Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kofeina w kawie, herbacie i nnych napojach. Objawy przedawkowania, działanie dobroczynne

Michał Okrzeszowski
Pawel Relikowski / Polska Press
Kofeina – dobroczynna czy szkodliwa dla organizmu? Ile kofeiny jest w herbacie i do czego służy kofeina w tabletkach, czy proszku? Rozbieramy na części pierwsze związek chemiczny, który występuje nie tylko w kawie, ale też w wielu innych napojach, na punkcie których oszalał świat. I od razu uspokajamy: wbrew powszechnemu przekonaniu, spożywanie kofeiny ma wiele zalet.

Kofeina, kofeina, kofeina...

Kofeina to organiczny związek chemiczny, który jest naturalnym stymulantem, występującym w roślinach takich jak kawa, kakao i herbata. Ludzie od dawna znali pobudzające działanie kofeiny. Zauważono, że żucie nasion czy liści niektórych roślin działa pobudzająco i poprawia nastrój. Po upływie jakiegoś czasu ludzie zorientowali się, że działanie kofeiny jest mocniejsze jeśli sporządzi się napar z nasion kawy czy liści herbaty.

Kofeina. Ile dziennie można jej pić. Jakie są zalety kofeiny

- Z badań wynika, że obecnie 80% ludzi na świecie spożywa codziennie produkt zawierający kofeinę, a w Ameryce Północnej jest to nawet 90% populacji

- mówi Karolina Koszela, dietetyk z Rzeszowa, nauczyciel Zespołu Szkół Techniczno – Weterynaryjnych w Trzcianie, propagatorka zdrowego stylu życia.

Kofeina ma szereg zalet:

  • Poprawia czas reakcji i koncentrację,
  • Pomaga wydłużyć czas wysiłku,
  • Poprawia pamięć długotrwałą i zapobiega demencji,
  • Hamuje łaknienie,
  • Pobudza wydzielanie soku żołądkowego,
  • Może także poprawiać nastrój,

Przy regularnym stosowaniu kofeina:

  • Zmniejsza ryzyko zaburzeń cyklu menstruacyjnego u kobiet,
  • Zmniejsza ryzyko chorób serca i zawałów,
  • Działa przeciwnowotworowo.
  • Przy dawce od trzech do pięciu filiżanek kawy dziennie, może także zmniejszać ryzyko choroby Alzheimera.

Kofeina. Objawy przedawkowania kofeiny

Oczywiście, kofeina ma też swoje złe strony. Jakie są objawy przedawkowania kofeiny? Jej nadmiar może prowadzić do zwiększenia uczucia niepokoju i lęku, może spowodować migrenę. Kofeina spożywana w zbyt dużych dawkach (ponad 6 kaw na dobę) podwyższa ciśnienie krwi, wpływa negatywnie na serce, w efekcie zwiększając prawdopodobieństwo zawału. Tak samo może działać mniejsza ilość kofeiny, kiedy jest spożywana sporadycznie – przez osoby, które nie są przyzwyczajone do tej substancji. Kofeina w zbyt dużej ilości powoduje biegunkę, co negatywnie oddziałuje na jelita.

– Sama kawa również podrażnia jelita – jest niezalecana dla osób ze schorzeniami jelit, takimi jak np. zespól jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego- Crohna

– wyjaśnia dietetyk.

Kofeina w kawie, kofeina w herbacie

Aktualna piramida zdrowego żywienia człowieka dopuszcza picie napojów takich jak kawa czy herbata.

- Musimy jednak pamiętać, iż wypijając 3 kawy dziennie i słodząc je za każdym razem 2 łyżeczkami cukru, wprowadzamy do organizmu niepotrzebne kalorie – zaznacza Karolina. Jeśli jesteśmy zdrowi - nie mamy nadciśnienia, arytmii serca czy stanów lękowych, możemy spokojnie pić kawę i inne napoje zawierające kofeinę. Warto jednak wiedzieć, że kawa jest produktem wysoce kwasotwórczym - jej pH wynosi 5,9 – 5,0. Jeśli dodamy do niej cukru, ten negatywny wpływ na organizm jest jeszcze większy. Podobnie działają kakao, czekolada i czarna herbata. Dlatego pijąc kawę, musimy zadbać o obecność w diecie warzyw, owoców i produktów mlecznych – podkreśla nasz ekspert.

