Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety! Przełamcie strach i wstyd przed ginekologiem

Beata Terczyńska
Badanie piersi jest jednym z podstawowych kobiecych.
Badanie piersi jest jednym z podstawowych kobiecych. Krystyna Baranowska
Codziennie w pięciu polskich domach rozgrywa się prawdziwy dramat - ktoś traci matkę, żonę, córkę, siostrę... Zabija je rak szyjki macicy.

Bo nie chodziły przez lata do ginekologa. A mogły żyć, bo nowotwór wcześnie wykryty jest w pełni uleczalny.

Rak szyjki macicy codziennie zabija 5 kobiet w Polsce. Bo za późno zgłaszamy się do lekarza.

- Te dane są przerażające. Wierzę, że wykształcimy u kobiet nawyk dbania o własne zdrowie. Wierzę, że pokolenie mojej córki będzie wolne od tej choroby - mówi Katarzyna Dowbor, popierająca program walki z rakiem szyjki macicy.

- Nowotwór szyjki macicy rozwija się długo, nawet do 10 lat. Gdyby panie badały się więc regularnie, przynajmniej raz na 3 lata robiły cytologię, wiele mogłoby wciąż żyć - przekonuje Elżbieta Borowiec - Domka, kier. wojewódzkiego ośrodka koordynującego program profilaktyki raka szyjki macicy. - Nowotwór jest bowiem w pełni wyleczalny. Pod warunkiem, że wcześnie go wykryjemy.

Omijają lekarza ze strachu i wstydu

Uwaga, to sprzyja rozwojowi raka szyjki macicy:

- zakażenie wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego)
- wczesne rozpoczęcie współżycia
- duża liczba partnerów płciowych
- duża liczba porodów
- palenie papierosów
- brak higieny
- wiek (szczyt zachorowań przypada między 45. a 55. rokiem życia)
- stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym.

Warto też pamiętać, że nowotwór szyjki macicy może nie dawać żadnych dolegliwości, zwłaszcza w pierwszym stadium.

Dlaczego tak wiele pań omija gabinety ginekologów? Powody są różne. Niektóre, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, tłumaczą się brakiem lekarza na miejscu. Inne brakiem czasu. Wiele kobiet latami nie chodzi do lekarza ze strachu i wstydu przed rozebraniem się u lekarza. Najważniejsze to przełamać ten opór. Badanie jest bezbolesne.

- Kobiety muszą uwierzyć, że w XXI wieku zasada "nie będę się badać, bo jeszcze cos wykryją" naprawdę się nie sprawdza. Kobieto, wybierz życie - apeluje prof. Marek Spaczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Niestety, na razie Polska jest krajem o największej liczbie zachorowań i śmierci kobiet z powodu nowotworu, który nazywany jest "cichym zabójcą". Mamy niechlubne pierwsze miejsce w Europie.

Jak wygląda badanie?

Panie między 25 a 59 rokiem życia dostaną do domu zaproszenie na bezpłatne badania. Robi je ponad 40 gabinetów (także prywatnych) na Podkarpaciu. Adresy gabinetów można dostać dzwoniąc np. do wojewódzkiego ośrodka koordynującego program profilaktyki raka szyjki macicy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, tel. (017) 86-66-275. Są one także na stronach internetowych: www.szpital.rzeszow.pl lub www.nfz-rzeszow.pl

Lekarz, przy pomocy specjalnej szczoteczki, pobiera komórki znajdujące się na szyjce macicy. Następnie badane są one pod mikroskopem. Jak przygotować się do badania cytologicznego? Nie zgłaszajmy się do lekarza, kiedy właśnie miesiączkujemy. Od ostatniego krwawienia powinno upłynąć co najmniej 2 dni. Przed badaniem nie stosujmy żadnych leków dopochwowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24