Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta powalczy o fotel prezydenta Przemyśla. Pierwszy raz w tym mieście w historii bezpośrednich wyborów

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Joanna Tomczyk, pierwsza kobieta, która startuje w wyborach na prezydenta Przemyśla.
Joanna Tomczyk, pierwsza kobieta, która startuje w wyborach na prezydenta Przemyśla. Archwium
Joanna Tomczyk będzie pierwszą kobietą, która w prawie 22-letniej historii bezpośrednich wyborów powalczy o fotel prezydenta Przemyśla. Dotychczas o ten urząd starali się wyłącznie mężczyźni.

Joanna Tomczyk wystartuje z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Nasz Przemyśl. Gromadzi on środowiska liberalne, lewicowe, ale również inne osoby, które chcą działać na rzecz miasta.

Pierwszy raz wybory bezpośrednie na prezydentów, burmistrzów miast oraz wójtów gmin odbyły się w 2002 roku. Od tego czasu już sześciokrotnie wybieraliśmy miejskie i gminne władze. Przez dotychczasowe sześć kadencji o fotel prezydenta walczyło łącznie 27 kandydatów, niektórzy wielokrotnie. W 2002 r. o prezydenturę ubiegało się aż 12 kandydatów. Jednak w ciągu dwóch dekad startowali wyłącznie mężczyźni. Mało tego, nigdy nawet na przedwyborczej "giełdzie nazwisk" nie pojawiały się kobiety w roli kandydatki na prezydenta Przemyśla. Panie nie są i nie były reprezentowane również w gronie starostów przemyskich, czy burmistrzów i wójtów gmin w powiecie przemyskim.

- Kiedyś w trakcie lekcji zapytałam moich uczniów o to kto z nich po studiach chce tu wrócić, żyć w Przemyślu i wiąże z naszym miastem swoją przyszłość. Nie zgłosił się nikt. I to chcę zmienić. Nasze miasto nie może być postrzegane jako miejsce bez przyszłości - mówi Nowinom Joanna Tomaczyk. Jest nauczycielką (WSP w Rzeszowie) i pedagogiem, wiedzę uzupełniała na licznych studiach podyplomowych. Specjalizuje się w edukacji, szczególnie dzieci wymagających szczególniejszej uwagi, zarządzaniu oświatą. Prywatnie żona i matka dwóch synów.

Bezpartyjna, nigdy nie była związana z ugrupowaniem politycznym.

Jak dodaje:

- Mam zamiar od pierwszego dnia pełnienia tego urzędu pracować ponad podziałami z sercem i determinacją na rzecz wszystkich mieszkańców. Zobowiązuję się do zmiany wizerunku miasta na przyjazne przedsiębiorcom, młodzieży, osobom w podeszłym wieku i dotkniętym niepełnosprawnościami. Stawiam na rozwój miasta w zakresie poprawy jakości edukacji, turystyki, przedsiębiorczości oraz tworzenia nowych miejsc pracy dla mieszkańców. Stworzę warunki do rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowej Przemyśla. Będę wykorzystywać wszystkie walory naszego pięknego miasta oraz pomysłowość i inicjatywy mieszkańców do przyciągnięcia turystów i inwestorów.

Jak podkreśla, ma pomysły na ściągnięcie do Przemyśla pieniędzy z zewnątrz.

- Zdobyte doświadczenie jako opiekun PES (Przedsiębiorstw Ekonomii Społecznej) w pracy w Podkarpackim Regionalnym Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej wykorzystam do pozyskiwania środków zewnętrznych, pisania projektów, w tym mikrograntów, tworzenia miejsc pracy w warunkach chronionych w ramach spółek i spółdzielni socjalnych (m.in. dla osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych wykluczeniem społecznym, psychicznie chorych i innych) oraz zorganizowania dla tych osób mieszkań treningowych, socjalnych - dodaje.

Kto jeszcze będzie się ubiegał o stanowisko prezydenta Przemyśla.

  • Start oficjalnie zadeklarowali obecny prezydent Wojciech Bakun, który wystartuje z KWW Wojciecha Bakuna Wspólnie dla Przemyśla.
  • Tomasz Dziumak, dyr. I LO w Przemyślu, jako kandydat KWW Koalicja Obywatelska.
  • Maciej Kamiński, dyr. WORD w Przemyślu, jako kandydat KWW Macieja Kamińskiego.
  • Robert Bal, przew. Rady Miejskiej w Przemyślu, jako kandydat KWW Roberta Bala - Przemyśl to My.
  • Mówi się również o Arkadiuszu Południaku, który w jesiennych wyborach startował do Sejmu z listy Trzeciej Drogi.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24