Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert "Zakazane piosenki" w wykonaniu Solistów i Reprezentacyjnej Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Materiały prasowe
Już w niedziele, 10 listopada o godz. 17 na Politechnice Rzeszowskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się patriotyczny koncert "Zakazane piosenki" w wykonaniu Solistów i Reprezentacyjnej Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierownictwem Tomasza Filipczaka. Wstęp wolny.

Na patriotyczny koncert zapraszają Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Współpraca: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie

Koncert „Zakazane piosenki”

Zakazane piosenki były utworami antyniemieckimi, które powstawały w czasach II wojny światowej „na ulicach” okupowanych miast. Tworzyły je orkiestry podwórkowe i uliczni śpiewacy.

Autorski projekt dr Anny Czenczek - dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie zawiera dwa utwory z filmu pt. Zakazane piosenki” tj.: „Warszawo ma” i „Siekiera, motyka”. Pozostałe utwory są pieśniami wojskowymi, patriotycznymi i legionowymi, które śpiewali walczący żołnierze lub je tworzyli w czasie walk. Utwory: „Utwór „Deszcz, jesienny deszcz” powstał w 1943 roku i zdobył szczególną popularność w Zgrupowaniu „Kampinos” Armii Krajowej. Utwór „Orlątko” został napisany przez Artura Oppmana w czasie walk o Lwów w 1918 roku. Utwór „Ułani, ułani”, zaliczany do pieśni legionowych i strzeleckich, jest pieśnią kawalerii powstałą w 1917 roku, a pełna wersja „Poboru na dziewczynki” powstała najprawdopodobniej w 1916 roku.

Wybór repertuaru został dokonany tak, aby był zróżnicowany i atrakcyjny szczególnie dla młodych odbiorców, a tym samym wpływał na upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, tradycji narodowej, historii kultury polskiej. Projekt koncertowy będzie miał również istotną wartość dla promocji tradycji oręża polskiego, przyczyni się do rozbudzania i kształtowania postawy patriotycznej, obywatelskiej, pro obronnej. Ma również za zadanie promować twórczość regionalną – utwory „Rapsod o pułkowniku Lisie-Kuli” (1919 rok) i „Leguny w niebie” (1920 rok) zostały napisane przez żołnierza, legionistę i poetę pochodzącego z Rzeszowa - Adama Kowalskiego.

O koncercie:

  • Pomysł, Scenariusz, reżyseria, przygotowanie i opieka wokalna- Anna Czenczek
  • Ruch sceniczny- Karolina Majdan-Solecka
  • Aranżacje- Jarek Babula, Tomasz Filipczak
  • Kierownictwo artystyczne- Anna Czenczek

Koncert odbędzie się na Politechnice Rzeszowskiej (Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne ul. Powstańców Warszawy 12, aula V-1). Wstęp wolny. Zapraszamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24