MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy otwarta zostanie wewnętrzna granica Polski ze Słowacją? Pojawiły się pogłoski, że może się to stać w połowie czerwca

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Być może już za kilkanaście dni, a może od 1 lipca, nastąpi poluzowywanie restrykcji na wewnętrznych granicach Polski. W województwie podkarpackim dotyczy to granicy ze Słowacją.
Być może już za kilkanaście dni, a może od 1 lipca, nastąpi poluzowywanie restrykcji na wewnętrznych granicach Polski. W województwie podkarpackim dotyczy to granicy ze Słowacją. BiOSG
Do 12 czerwca obowiązuje rozporządzenie MSWiA o kontroli na wewnętrznych granicach Polski. W województwie podkarpackim dotyczy to granicy ze Słowacją. Co dalej? Pojawiły się informacje, że kontrola ta może zostać wkrótce zniesiona.

Granice Polski z innych państwami zostały zamknięte w połowie marca. Zarówno te zewnętrzne, czyli z Ukrainą, Białorusią i Rosją, oraz wewnętrzne, ze Słowacją, Czechami, Niemcami i Litwą. Powodem była ochrona przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W podobnym okresie inne państwa wprowadziły ograniczenia.

Z czasem restrykcje poluzowywano. Obecnie granicę wewnętrzną ze Słowacją, na jej podkarpackim odcinku, możemy przekroczyć tylko przez drogowe przejście w Barwinku. Rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w tej sprawie, z 14 maja, obowiązuje do 12 czerwca.

Do 10 czerwca Polska musi określić się, co do ewentualnego przedłużenia restrykcji lub otwarcia granic wewnętrznych. Pojawiły się informacje, że granice wewnętrzne, w tym ze Słowacją, zostaną w naszym kraju otwarte od połowy czerwca. Argumentem, który za tym przemawia jest to, że swoje granice otwiera coraz więcej państw Unii Europejskiej.

W piątek, 5 czerwca, unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson, stwierdziła, że pełne otwarcie granic w ramach Strefy Schengen (do której należy również Polska) powinno nastąpić na koniec czerwca.

- Są głosy, aby przedłużyć czas zamknięcie jeszcze o dwa tygodnie od wskazywanego terminu, jednak wierzę, że strefa Schengen mogłaby wrócić do pełnego funkcjonowania 1 lipca — stwierdziła Ylva Johansson w wystąpieniu, które zmaieściła na swoim koncie na na Twitterze.

Jednak regulacja ruchu na granicach i ewentualnego przedłużenia restrykcji, to wewnętrzna sprawa Polski.

Jak i gdzie można przekraczać granicę państwową?

Granicę z Ukrainą, na jej podkarpackim odcinku, możemy przekroczyć tylko przez drogowe przejście w Korczowej. Odbywa się tutaj ruch samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Granicę można przekroczyć również przez przejście w Medyce. Jednak tutaj czynne jest tylko przejście piesze.

Oczywiście, nie wszyscy mogą przekroczyć granicę. Mogą obywatele Polski, ich małżonkowie i dzieci. Obcokrajowcy posiadający Kartę Polaka, cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu w Polsce, osoby pracujące u nas lub jadące do pracy. Ponadto obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Od niedawna mogą do nas wjeżdżać także uczniowie i studenci, uczący się w naszym kraju. Do tego kierowcy ciężarówek, obsługujących transport w międzynarodowym ruchu towarowym.

- Przypominamy, że w dalszym ciągu zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów na granicach prowadzona jest kontrola sanitarna, a określone kategorie podróżnych kierowane są na obowiązkową kwarantannę. W celu usprawnienia kontroli, przed zgłoszeniem się na przejściu granicznym na kierunku wjazdowym do Polski, zaleca się przygotowanie pełnego adresu miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym osoba będzie odbywać obowiązkową kwarantannę — radzi Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.

Jakie dane należy przygotować co do miejsca odbywania kwarantanny? Chodzi o nazwę województwa i powiatu, miejscowości, dzielnicy, ulicy, numerów domu i mieszkania, kodu pocztowego oraz numeru telefonu do kontaktu.


ZOBACZ: Do 12 czerwca przedłużono kontrolę na wewnętrznej granicy Polski ze Słowacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24