Najlepsza kawa to świeżo mielona, pochodząca z ekologicznych upraw, gdzie ilość stosowanych pestycydów i chemii jest jak najmniejsza.

Ile kofeiny jest w kawie. Filiżanka espresso, kawa z ekspresu, bezkofeinowa

  • espresso – 1700-2250 mg/l
  • kawa z ekspresu przelewowego – 550-850 mg/l
  • kawa parzona – 380-650 mg/l
  • kawa rozpuszczalna – 227 – 363 mg/l
  • kawa bezkofeinowa – do 70 mg/l – mimo procesu dekofeinizacji kawa bezkofeinowa zawiera pewne ilości kofeiny.

Ile kofeiny jest w herbacie - yerba mate, czarna herbata, zielona herbata

[*]yerba mate – 360 mg/l
[*]czarna herbata – 280 mg/l
[*]zielona herbata – 170 mg/l
[/lista]

Ile kofeiny jest Coca Coli, Red Bullu, Pepsi

  • Red Bull i większość napojów energetycznych – 320 mg/l
  • Pepsi Max – 185 mg/l
  • Coca Cola – 96 mg/l

Kofeina bezwodna

Pobudzające właściwości kofeiny są znane i cenione, dlatego na rynku pojawiły się preparaty, które zawierają wyodrębnioną, czystą kofeinę. Taka substancja nazywana jest kofeiną bezwodną. Jest ona używana jako suplement diety. Zastosowanie kofeiny bezwodnej powoduje szybki wyrzut energii, o umiarowym czasie działania.

Kofeina bezwodna ma właściwości pobudzające, przyspieszające metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej, wspiera koncentrację i pamięć, może działać jako reduktor apetytu. Cieszy się popularnością zwłaszcza wśród sportowców, którzy zażywają ją przed treningiem, jest stosowana przez zawodowych kierowców, a także przez studentów. Kofeina bezwodna jest również składnikiem wielu odżywek przedtreningowych, czy spalaczy tkanki tłuszczowej.

Z racji tego, że kofeina powoduje przyspieszenie tętna i zwiększenie temperatury ciała, stosowanie odpowiedniej dawki pozwala na wydłużenie oraz zwiększenie intensywności treningu. Oprócz tego, że kofeina bezwodna dodaje energii i wpływa na poprawę koncentracji, jej dodatkowym atutem jest to, że pomaga walczyć ze zmęczeniem, zmniejsza objawy przetrenowania. Prawidłowe dawkowanie tej substancji wynosi od 3 do 6 gramów.

Nadużywanie powoduje rozdrażnienie, nerwowość, bóle głowy, zmęczenie czy powodować bezsenność. Kofeiny bezwodnej nie powinny spożywać kobiety w ciąży. Dla osób dorosłych okres półtrwania kofeiny (czyli czas, w którym jej stężenie we krwi zmniejszy się do połowy wartości początkowej) wynosi od 3 do 5 godzin. U kobiet ciężarnych natomiast ten okres wydłuża się nawet do 11 godzin. Substancja ta po przedostaniu się do łożyska zakłóca przepływ krwi i upośledza transport substancji odżywczych do płodu. Może to skutkować uzyskaniem przez dziecko małej masy mięśniowej, a nawet poronieniem.

Kofeina w tabletkach, kofeina w proszku

Kofeina bezwodna, „czysta kofeina”, jest dostępna w sprzedaży w postaci kofeiny w tabletkach (lub kapsułkach) i kofeiny w proszku. Kofeinę w tabletkach można kupić w aptekach, sklepach internetowych z suplementami diety. 1 tabletka zawiera zwykle 200 mg kofeiny. Opakowanie 100 tabletek kosztuje około 14 - 30 zł.

Stosowana dawka to zwykle 1 – 2 tabletki przed treningiem, niektórzy producenci kofeiny w tabletkach zalecają dawkowanie 1 tabletki dziennie, popijając szklanką wody.

Kofeina w proszku sprzedawana jest zwykle w opakowaniach kilogramowych lub półkilogramowych. Koszt 1 kg to około 150 – 160zł, choć zdarza się nawet kofeina w proszku w cenie 250 zł. Najłatwiej nabyć ją przez Internet - w sklepach z suplementami diety, lub na popularnych portalach ogłoszeniowych. Kofeinę w proszku spożywa się dodając do napojów, soków. Jednorazowa dawka wynosi 200 – 300 mg, nie należy stosować więcej niż 600 g dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24