Kobieta Przedsiębiorcza 2012 (nominacje) - 25. Beata Banaś

Redakcja
Beata Banaś prowadzi w Krośnie zespół artystyczny „Dysonans” i została nominowana do konkursu Kobieta Przedsiębiorcza 2012.

Beata Banaś jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej – Instytutu Wychowania Muzycznego w Kielcach oraz studiów podyplomowych - PWSZ w Sanoku: Animacja Artystyczna, specjalność teatralna.

Swoją pracę jako nauczyciel i instruktor muzyki rozpoczęła w 1986 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Krośnie. W latach 2002 – 2006 prowadziła zajęcia z metodyki muzyki w PWSZ w Krośnie. Od 1993 roku prowadzi zespół artystyczny „Dysonans”, w skład którego wchodzi obecnie 72 osoby w sześciu grupach wiekowych od 4 do 19 lat. Od września 2000 r. do czerwca 2008 r., zespół działał przy Ośrodku Opiekuńczym „Oratorium Twój Dom” w Krośnie.

W lipcu 2008 r. opiekę nad zespołem przejęło Stowarzyszenie Kultury Dzieci i Młodzieży DYSONANS, którego pani Beata jest współzałożycielem, a obecnie instruktorem muzycznym i teatralnym oraz autorem i realizatorem programów artystycznych i wychowawczych.

Najważniejsze osiągnięcia

Pomysł Stowarzyszenia zrodził się w czasie, gdy okazało się, że w miejscu, w którym pani Beata działała przez kilka lat, wraz ze zmianą dyrekcji, nie ma potrzeby istnienia zespołu na takim poziomie artystycznym jak DYSONANS - bo za drogo, bo za duże ambicje.

Przy wsparciu Rodziców i Przyjaciół dzieci śpiewających w zespole udało się stworzyć miejsce, które nadawało jej pracy nowy sens i perspektywę. Pani Beata myśli, że obecna działalność jest dowodem na to, że przez sztukę możemy realizować programy o charakterze społecznym i edukacyjnym.

Głównym celem grup artystycznych jest oswajanie i zmienianie życia w małym wymiarze, w bezpośrednim zasięgu ręki, przy jednoczesnym zachowaniu sztuki, jako duchowego środka, źródła, do którego powraca się po siłę i wiarę w sens tego, co się robi. W jej działaniach najważniejsze są dzieci, dla których w większości niedostępne są szkoły artystyczne i płatne formy zajęć.

Z nimi zrealizowała programy własnego autorstwa „Łyk Kultury Zamiast", „Manufaktura Wyobraźni", „My w Kulturze- Kultura w Nas", „Młodość jako dar", „Na Plus" dofinansowane przez Gminę Krosno, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

W okresie swojej działalności DYSONANS był laureatem wielu festiwali, przeglądów, prezentacji o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Ostatnie 5 lat działalności to m.in.:

• Archidiecezjalny Festiwal Piosenki Religijnej – Przemyśl – I miejsce 2006, II miejsce 2010;
• Wojewódzki Festiwal Piosenki Turystycznej – Kolbuszowa – I miejsce – 2006
• Festiwal Piosenki Zaczarowanej im. Marka Grechuty– Warszawa – półfinał 2007,2008,2009, 2010;
• Ogólnopolski i Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej – Łódź – I miejsce 2006, 2007;III miejsce 2011
• Wojewódzki Konkurs Piosenki Obcojęzycznej – Rzeszów – I miejsce 2008, 2009,2010, III miejsce 2011
• Ogólnopolskie Prezentacje Artystyczne Osób Niepełnosprawnych „Szukamy siebie” – Kozienice – wyróżnienie -2008, II miejsce 2009, 2010
• Impresje Artystyczne Osób Niepełnosprawnych - Ciechocinek - wyróżnienie - 2009, 2010,2011
• XVII Festiwal Polskiej Piosenki Religijnej – Chicago USA- Złota Nuta 2008
• Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek - Będzin - III miejsce 2010, 2011
• Wielka Parada Smoków - Kraków - Nagroda Dyrektora Teatru Groteska - 2010

Pasją Beaty Banaś są widowiska muzyczne. Wyreżyserowała kilka przedstawień muzycznych wg własnych scenariuszy, które wystawiane były m.in. w warszawskiej Sali Kongresowej – 2003, 2004, na Festiwalu Teatralnym dla Dzieci w Niemczech 2005, na Przeglądzie Teatrów Amatorskich – Michalinalia w Krośnie, w Konkursie Widowisk Bożonarodzeniowych „Kolęda Płynie z Wysokości” w Krośnie (I miejsce 2007, 2009).

Beata Banaś jest także pomysłodawcą i współtwórcą kolejnych edycji: Krośnieńskiej Parady Bajek, Mikołajkowych Spotkań z Piosenką Dziecięcą, Festiwalu Piosenki „Na Plus” i „Cover Festiwal”.

DYSONANS aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta Krosna przez udział w cyklicznych imprezach środowiskowych, prezentował swoje umiejętności na Słowacji, Węgrzech, we Włoszech, w Austrii, w Niemczech, Holandii, USA.

W 2007, 2009, 2010, 2011, 2012 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za osiągnięcia w dziedzinie artystycznej.

Pani Beata za swoją pracę otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za działalność na polu kultury w kategorii animatora kultury, a w dziedzinie edukacji: Nagrody Prezydenta Miasta Krosna, Nagrodę Kuratora Oświaty woj. podkarpackiego, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Największy sukces w 2012r.

W 2012 roku udało się Beacie Banaś spełnić kolejne dziecięce marzenia, dzięki realizacji autorskiego programu „Dźwiękogranie”. W ramach zadania grupa dzieci i młodzieży w tym osoby niepełnosprawne i defaworyzowane mogły rozwijać swoje muzyczne pasje na zajęciach i warsztatach stałych oraz formach wyjazdowych.

Pani Beata cieszy się, że udało się jej zebrać środki na rozwój zespołu DYSONANS, zwłaszcza w perspektywie wychowania młodych ludzi, którzy dzięki „byciu" w zespole uświadamiają sobie, co jest ważne i zdobywają odwagę, by kiedyś iść własną drogą. Udało się jej również zaangażować w prace stowarzyszenia wolontariuszy i stworzyć Grupę 18+ WOLONTARIAT DLA KULTURY, która za swoją działalność została nagrodzona przez Prezydenta Miasta Krosna tytułem Wolontariusz Roku 2012.

Aby zagłosować na Beatę Banaś, wyślij SMS na numer 72466 w treści napisz nkobieta.25

Fala upadłości dopiero przed nami?

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3