MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krosno ma swój "Most Karola"

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Wyremontowany most na Wisłoku w Krośnie w ciągu ul. Niepodległości otrzymał imię Karola Klobassy-Zrenckiego. To ukłon w stronę Honorowego Obywatela Krosna, który blisko 150 lat temu sfinansował jego budowę.

Most to ważny punkt komunikacyjny miasta. Można się było o tym przekonać podczas ubiegłorocznego remontu. Zamknięcie spowodowało w Krośnie spore utrudnienia, nie tylko dla kierowców.

- Gruntowna modernizacja była jednak koniecznością gdyż z upływem czasu konstrukcja zaczęła się "uginać" - wyjaśnia Joanna Sowa, rzeczniczka krośnieńskiego magistratu. - Dzięki funduszom unijnym możliwa była przebudowa, przywracająca pierwotną nośność czyli 40 ton. Wymieniono całą płytę mostu i infrastrukturę techniczną.

Po remoncie pojawił się pomysł, by poszukać dla mostu godnego patrona. Inicjatorami nazwania mostu imieniem Karola Klobassy-Zrenckiego byli: Stowarzyszenie "Portius", spółka PGNiG Technologie, Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce oraz krośnieński oddział Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Propozycję zaakceptowali radni, podejmując stosowną uchwałę.

Wiceprezydent Bronisław Baran podkreśla, że miasto chciało w ten sposób uhonorować wielkiego społecznika i przedsiębiorcę związanego z ziemią krośnieńską.

- Dla Krosna sfinansował kilkanaście dróg bitych i ten właśnie most na rzece Wisłok, który miał ułatwiać przejazd do kościółka św. Wojciecha i pobliskiej Korczyny - mówi Baran. - Jako właściciel ziemski wchodził w skład komitetu odbudowy klasztoru pojezuickiego z przeznaczeniem na gimnazjum. I co ważne, wraz z Tytusem Trzecieskim, właścicielem Polanki i Ignacym Łukasiewiczem stworzył pierwszą spółkę naftową. Dzięki temu przedsięwzięciu rozwinął się przemysł naftowy na Podkarpaciu.

Na uroczystość nadania imienia przyjechali potomkowie Karola, wśród nich - Stanisław Klobassa-Zrencki, który dziękował za uhonorowanie filantropijnej działalności pradziadka. I żartował: mam nieodpartą nadzieję, że ten most stanie się nie mniej słynny niż most Karola w Pradze.

Karol Klobassa Zrencki był ziemianinem, właścicielem majątków w okolicach Krosna, m. in. Zręcina, Bóbrki i Żeglec. Wykształcony na uniwersytetach w Wiedniu i Niemczech, prowadził nowoczesne gospodarstwo, oparte na sadownictwie. W latach 1843-1845 studiował w Akademii Rolniczej w Hohenheim.

Jako pierwszy w zaborze austriackim zniósł pańszczyznę, czym zasłużył sobie na przydomek "dobrego pana". W 1854 r. zgodził się na prace górnicze w celu poszukiwania ropy naftowej na terenie Bóbrki. Po śmierci Trzecieskiego i Łukasiewicza nadal prowadził kopalnię ropy naftowej w Bóbrce.

Zasłynął jako jeden z bardziej zamożnych i szanowanych ludzi na terenie Galicji. Fundował budowę dróg, mostów, szkół. Był współzałożycielem Krajowego Towarzystwa Naftowego a także głównym kolatorem budowy kościoła w Zręcinie. Pomagał miejscowej ludności, szczególny nacisk kładł na edukację najuboższych.

Za zasługi został odznaczony Orderem Żelaznej Korony. Otrzymał również przydomek Zrencki, który był równoznaczny z nadaniem mu tytułu szlacheckiego. W 1866 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Krosna.

- Cieszę się, że po długim okresie, odsuwania w cień, nadszedł czas docenienia jego zasług - mówił podczas symbolicznej uroczystości na moście prawnuk Karola, Stanisław Klobassa-Zrencki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24