Kongres 590 w Jasionce. Prezydent Andrzej Duda: nasz cel to podnoszenie poziomu życia zwykłych ludzi

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Chcemy rozwijać wszelkie obszary naszej gospodarki i stawać się krajem coraz zamożniejszym, a przede wszystkim coraz zamożniejszych ludzi - mówił prezydent Andrzej Duda, podczas otwarcia czwartej edycji Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce.

- Ogromnie się cieszę, że po raz czwarty w Rzeszowie w tym pięknym obiekcie, odbywa się Kongres 590, jedno z największych w naszym kraju wydarzeń o charakterze spotkania gospodarczego, gdzie dyskutujemy o ekonomii, przyszłości polskiej gospodarki, przyszłości Rzeczypospolitej, o tym, co powinniśmy zrobić, by Polska rozwijała się jak najlepiej i abyśmy zrealizowali nasz najważniejszy cel. A ten to podnoszenie poziomu życia Polaków. Zwykłych obywateli. Chcemy to osiągnąć poprzez mądrą politykę, dobre rozwiązania legislacyjne, ale przede wszystkim poprzez rozwój polskiej gospodarki - mówił prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda: mamy wybujałe ambicje, żeby osiągnąć jak najwięcej

Zwracał uwagę, że polskie firmy są coraz potężniejsze, mocniejsze, mające coraz większe możliwości inwestowania i zatrudniania pracowników.

Prezydent Andrzej Duda i wiele znanych twarzy. Za nami pierw...

- Mamy ogromną ambicję i wolę tego, żeby to, co było naszym programem jeszcze cztery lata temu stawało się faktem, żeby Rzeczpospolita była państwem coraz zamożniejszym, żeby młodzi ludzie, ale nie tylko, którzy wyjechali za chlebem poza granice dziś przekonali się, że warto tu wrócić. Że Polska proponuje warunki lepsze, niż to co oferują państwa na zachodzie Europy i za oceanem. Wiem, że ktoś powie: ambicje bardzo wybujałe. Tak. Jestem przekonany, że jeżeli nie ma się wybujałych ambicji, to osiąga się niewiele. My mamy wybujałe ambicje po to, żeby osiągnąć jak najwięcej.

Kongres 590. Zobacz zdjęcia zza kulis

Kongres 590 w Jasionce k. Rzeszowa. Zobacz zdjęcia zza kulis

Prezydent Andrzej Duda mówił, że przed nami kolejny rok funkcjonowania polskiej gospodarki, kolejna perspektywa finansowa w UE, kolejny polski budżet, którego projekt został przygotowany i przedłożony.

- Budżet po raz pierwszy od 1989 roku zrównoważony - zaznaczał.

Mówił także, że Polska rozwija się bardzo dynamicznie.

- Widać to tutaj na Podkarpaciu. Jeżeli będzie Via Carpatia, Via Baltica i inne te drogi, które cały czas są w planach, Polska będzie mogła rozwijać się jeszcze dynamiczniej, będzie miała jeszcze lepsze perspektywy biznesowe, gospodarcze.

Podkreślał także dynamicznie rozwijającą się współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. W wielu obszarach.

- Mam nadzieję, że już niedługo będzie można podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz i, że to spowoduje, iż ruch turystyczny pomiędzy Polską a USA znacząco wzrośnie, a za tym pójdzie również i wzrost wymiany gospodarczej.

Andrzej Duda zaznaczał, że chce, by Polska była w jeszcze większym stopniu eksporterem żywności.

- Głęboko wierzę, że wejdziemy do 20 najsilniejszych gospodarek na świecie - mówił życząc uczestnikom Kongresu 590 m.in. owocnych spotkań, dobrych negocjacji.

Był też czas na spotkania z wystawcami. Prezydent testował np. bieżnię na stoisku Instytutu Matki i Dziecka.

Władysław Ortyl dumny z Podkarpacia

Podczas inauguracji Kongresu 590 odczytany został list Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.

- Rozwój Polski jest dla mnie osobiście jak i dla partii, na czele której mam zaszczyt stać, sprawą najwyższej wagi, sensem naszej działalności. Plany mamy ambitne. Chcemy, by za kilkanaście, dwadzieścia lat Polacy mogli cieszyć się taką samą jakością, poziomem życia jak najzamożniejsze państwa europejskie

- to jego fragmenty.

Władysław Ortyl, marszałek województwa z dumą mówił o najnowszych dokonaniach i przedsięwzięciach na Podkarpaciu.

