Granice Polski z innych państwami zostały zamknięte w połowie marca. Zarówno te zewnętrzne, czyli z Ukrainą, Białorusią i Rosją, oraz wewnętrzne, ze Słowacją, Czechami, Niemcami i Litwą. Powodem była ochrona przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W podobnym okresie inne państwa wprowadziły ograniczenia.
Z czasem restrykcje poluzowywano. Obecnie granicę wewnętrzną ze Słowacją, na jej podkarpackim odcinku, możemy przekroczyć tylko przez drogowe przejście w Barwinku. Rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w tej sprawie, z 14 maja, obowiązuje do 12 czerwca.
Do 10 czerwca Polska musi określić się, co do ewentualnego przedłużenia restrykcji lub otwarcia granic wewnętrznych. Pojawiły się informacje, że granice wewnętrzne, w tym ze Słowacją, zostaną w naszym kraju otwarte od połowy czerwca. Argumentem, który za tym przemawia jest to, że swoje granice otwiera coraz więcej państw Unii Europejskiej.
W piątek, 5 czerwca, unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson, stwierdziła, że pełne otwarcie granic w ramach Strefy Schengen (do której należy również Polska) powinno nastąpić na koniec czerwca.
- Są głosy, aby przedłużyć czas zamknięcie jeszcze o dwa tygodnie od wskazywanego terminu, jednak wierzę, że strefa Schengen mogłaby wrócić do pełnego funkcjonowania 1 lipca — stwierdziła Ylva Johansson w wystąpieniu, które zmaieściła na swoim koncie na na Twitterze.
Jednak regulacja ruchu na granicach i ewentualnego przedłużenia restrykcji, to wewnętrzna sprawa Polski.
Jak i gdzie można przekraczać granicę państwową?
Granicę z Ukrainą, na jej podkarpackim odcinku, możemy przekroczyć tylko przez drogowe przejście w Korczowej. Odbywa się tutaj ruch samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Granicę można przekroczyć również przez przejście w Medyce. Jednak tutaj czynne jest tylko przejście piesze.
Oczywiście, nie wszyscy mogą przekroczyć granicę. Mogą obywatele Polski, ich małżonkowie i dzieci. Obcokrajowcy posiadający Kartę Polaka, cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu w Polsce, osoby pracujące u nas lub jadące do pracy. Ponadto obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Od niedawna mogą do nas wjeżdżać także uczniowie i studenci, uczący się w naszym kraju. Do tego kierowcy ciężarówek, obsługujących transport w międzynarodowym ruchu towarowym.
- Przypominamy, że w dalszym ciągu zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów na granicach prowadzona jest kontrola sanitarna, a określone kategorie podróżnych kierowane są na obowiązkową kwarantannę. W celu usprawnienia kontroli, przed zgłoszeniem się na przejściu granicznym na kierunku wjazdowym do Polski, zaleca się przygotowanie pełnego adresu miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym osoba będzie odbywać obowiązkową kwarantannę — radzi Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.
Jakie dane należy przygotować co do miejsca odbywania kwarantanny? Chodzi o nazwę województwa i powiatu, miejscowości, dzielnicy, ulicy, numerów domu i mieszkania, kodu pocztowego oraz numeru telefonu do kontaktu.
ZOBACZ: Do 12 czerwca przedłużono kontrolę na wewnętrznej granicy Polski ze Słowacją
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?