Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu zarejestrowano ponad 700 komitetów wyborczych

Komitet wyborczy Stowarzyszenia Razem Dla Rzeszowa to jedyny w Rzeszowie komitet, który utworzony został na podstawie przepisów o stowarzyszeniach i organizacjach społecznych
Komitet wyborczy Stowarzyszenia Razem Dla Rzeszowa to jedyny w Rzeszowie komitet, który utworzony został na podstawie przepisów o stowarzyszeniach i organizacjach społecznych Razem Dla Rzeszowa
W poniedziałek 12 lutego zakończyła się możliwość rejestracji komitetów wyborczych. W naszym województwie zarejestrowano ich łącznie 720.

W rzeszowskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowało się ogółem 155 komitetów, w tym 7 z Rzeszowa. Już wiadomo, że do wyścigu o stanowisko prezydenta stolicy Podkarpacia przystąpią Jacek Strojny (Komitet Wyborczy Stowarzyszenia „Razem dla Rzeszowa”) oraz Konrad Fijołek (Komitet Wyborczy Wyborców Konrada Fijołka). Kolejni dwaj potencjalni kandydaci to Waldemar Szumny z Prawa i Sprawiedliwości oraz Marcin Deręgowski z Koalicji Obywatelskiej.

- Myślę, że w tym tygodniu zapadnie decyzja w sprawie mojej kandydatury – mówi radny Rzeszowa Waldemar Szumny. W przypadku radnego Marcina Deręgowskiego decyzja partii może być różna. - Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji czy będę startował na prezydenta czy też poprę innego kandydata – mówi Marcin Deręgowski

Z kolei Konfederacja w Rzeszowie założyła dwa komitety: Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja dla Podkarpacia oraz KWW Konfederacja dla Samorządu. Jeden z nich ma reprezentować Karolina Pikuła, która chce wziąć udział w walce o fotel prezydenta.

- Na razie nie mogę niczego potwierdzić. Trwają jeszcze ustalenia. To pierwsze wybory samorządowe, w których bierzemy udział, więc chcemy się do nich porządnie przygotować – mówi Pikuła.

Z utworzonego przez Kazimierza Jaworskiego KWW Koalicja Odnowy Podkarpacia wystartują Jacek Kotula i Jacek Ćwięka. Niewykluczone, że ten drugi powalczy o rzeszowski ratusz. A to oznacza, że stawka kandydatów na prezydenta Rzeszowa może liczyć 6 osób.

Komisarz wyborczy w Przemyślu zarejestrował 195 komitetów wyborczych.

W Przemyślu pierwszym zarejestrowanym był Komitet Wyborczy Wyborców Nasz Przemyśl. Jednym z jego liderów będzie Janusz Zapotocki, wieloletni radny miejski, także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu. Czy i kogo Nasz Przemyśl wystawi w walce o fotel prezydenta? - Będziemy mieli kandydata i będzie to duża niespodzianka - mówi członek komitetu, który ma grupować środowiska lewicowe i liberalne, ale deklaruje otwartość na każdego.

Obecny prezydent Przemyśla o reelekcje będzie się ubiegał z KWW Wojciecha Bakuna Wspólnie dla Przemyśla. Kto znajdzie się na ich listach kandydatów na radnych? Na razie nie podano jeszcze kandydatów na radnych.

Podczas obecnych wyborów pierwszą konferencję prasową w Przemyślu zorganizowały środowiska Platformy Obywatelskiej. Ogłoszono, że kandydatem Koalicji dla Przemyśla na prezydenta będzie Tomasz Dziumak, dyr. I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu.

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Przemyśla będzie Maciej Kamiński. Zarówno on, jak i osoby walczące o mandaty radnych wystartują z lokalnego komitetu KWW Macieja Kamińskiego. Jest popierany przez środowiska prawicowe i NSZZ Solidarność.

Obecny przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal będzie kandydatem na prezydenta KWW Roberta Bala - Przemyśl to My.

W Przemyślu do wyborów staną też KWW Przemyśl 3D oraz KWW Do Przodu Przemyśl. To może oznaczać, że do walki o fotel prezydenta Przemyśla powalczy nawet sześciu kandydatów. Oczywiście, możliwe jest również, że swoje listy w Przemyślu wystawią któreś z komitetów ogólnopolskich.

Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Krośnie zarejestrowała do 12 lutego 215 komitetów wyborczych. Jeden oczekuje na decyzję komisarza wyborczego.

Z 215 zarejestrowanych, dwa komitety wycofały się z walki wyborczej. Są to: Komitet Wyborczy Wyborców Barbara Chinalska-Klimek z Bukowska oraz Komitet Wyborczy Wyborców Twój Głos – Twoja Przyszłość (o zasięgu województwa podkarpackiego), którego pełnomocnikiem była Anna Ewa Joachimiak z Polan.

Na chwilę obecną w szranki wyborcze staje 213 komitetów.

Na rejestrację oczekuje Komitet Wyborczy Inicjatywa Sanocka, którego pełnomocnikiem jest Jerzy Mirosław Szczudlik. Komisarz wyborczy w Krośnie ma 3 dni od 12 lutego na rozpatrzenie wniosku o rejestrację tego komitetu.

Wśród 213 zarejestrowanych komitetów wyborczych w Krośnie, 53 mają zasięg województwa podkarpackiego. Komitet oczekujący na rejestrację również jest o zasięgu na całe Podkarpacie. Pozostałe komitety mają zasięg gminny.

Z kolei delegatura KBW w Tarnobrzegu zarejestrowała 155 komitetów.

Do 4 marca do godz. 16 komitety mają czas na zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Z kolei 14 marca o godzinie 16 mija czas na zgłoszenie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24