- Już wkrótce obok tego miejsca będziemy budowali nowoczesną, podkarpacką kolej aglomeracyjną. Kilkadziesiąt metrów obok rozpocznie się budowa Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz. Budujemy obwodnice, drogi, mosty. W liczbie, jakiej nie notowano dotąd w regionie w tak krótkim przedziale czasu. Polski rząd rozpocznie niebawem budowę kluczowego dla nas odcinka drogi ekspresowej Via Carpatia, w kierunku południowym. Przetarg już trwa. Wspieramy także naszych przedsiębiorców.

Marszałek mówił nie tylko o branży lotniczej.

- Niemal cała Polska i Europa korzysta z oprogramowania, które powstaje na Podkarpaciu. Zaryzykuję także stwierdzenie, że po naszych drogach jeździ niewielki procent samochodów, w których nie ma części wyprodukowanej przez nasz przemysł motoryzacyjny.

Future Foods 4.0 od podkarpackiej firmy Olimp Labs

Podkarpacka firma farmaceutyczna Olimp Labs pochwaliła się swoją nową inwestycją Future Foods 4.0. To projekt o wartości ponad 200 mln zł. Firma otrzymała 60 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, nadzorowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Inwestycja obejmuje rozwój obecnie jednego z najnowocześniejszych Ośrodków Badawczo - Rozwojowych w Polsce i Europie.

- Nasze produkty rozpoznawane są na całym świecie - mówił Stanisław Jedliński, prezes zarządu Olimp Labs. - Jesteśmy obecni na ponad 100 rynkach.

Jako jedna z nielicznych w Polsce Olimp Labs produkuje suplementy diety w standardzie farmaceutycznym. Do rozwoju produktów wykorzystuje najnowszą aparaturę laboratoryjną, w tym jedyny w Polsce i jeden z dziewięciu na świecie sztuczny układ pokarmowy. Pozwala on na niezwykle precyzyjne określenie tego, jak różne produkty żywnościowe, suplementy diety czy leki wzajemnie wpływają na swoje przyswajanie oraz na skład mikrobioty w jelitach. Nowa linia produkcyjna pozwoli na tworzenie wyrobów, które zawierają żywe kultury bakterii probiotycznych.

Prezes tłumaczył, że celem nowej inwestycji jest stworzenie serii produktów żywności funkcjonalnej, która będzie użyta w walce z otyłością i nadwagą, które są plagą dotykającą wszystkie społeczeństwa: dzieci młodzież, ale i osoby dorosły.

Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju mówił, że bardzo mu zależy, żeby właśnie takie polskie firmy powstawały i się rozwijały.

- Myślę, że dzięki waszym wyrobom będziemy dbać o cały świat i wasze produkty będzie można kupić na całym świecie.

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Te nowiny to propaganda sołtysa rzeszowa

G
Gość

Zagalopował się he he.

Pozdrowienia dla Banasia , KNF,PCK,KGHM,NBP itd itp czyli wszędzie gdzie żerują PISoBOLSZEWICKIE towarzysze.

R
Rzeszowiak
7 października, 19:09, Gość:

Pochwalił się prognozami wzrostu PKB na lata 2020-2022? Za Gierka byliśmy 8 gospodarką świata:) Za Dudy dogonimy prześcigniemy Szwajcarię. Och, ach....

W 2022 rozdawnictwo traci moc, zjeżdzamy poniżej 3% PKB, zarobki już nie rosną i wielce wątpliwe są te 4000 minimalnej.

Jednak pomarzyć można. Rosjanie też w[wulgaryzm]ą do czasów komuny. Żyło się wtedy, oj żyło i świat czuł respekt:)

Ja ci się nie podoba w Polsce to Rosja która mlekiem i miodem płynąca kraina przyjmie cie z otwartymi rękami. Po wojnie, 50 latach komunizmu i 30 latach rabunkowej i złodziejskiej prywatyzacji chcesz mieć drugą Szwajcarię? TW Bolek też nam obiecywał drugą Japonię a co wyszło?Rządziła PO przez 8 lat to dajcie innym porządzić.Jeżeli PIS będzie źle rządził to suweren da mu kopa jak PO 4 lata temu. Nie wiem dlaczego wściekle atakują ci co rządzili państwem teoretycznym a zbudowali sobie państwo prywatne, bogacili się na lewo i prawo a ludzie za marne grosze harowali na szlachtę z PO.

G
Gość
7 października, 19:09, Gość:

Pochwalił się prognozami wzrostu PKB na lata 2020-2022? Za Gierka byliśmy 8 gospodarką świata:) Za Dudy dogonimy prześcigniemy Szwajcarię. Och, ach....

