Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy dworzec PKS w Rzeszowie zyska nowe oblicze? Inwestorem ma być amerykański fundusz inwestycyjny [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wideo
od 16 lat
Na najbliższej, sierpniowej sesji rzeszowscy radni mają uchwalić plan zagospodarowania dla terenu dworca PKS przy ul. Grottgera. Oznacza to zielone światło dla tak oczekiwanej przebudowy tego miejsca. Budynek, który dziś mógłby służyć za tło filmów z minionej epoki, ma się stać wizytówką miasta. Wersja optymistyczna zakłada, że nowy dworzec będzie gotowy za trzy - cztery lata. Inwestycja szacowana jest nawet na 300 mln zł.

Dworzec PKS w Rzeszowie od lat prosi się o odnowę. Taką na miarę XXI wieku. Przypomnijmy. Jeszcze w październiku 2021 roku Pracownia MWM Architekci z prezesem spółki PKS w Rzeszowie, zaprezentowali koncepcję przebudowy. Pokazali wielofunkcyjny, nowoczesny budynek. Obiekt poza funkcją komunikacyjną służyłby jako miejsce usług, galeria handlowa. Planowana jest też część mieszkalna, hotelowa, gastronomiczna.

- Dla nas istotne jest, że w części parterowej i podziemnej dworzec będzie skomunikowany z kolejowym. Tak, aby pasażer mógł bezpośrednio przesiadać się i przechodzić z jednego punktu do drugiego - mówił nam Sławomir Porada, z-ca przewodniczącego Zarządu Związku Gmin PKS w Rzeszowie.

Aby rozpocząć tę inwestycję, potrzebna była jednak zmiana obowiązującego planu zagospodarowania. Projekt, nad którym radni będą głosować w sierpniu obejmuje obszar o powierzchni około 1,32 hektara. Częścią inwestycji jest też zabytkowy austro-węgierski magazyn kolejowy z terenem po składzie węgla (kupione przez PKS Rzeszów od dawnej spółki PSK). - Mam nadzieję, że plan zostanie uchwalony - mówi Piotr Klimczak, prezes PKS w Rzeszowie. Przypomina, że wnieśli do przedstawionego wiosną projektu cztery techniczne wnioski dotyczące m.in. linii zabudowy i zostały one w całości uwzględnione przez prezydenta.

Do 26 lipca można składać uwagi do projektu. Ten dopuszcza m.in. budynki od 3 do 6 kondygnacji nadziemnych, przy czym nie więcej niż jedną podziemną. Wysokość - do 24 m.

Skąd pieniądze na inwestycję szacowaną na ok. 300 mln zł? Jak słyszymy, wciąż jest chętny, by wyłożyć pieniądze i zarobić. To amerykański fundusz inwestycyjny. - Moim zdaniem, im szybciej ruszymy z budową tym lepiej. Trzeba korzystać z okazji, że są chętni do finansowania- przyznaje Piotr Klimczak i dodaje, że już rozmawiają z PKP na temat przeniesienia na ich teren dworca PKS na czas prac.

Piotr Klimczak, prezes PKS w Rzeszowie mówi, że po uchwaleniu planu, będzie można przystąpić do prac projektowych nad obiektem. Potrwają ok. 1,5 roku. Później pozostaje uzyskać pozwolenie na budowę i można ruszać z robotami.

Inwestycja jest strategiczną nie tylko w kwestii związanej z estetyką nie przystającą do współczesności.

- Dworzec to nie tylko wizytówka miasta, ale też kwestia transportu. Do Rzeszowa przyjeżdżają mieszkańcy z ościennych gmin nie tylko dla rekreacji, czy na zakupy, ale też do szkół, do pracy. Jest to zatem logistyczne miejsce z punktu widzenia interesu całego regionu - zwracał uwagę Sławomir Porada, z-ca przewodniczącego Zarządu Związku Gmin PKS w Rzeszowie.

Maciej Łobos z MWM Architekci jeszcze w 2021 r. podkreślał, że powstanie zupełnie nowy fragment miasta - tętniący życiem, witalny, pełen ludzi.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa przyznał, że plan zagospodarowania przestrzennego dotyczący dworca PKS w zasadzie się finalizuje. - Mamy już ostatnie uwagi, poprawki. Na najbliższej sesji w sierpniu zostanie uchwalony.

Nie ukrywa, że równolegle z PKS prowadzi rozmowy związane z szukaniem inwestora. - Oni mają fundusz amerykański, ale my również próbujemy zainteresować tym terenem kolejne firmy, deweloperów, fundusze. W poniedziałek miałem poważne spotkanie z warszawskim konsorcjum, które wchodzi w tego typu przedsięwzięcia. Wszystkich próbujemy zainteresować terenem, by jak najszybciej został zrewitalizowany.

Radni przegłosowali dziś uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy Placu Dworcowym. Chodziło o dopasowanie obowiązujących planów do nowej inwestycji. Wnioskodawcą był właściciel hotelu Polonia planujący budowę zewnętrznej windy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24