Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koła Gospodyń Wiejskich organizują I Pielgrzymkę na Jasną Górę

Arkadiusz Rogowski
Arkadiusz Rogowski
- Mamy nadzieję, że nasza pielgrzymka stanie się tradycją – mówi Nikoletta Opiela (w środku)
- Mamy nadzieję, że nasza pielgrzymka stanie się tradycją – mówi Nikoletta Opiela (w środku) Fot. archiwum Nikoletty Opieli
26 sierpnia na Jasnej Górze w Częstochowie odbędzie się I Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich „Do Gospodyni Narodu”. Wezmą w niej udział również gospodynie z Podkarpacia, o czym więcej w rozmowie z Nikolettą Opielą z Sędziszowa Małopolskiego, pełnomocnikiem woj. podkarpackiego Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich.

Ile kół gospodyń wiejskich działa na Podkarpaciu i czym się zajmują?
Na chwilę obecną na Podkarpaciu w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym przez ARiMR zarejestrowane są 933 koła. Wbrew obiegowej opinii, zrzeszone gospodynie nie zajmują się wyłącznie gotowaniem i pieczeniem. Panie spędzają czas również na wspólnych podróżach i organizacji rozmaitych wydarzeń. Oprócz tego często tworzą w oparciu o lokalną kulturę, co prowadzi do jej rozpowszechniania. Najważniejsze cele i zadania, na których podkarpackie KGW skupiają swoje działania to przede wszystkim pielęgnowanie tradycji i kultury regionalnej, wspieranie rozwoju lokalnej społeczności wiejskiej, edukacja i szkolenia, ochrona środowiska i promowanie zrównoważonego stylu życia, ale też współpraca z innymi organizacjami i instytucjami.

Koła gospodyń wiejskich to także osoby o niezwykłych talentach i umiłowaniu do tworzenia wspaniałych rzeczy…
Dlatego odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu wiejskich społeczności, angażując kobiety w różnorodne działania na rzecz rozwoju lokalnego, wzmacniając więzi społeczne oraz promując tradycję i kulturę wiejską. Po 2018 roku koła gospodyń wiejskich doświadczyły znacznego wzrostu dynamiki i znaczenia. Zauważalny jest rozwój liczby członków oraz zasięgu działań podejmowanych przez te organizacje. Przez te lata koła gospodyń wiejskich przekształciły się w aktywne centra życia wiejskiego, a ich wpływ na lokalne społeczności jest coraz bardziej widoczny. Te koła to bardzo ważny element społecznej struktury współczesnej wsi, to ruch oddolny, spontaniczny, wprost wynikający z potrzeb małych społeczności. Tu następuje wymiana treści kulturowych między pokoleniami.

Na szczeblu ogólnopolskim działa natomiast Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich, którego jest pani członkiem. Jakie projekty i inicjatywy podjęliście w ostatnim czasie?
Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich powstał w styczniu 2023 roku, a na Podkarpaciu rozpoczęliśmy jego działalność już w marcu. Byliśmy drugim województwem - po świętokrzyskim - gdzie wystartowały spotkania z KGW. Na ten moment tworzymy w naszym województwie struktury związku. Docelowo w każdym powiecie będzie powołany zarząd.
PZKGW to nie tylko sam organ, ale także portal www.kolagospodynwiejskich.org, który pełni funkcje informacyjną, sprzedażową oraz szkoleniową. Na stronie można na bieżąco śledzić wszystkie tematy związane z kołami, sprawdzić aktualne dotacje i konkursy dedykowane kołom, pozyskać informacje o wydarzeniach poświęconym KGW, czy skorzystać z bazy wiedzy, gdzie zamieszczane są wzory najważniejszych dokumentów. Zachęcamy wszystkie KGW do korzystania z bezpłatnych szkoleń oraz warsztatów, które na bieżąco zamieszczamy na naszej stronie internetowej oraz Facebooku. W trakcie tworzenia jest aktualnie nasz sklep internetowy, gdzie będziemy sprzedawać produkty KGW. Prowadzimy też sprzedaż lokalną, gdzie na naszej stronie zamieszczamy przesłane oferty (np. wyroby kulinarne, rękodzieła), a osoby zainteresowane kontaktują się bezpośrednio z kołami i od nich je kupują. Biuro Związku będące do dyspozycji kół, służy pomocą zarówno w kwestiach doradztwa prawnego, jak i wsparcia księgowego. KGW mogą również zgłaszać swoje potrzeby, m.in. przygotowanie wzorów dokumentów, które są im potrzebne. Dzięki temu możemy zareagować i umieścić gotowy wzór na stronie w zakładce „Baza wiedzy”, skąd wszystkie koła mogą z nich korzystać.

Jakie są inne korzyści z członkostwa koła w tym ogólnopolskim związku?
Wszystkie koła gospodyń wiejskich zapisane do Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich mogą również korzystać z różnych programów związkowych. Na Podkarpaciu mamy już koła, które skorzystały z programu „Jubileusz”, gdzie nasz Związek dofinansował organizację obchodów m.in. 100-lecia KGW Bratkówka. Niebawem wdrożymy program „Inicjatywa miesiąca KGW”, gdzie nagrodzimy najciekawsze działania kół nagrodą jest 1000 zł. Przygotowujemy się też do wprowadzenia programów „Wyróżnienie roku KGW” oraz „Samorząd przyjazny KGW”, gdzie nadamy odznaczenia wyróżniającym się osobom w danych kategoriach. Widać ogromne zainteresowanie naszym Związkiem. Koła chętnie zapisują się do naszych struktur, a trzeba też podkreślić, że zapisy są darmowe, nie ma składek członkowskich, ani żadnych ukrytych kosztów. Gospodynie i gospodarze mogą korzystać z naszego wsparcia i mamy nadzieję, że dzięki temu koła będą jeszcze piękniej się rozwijać.

26 sierpnia na Jasnej Górze w Częstochowie odbędzie się Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich „Do Gospodyni Narodu”. Jak wygląda jej program?
Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 występami artystycznymi zespołów folklorystycznych, a o godz. 11:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta Biskupów Polskich w intencji KGW z poświęceniem sztandarów. Natomiast od godz. 12:30 do 15:00 przewidziane są kolejne występy artystyczne oraz ekspozycja wyrobów z KGW.

Powody organizacji takiej pielgrzymki dla wszystkich są oczywiste…
Tysiące osób działa w ramach KGW poświęcając czas swoim lokalnym środowiskom. Bardzo wielu naszych członków działa także w parafiach, których są członkami. Mamy świadomość, że najlepszy przykład do codziennego działania możemy czerpać jedynie od Tej, która „ma w opiece Naród cały”. Stąd zrodziła się duchowa potrzeba wspólnego pielgrzymowania do Duchowej Stolicy Polski, aby podziękować za dotychczasową wspólną pracę, czerpać wzór na codzienne działanie w rodzinach i wspólnotach, a zarazem prosić Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski o opiekę i wstawiennictwo u Jej Syna na każdy dzień naszej aktywności. Mamy nadzieję, że nasze pielgrzymowanie stanie się tradycją, która pozwoli naszym członkom raz w roku spotkać się wokół Ołtarza Narodu.

- Mamy nadzieję, że nasza pielgrzymka stanie się tradycją – mówi Nikoletta Opiela (w środku)

Koła Gospodyń Wiejskich organizują I Pielgrzymkę na Jasną Górę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24