Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karty do głosowania są nieczytelne? Uważaj, jak skreślasz

Małgorzata Froń
Zdjęcie archiwalne
Zdjęcie archiwalne Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Fundacja Batorego ostrzega, że zbroszurowane karty do głosowania są nieczytelne. Jak skreślać, żeby się nie pomylić?

Fundacja Batorego ostrzega przed nieczytelnymi kartami do głosowania. Obywatele będą wybierać swoich przedstawicieli do Sejmu, zaznaczając wybraną kandydatkę lub kandydata na tzw. karcie zbroszurowanej (karta do głosowania w formie książeczki).

Tymczasem - jak wynika z naszych dotychczasowych badań - częstą przyczyną uznania głosów za nieważne było w 2014 roku zaznaczanie przez wyborców jednego krzyżyka na wielu stronach lub wręcz na każdej stronie, karty zbroszurowanej- czytamy w oświadczeniu.

Zachowaj ostrożność przy skreślaniu

Fundacja apeluje do członków obwodowych komisji wyborczych o zachowanie staranności: przy instruowaniu wyborców, liczeniu głosów, ocenie ich ważności oraz porządkowaniu kart do głosowania zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej. (...)

- Ponadto zwracamy uwagę, na potrzebę dotarcia do obywateli i obywatelek z informacją o tym, jak oddać głos w nadchodzących wyborach tak, aby był on uznany za ważny. Podczas wyborów 2014 niektórzy wyborcy, jak się wydaje z dokładnie określoną preferencją, oddawali głos, uznawany potem za nieważny ze względu na to, że w kratce przy nazwisku wybranej osoby postawili znak inny niż „X” (np. „V” lub zaczernienie kratki). Zdarzały się także przypadki, gdy wyborcy oprócz wskazania kandydata za pomocą znaku „X” przekreślali pozostałe listy wyborcze, naruszając skreśleniem inne puste kratki - to również czyniło ich głosy nieważnymi- czytamy na stronie fundacji.

Komisja pomoże w wypełnianiu kart do głosowania

Roman Ryniewicz, dyrektor rzeszowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, uspokaja:

- Karta zbroszurowana jest czytelna, trzeba ją tylko dokładnie przewertować. Ważny głos jest wtedy, kiedy stawiamy krzyżyk tylko na jednej karcie, przy jednym kandydacie. Poza tym zawsze można poprosić o pomoc członków komisji.

Zbroszurowane karty do głosowania mogą być nie lada wyzwaniem dla osób starszych.

- Mam ponad 80 lat i problemy ze wzrokiem - mówi pani Monika z Rzeszowa. - Idę z córką albo z synem. Wiem, na kogo mam głosować, więc im mówię, a oni mi stawiają krzyżyk przy moim kandydacie i sprawa załatwiona.

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych, jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, ponad 17 procent głosów było nieważnych. Nie ma jednak danych, co było tego powodem. Nie można więc stwierdzić jednoznacznie , że wyborcy oddawali nieważne głosy z powodu zbroszurowanej karty do głosowania.

Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21. Uprawniona do głosowania jest osoba, która w dniu wyborów ma skończone 18 lat. Wyborca musi okazać dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości. Po otrzymaniu karty do głosowania udajemy się do miejsca w lokalu wyborczym, zapewniającego tajność głosowania. Głosujemy tylko na jedną listę kandydatów poprzez umieszczenie na karcie do głosowania znaku “X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Głos jest nieważny, gdy zakreślimy dwóch lub więcej kandydatów, lub gdy oddamy pustą kartę do głosowania. W niedzielnych wyborach mamy do dyspozycji dwa głosy. Jeden oddajemy na wybranego kandydata do Sejmu, drugi na kandydata do Senatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24