MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Na Podkarpaciu pozamykane są gabinety i salony fryzjerskie oraz kosmetyczne. Odwołane są też wizyty

Urszula Sobol
Urszula Sobol
W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa wiele gabinetów  kosmetycznych i salonów fryzjerskich na Podkarpaciu jest zamkniętych
W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa wiele gabinetów kosmetycznych i salonów fryzjerskich na Podkarpaciu jest zamkniętych Michal Gaciarz / Polska Press
Na Podkarpaciu większość kosmetyczek i fryzjerek poinformowało o tymczasowym zamknięciu gabinetów i salonów, a także odwołało bądź przełożyło wizyty. Martwią się o to, jak zapłacą czynsze i ZUS, a także jak opłacą swoich pracowników. Działalność zawieszono na około 2 tygodnie i na chwilę obecną nie wiadomo, co będzie dalej.

Na witrynach salonów kosmetycznych i fryzjerskich, a także na stronach internetowych i portalach społecznościowych widnieją komunikaty m.in. "z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację pandemiczną w kraju i na świecie. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zarówno Wasze, jak i nasze, z przykrością informuję, że od 16 marca gabinet jest nieczynny", czy "Salon nieczynny do odwołania".

Takie i podobne informacje pojawiły się, od poniedziałku, prawie we wszystkich salonach fryzjerskich i kosmetycznych na całym Podkarpaciu. Większość z komunikatów zachęca do pozostania w domach, by zmniejszyć zagrożenie zarażenia wirusem COVID-19. Wszystko to zrobiono z troski o sam personel i przede wszystkim klientów.

- To nie jest tak, że tylko właściciele, ale także klienci obawiają się koronawirusa i odwołują swoje wizyty w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Z tego co wiem to większa część zamknęła swoje salony na jakiś czas. Ja też nie pracuję

- mówi Magdalena Dąbrowska, kosmetyczka, a także właścicielka Gabinetu Kosmetycznego Natural Beauty w Rzeszowie.

- Klienci po prostu wolą zostać w domach. Ja się im nie dziwię, bo każdy z nas boi się – mówi jedna z pracownic salonu fryzjerskiego w centrum Rzeszowa. - Zanim już wybierzemy się na umówioną wizytę, warto sprawdzić, czy termin jest aktualny.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO opublikowała listę mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2. Zamieściła wyjaśnienia do nich.

Czosnkiem w koronawirusa? Światowa Organizacja Zdrowia WHO p...

Straty dla salonów i gabinetów fryzjerskich i kosmetycznych będą kosmiczne

Przez epidemie koronawirusa branża fryzjerska i kosmetyczna staje przed zagrożeniem kryzysu, upadłości, a nawet zwolnień pracowników.

- Na chwilę obecną mamy już poważne straty - mówi właścicielka salonu fryzjerskiego w Jarosławiu. - Ja i większość z moich znajomych postanowiliśmy zawiesić działalność na jakiś czas, którego nie jesteśmy w stanie określić. Martwimy się co będzie, bo trzeba zapłacić ZUS, opłacić pracowników, a także czynsz za wynajem. Skąd na to wszystko weźmiemy, jak sytuacja się nie unormuje. Boję się co to będzie...

Niektórym właścicielom salonów i gabinetów naprawdę będzie trudno się pozbierać.

- Nie ma sensu otwierać salonu, czekać na klienta i narażać się na zarażenie koronawirusem - wzdycha pani Jolanta, kosmetyczka z Przemyśla.

Można zarazić się w różny sposób

Kosmetyczki i fryzjerki jednogłośnie podkreślają, że przez gabinety przewijają się ludzie i nie wiadomo z kim oni mieli kontakt i czy są zarażeni koronawirusem.

- Pomimo stałych klientów trzeba zachować ostrożność - ostrzega Magdalena Dąbrowska. - Ja niestety nie mogę zapewnić sterylnych warunków w pomieszczeniu ponieważ nie posiadam lampy wiruso i bakteriobójczej i dlatego zamknęłam mój gabinet. - Na naszej ulicy wszystkie salony kosmetyczne są zamknięte. Czekamy na rozwój wydarzeń. Nie ma co dzisiaj jeszcze mówić co będzie za kilka tygodni.

Chociaż większość salonów i gabinetów jest zamkniętych są też i takie, które pozostają otwarte.

- Ważne jest, aby Ci co pracują zapewnili klientom jak najlepszą ochronę, czyli maseczki, dezynfekcja miejsca pracy po każdej klientce, mycie rąk, dezynfekcja dokładna całego gabinetu. Przydatna jest także lampa wiruso i bakteriobójcza, którą włącza się na noc w pomieszczeniu

- podkreśla Magdalena Dąbrowska, kosmetyczka, a także właścicielka Gabinetu Kosmetycznego Natural Beauty w Rzeszowie.

W wielu przypadkach jednak rzeszowiacy sami odwołują wizyty.

- Miałam umówioną na dzisiaj wizytę u fryzjera z dwójką moich synów. Mój salon jest czynny, ale ja nadzwyczajnie martwię się o zdrowie swoje i swoich dzieci i wizytę wczoraj odwołałam - opowiada Mariola Szmyd z Rzeszowa.

- Mam salon fryzjerski i na chwilę obecną sporadycznie zdarza się, że klient odwoła decyzję. Rozumiem, oczywiście takie osoby i przepisuję je na inny termin - mówi pani Elżbieta, fryzjerka z Rzeszowa.

Niektóre salony same proponują, by wizyty odwoływać, jeśli kiepsko się czujemy.

Ulgi dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

- Możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych
- to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa - informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim.

Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych. Będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności.

- Wniosek będzie mógł być złożony poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach ZUS - informuje rzecznik. - Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. (dotyczyć będzie również składek, których termin płatności już upłynął) oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie wdrażania postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi. Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, musisz zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

W placówkach ZUS działają doradcy do spraw ulg i umorzeń. Udzielają informacji o pomocy, o jaką może się ubiegać przedsiębiorca oraz pomagają skompletować i wypełnić dokumenty niezbędne do rozpatrzenia wniosku.

Kontakt do doradców ds. ulg i umorzeń w poszczególnych oddziałach ZUS na Podkarpaciu:

W Przemyślu znajduje się jeden z siedmiu oddziałów zakaźnych na Podkarpaciu. Zlokalizowany jest na ul. Focha. Przemyski oddział zakaźny przynależy do Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

Koronawirus na Podkarpaciu. Tak wygląda oddział zakaźny Woje...

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24