Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec remontu kopuł prawosławnej, polowej cerkwi na Błoniu w Przemyślu [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Pomimo niewielkich rozmiarów prawosławna cerkiew polowa pw. Narodzenia Bogarodzicy w Przemyślu robi duże wrażenie.
Pomimo niewielkich rozmiarów prawosławna cerkiew polowa pw. Narodzenia Bogarodzicy w Przemyślu robi duże wrażenie. Alek Busz/WUOZ
Zakończyły się prace renowacyjne przy ciekawej, prawosławnej cerkwi pod wezwaniem Narodzenia Bogarodzicy na Błoniach w Przemyślu. Zwykła blacha została zastąpiona miedzianą.

Cerkiew znajduje się przy ul. Mariackiej, w pobliżu torów i przejazdu kolejowego. Jest niewielkich rozmiarów. Pomimo tego, jej ciekawa forma architektoniczna, z trzema sporymi kopułami, robi wrażenie monumentalne.

- Odebraliśmy prace remontowo – konserwatorskie przy kopułach cerkwi. Przeprowadzono wymianę pokrycia dachowego z zastosowaniem blachy miedzianej, z arkuszy układanych w „romb” - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Wcześniej kopuły pokryte były blachą pomalowaną na zielono. Jak wyjaśniają eksperci WUOZ obecnie założone miedziane pokrycie, za kilka lat, w trakcie postępującego, naturalnego procesu pasywacji miedzianego materiału, zacznie zmieniać swój kolor. Poprzez pogłębione odcienie brązu w kierunku szmaragdowej zieleni.

Położona nieco na uboczu cerkiewka ma bogatą i ciekawą historię. Prawosławna parafia w tym miejscu istniała już w 1640 r. i wtedy też została wybudowana pierwsza świątynia. Od 1683 r. parafia przystąpiła do Unii i do końca II wojny światowej była parafią greckokatolicką. W 1786 r. została włączona do parafii katedralnej i zaczęła pełnić funkcję cerkwi filialnej. W latach 1863-66 wybudowano obecny, murowany budynek. Drewnianą rozebrano w 1871 r.

W latach 1910-13 przeprowadzono remont. W 1946 r. zespół zamknięty przez ówczesne władze. Budynek krótko był użytkowany jako kościół rzymsko - katolicki, ale ponownie zamknięto go w 1956 r. Pomiędzy rokiem 1967 i 1985 r. cerkiew i dzwonnica służyły jako magazyn dla Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. W 1985 r. zespół został przekazany Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu, a od 2009 r. jest jego własnością. Od 1997 r. zespół użytkowany jest przez Prawosławny Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.

We wnętrzu znajduje się, niemal kompletne wyposażenie autorstwa m.in. Ferdynanda Majerskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24