Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już za trzy miesiące wybierzemy prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych wojewódzkich, powiatowych i gminnych

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Paweł Dubiel
7 kwietnia (ewentualnie w dogrywce 21 kwietnia) na pięcioletną kadencję wybierzemy prezydentów i burmistrzów miast, wójtów gmin oraz radnych wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Znany jest już kalendarz wyborczy.

Datę tegorocznych wyborów samorządowych ogłosił premier Donald Tusk. Odbędą się one w niedzielę 7 kwietnia. W gminach, w których w tym dniu nie uda się wyłonić nowych prezydentów, burmistrzów lub wójtów 21 kwietnia, w niedzielę, odbędzie się druga tura.

Kończąca się kadencja jest pierwszą pięcioletnią. Miała się skończyć jesienią ubiegłego roku, jednak Sejm poprzedniej kadencji zdecydował o przesunięciu kampanii samorządowej na wiosnę tego roku. Argumentowano to odbywającymi się jesienią wyborami parlamentarnymi. Wszyscy prezydenci, burmistrzowie i wójtowie mogą się starać o reelekcję na kolejną, pięcioletnią kadencję. Dopiero po dwóch kadencjach stracą prawo kandydowania na te urzędy. Nie ma natomiast ograniczeń, co do liczby kadencji, w przypadku radnych.

Starostów powiatów oraz zarządy województw, m.in. marszałków, nie wybierają mieszkańcy, lecz nowi radni powiatowi i wojewódzcy.

W województwie podkarpackim ok. 1,7 mln osób uprawnionych do głosowania będzie wybierać:

  • 33 radnych wojewódzkich w pięciu okręgach wyborczych,
  • 2 452 radnych gminnych i miejskich, do 156 rad, w tym 90 radnych w czterech miastach na prawach powiatu, czyli Krośnie, Przemyślu, Rzeszowie i Tarnobrzegu,
  • 431 radnych do 21 rad powiatowych,
  • 109 wójtów gmin,
  • 45 burmistrzów,
  • 6 prezydentów (w Krośnie, Przemyślu, Rzeszowie, Tarnobrzegu oraz Mielcu i Stalowej Woli).

Podczas ostatnich wyborów samorządowych o mandaty radnych samorządów różnego szczebla ubiegało się 10 201 kandydatów i kandydatek. W tym gronie panie stanowiły 35 proc. 417 osób walczyło o fotel prezydenta, burmistrza lub wójta. Panie stanowiły tylko 12 proc. kandydatów. Kandydat na szefa gminy mógł też kandydować do rady gminy, o ile spełniał wymogi Kodeksu wyborczego, a głównie chodziło o mieszkanie w niej. Średni wiek kandydata lib kandydatki na radnego lub gospodarza gminy na Podkarpaciu wynosił 47 lat.

Wraz z ogłoszeniem daty wyborów został ułożony wyborczy kalendarz. Do 12 lutego ma być podany spis okręgów wyborczych oraz złożone zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych. Do 22 lutego do komisarzy wyborczych mają być podane nazwiska kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych, a do 27 lutego mają oni zostać wyłonieni.

Do 4 marca do godz. 16 mają zostać zgłoszeni kandydaci na radnych. Nazwiska osób ubiegających się o fotel wójta, burmistrza lub prezydenta mają być podane do 14 marca, również do godz. 16.

Rzeszów nadal podzielony będzie na cztery okręgi wyborcze, jednak w głosowaniu do rady miasta będą brali udział również mieszkańcy nowych osiedli, włączonych do miasta w trakcie obecnej kadencji. Chodzi o Matysówkę, Pogwizdów Nowy i Miłocin - Św. Huberta.

Podobnie jak w wyborach w 2018 roku będzie podzielony na 4 okręgi wyborcze. W głosowaniu wezmą udział również mieszkańcy Matysówki i Pogwizdowa Nowego oraz Miłocina Św. Huberta, czyli osiedli włączonych w granice miasta już w trakcie obecnej kadencji.

Radnych miejskich w Rzeszowie będzie 25. Nieco inaczej niż podczas ostatnich wyborów rozłoży się liczba mandatów w okręgach. Po 7 z okręgów I (Miłocin, Baranówka, Generała Władysława Andersa, Króla Stanisława Augusta, Krakowska-Południe, Franciszka Kotuli, Przybyszówka, Bzianka, Pogwizdów Nowy) i IV (Budziwój, Biała, Drabinianka, Zalesie, Paderewskiego, Nowe Miasto, Matysówka). W okręgu II sześć mandatów, w trzecim pięć.

- Poza włączeniem do sąsiednich okręgów przyłączonych w tej kadencji sołectw, a więc: Matysówki i Pogwizdowa Nowego, nastąpiła jedna istotna zmiana, wynikająca ze zmiany liczby ludności w poszczególnych tak określonych okręgach. Otóż w najbliższych wyborach w okręgu nr I rzeszowianie będą wybierać nie 6 a 5 radnych, natomiast w okręgu IV 7 zamiast 6 - przekazał w portalu społecznościowym Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Aktualne informacje wyborcze warto sprawdzać na miejskich, gminnych lub powiatowych stronach internetowych. Np. miasto Przemyśl ruszyło już ze specjalnym serwisem poświęconym wyborom. Sporo przydatnych informacji jest również w rządowej, bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Na początku czerwca będziemy wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska wyznaczyła termin od 6 (czwartek) do 9 czerwca (niedziela).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24