Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krośnieńska starówka nie dostała unijnej kasy

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Ponad 11 milionów ma kosztować rewitalizacja krośnieńskiej Starówki.

Miasto starało się o fundusze na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Ale projekt nie znalazł się na liście tych, które mają zagwarantowaną dotację.

- Jesteśmy na liście rezerwowej, ale dopiero na 6. miejscu - przyznaje Joanna Sowa, rzeczniczka prezydenta Krosna.

Urzędnicy zapewniają, że projekt rewitalizacji Starówki był bardzo dobry, długo i gruntownie go przygotowywano, zyskał wysoką ocenę ekspertów. Dlaczego więc znalazł się na odległym miejscu?

- Być może Krosno musiało zapłacić "janosikowe" - zastanawia się Joanna Sowa.

- Pieniądze trafiły do miejscowości bardziej zdegradowanych, gdzie są duże potrzeby a infrastruktura na gorszym poziomie i zyskały przez to więcej punktów - dodaje.

Rewitalizacja Zespołu Staromiejskiego w Krośnie to duże, rozłożone na lata przedsięwzięcie. Ma poprawić stan Starówki i uatrakcyjnić ją - zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

- W planach jest m.in. remont i przebudowa zabytkowego budynku wieży farnej, odnowienie płyty Rynku, przebudowa przyległych ulic, zagospodarowanie Placu Konstytucji 3 Maja, urządzenie skweru za murem farnym - wylicza Miranda Trojanowska z Biura Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta.
Na Rynku mają powstać wygodne ciągi dla pieszych. Elementy małej architektury i zieleni mają być dopasowane do zabudowy pierzei Rynku. Główny plac i część Starego Miasta ma też zyskać nowe oświetlenie.

W planach jest zagospodarowanie i uporządkowanie pod względem komunikacyjnym Placu Konstytucji 3 Maja. Wyremontowane mają być chodniki i ulice przyległe do Rynku: Franciszkańska, Spółdzielcza, Ordynacka, Kazimierza Wielkiego, Szczepanika, Sienkiewicza, Czajkowskiego, Portiusa.

Projekt zakłada też zagospodarowanie skwerku za murem farnym, przy "deptakowej" części ul. Piłsudskiego. Ma tam stanąć pomnik Roberta Wojciecha Portiusa.

Ale chodzi nie tylko o to, by było ładnie. Także bezpiecznie i funkcjonalnie: temu ma służyć instalacja systemu monitoringu, nowe zasilanie energetycznie, przebudowa miejsc postojowych.

Jedno z ważniejszych przedsięwzięć to remont wieży farnej - tak by zabytkowy obiekt mógł pełnić nową funkcję - turystyczno-kulturalną. Ma tam powstać m.in. punkt widokowy.

- Ten punkt programu rewitalizacji Starówki będziemy realizować niezależnie od tego, czy dostaniemy dofinansowanie czy nie - zapowiada Joanna Sowa. - Jest wpisany w projekt Centrum Dziedzictwa Szkła. Wieża farna jako atrakcja turystyczna miasta musi zafunkcjonować w przyszłym roku.

Władze miasta zapowiadają, że nie rezygnują też z realizacji innych zawartych w projekcie inwestycji.

- Będziemy to robić w miarę możliwości finansowych. Nie tracimy też nadziei, że przesuniemy się wyżej w rankingu RPO, bo zdarza się, że jakieś projekty z niej "wypadają". Nam też się to zdarzyło - dodaje rzeczniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24