W 2022 rozdawnictwo traci moc, zjeżdzamy poniżej 3% PKB, zarobki już nie rosną i wielce wątpliwe są te 4000 minimalnej.

Jednak pomarzyć można. Rosjanie też w[wulgaryzm]ą do czasów komuny. Żyło się wtedy, oj żyło i świat czuł respekt:)

Co z tą gazetą, nie było żadnego wulgaryzmu. Słowo wzdychać jest wulgarne?

G
Gość

Pochwalił się prognozami wzrostu PKB na lata 2020-2022? Za Gierka byliśmy 8 gospodarką świata:) Za Dudy dogonimy prześcigniemy Szwajcarię. Och, ach....

W 2022 rozdawnictwo traci moc, zjeżdzamy poniżej 3% PKB, zarobki już nie rosną i wielce wątpliwe są te 4000 minimalnej.

Jednak pomarzyć można. Rosjanie też w[wulgaryzm]ą do czasów komuny. Żyło się wtedy, oj żyło i świat czuł respekt:)

B
BRAWOooo

O widzę podwyżkę: 590

G
Gość

Jakbym Gierka widział, brakuje tylko POMOŻECIE. PRL też postawił na robotnika, były zasiłki rodzinne, ale płacili tylko pracującym.

Błędne koło zaczynało się od buntu robotnika, czującego opiekuńczą rękę państwa. Czyli żądania, strajki, dodruk pieniądza, bo skądś trzeba brać na podwyżki, rozdawnictwo, inflacja, zarobki w dziesiątkach tysięcy, milionach. W końcu kryzys, denominacja i zaczynamy od początku. Zaciskanie pasa, bunt ludu, luzowanie, rozdawnictwo, inflacja, kryzys, denominacja, zaciskanie pasa..... i tak co 25 lat.

o
on

żal.pl za grosz wstydu nie ma

G
Gość

Dają 500 nierobom Mocne ale prawdziwe.

G
Gość

Gdzie kwota wolna od podatku. Powinna rosnąć wraz z pensjami, a niedługo minimalna przewyższy kwotę wolną. To są jaja!!!

Gdzie emerytury po 35/40 latach pracy? 500 plus nie działa, rośnie ubóstwo pracujących na to całe rozdawnictwo.

Może w końcu uhonorujecie pracujących godnymi emeryturami, wprowadzicie 500 plus jako odliczenie i przestaniecie manipulować koszykiem inflacyjnym.

G
Gość
7 października, 17:48, Gość:

Zebrały się ,,prezesy".Już kwiczą że nikt nie chce robić za najniższą krajową.Gadają że rąk do pracy brak?Ręce są tylko kasa mizerna.Dajcie GODNE zarobki to będą pracownicy.Że firma biedna?Ale na autko za kilka milionów to jest....Dawniej za herezje palili na stosie.Teraz 95% ,,byznesmenów" to janusze z wąsami, żyjących mentalnie dalej w latach 90.....Za kilka lat nie będzie nawet kto wam miał kawy zrobić bo sekretarek też zabraknie.Ukraińcy też nie są już idiotami żeby za kilka złotych pracować.Także macie problem.

Za kilka lat robotyzacja i automatyzacja wypchnie z rynku następne parę tysięcy robotników. Ci z niewysokimi kwalifikacjami nadal będą robić za miskę ryżu.

Zabraknie Ukraińców, sprowadzą kogoś innego.

Polska jest i będzie tanią siłą roboczą, a jeśli się zbuntuje, są kraje, które z chęcią przyjmą naszych wyzyskiwaczy jak wybawicieli.

Przespaliśmy moment, w którym powinniśmy inwestować w innowacyjność, a teraz przeżeramy wzrost gospodarczy. Zresztą kibicuje nam zachód, korzysta na socjalnym rozdawnictwie. Nie kupujemy naszych towarów, w naszych sieciach, lecz to co oni nam podsuwają pod nos, łącznie z kredytami.

G
Gość

Zebrały się ,,prezesy".Już kwiczą że nikt nie chce robić za najniższą krajową.Gadają że rąk do pracy brak?Ręce są tylko kasa mizerna.Dajcie GODNE zarobki to będą pracownicy.Że firma biedna?Ale na autko za kilka milionów to jest....Dawniej za herezje palili na stosie.Teraz 95% ,,byznesmenów" to janusze z wąsami, żyjących mentalnie dalej w latach 90.....Za kilka lat nie będzie nawet kto wam miał kawy zrobić bo sekretarek też zabraknie.Ukraińcy też nie są już idiotami żeby za kilka złotych pracować.Także macie problem.

Dodaj ogłoszenie