotyczącą ich życia rodzinnego. Wystawa zostanie zainaugurowana 21 sierpnia przed kancelarią prezydenta. W wystawie wykorzystano wiele zdjęć autorstwa Józefa Ulmy. Od 9 września wystawa będzie eksponowana przed kościołem w Markowej (będzie też multiplikowana przez MSZ, Fundację Narodową i PKP). 9 września w Muzeum Ulmów w Markowej zostanie otwarta druga ekspozycja przygotowana przez archiwum IPN, gromadząca artefakty związane z rodziną Ulmów i dokumenty bezpośrednio dotyczące zbrodni 24 marca 1944 roku w Markowej. Jak mówi dyr. IPN Oddział w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko, wśród artefaktów są przedmioty wydobyte podczas ekshumacji z jamy grobowej Ulmów.

– Będą one miały wstrząsający wymiar – zapowiada dr Iwaneczko.

Dwa tygodnie, począwszy od 9 września, przed siedzibą IPN w Rzeszowie będzie można oglądać instalację multimedialną, przygotowaną przez Biuro Nowych Technologii IPN. Instalacja adresowana będzie głównie do młodych ludzi. Na początku października, na podsumowanie beatyfikacji, rzeszowski IPN zorganizuje panel z udziałem znakomitych gości na temat relacji polsko-żydowskich.

Metropolita przemyski abp  Adam Szal (obok marszałek Władysław Ortyl) podczas niedawnego spotkania członków Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów z dziennikarzami w Markowej.

Już tylko trzy tygodnie dzielą nas od mszy beatyfikacyjnej R...

tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24