MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kształcenie dla przyszłości

EWA GORCZYCA
Rektor  prof. Andrzej Gonet: - Tworzenie nowych kierunków jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na różnorodność oferty kształcenia i potrzeby regionalnego rynku pracy
Rektor prof. Andrzej Gonet: - Tworzenie nowych kierunków jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na różnorodność oferty kształcenia i potrzeby regionalnego rynku pracy AUTORKA
KROSNO. Nowy rok akademicki uroczyście rozpoczęto wczoraj w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Młoda krośnieńska uczelnia kształcić będzie 2800 studentów - w tym 1200 przyjętych na I rok - na 11 kierunkach. Inauguracji towarzyszyło przekazanie do użytku nowego obiektu dydaktycznego uczelni.

Kierunki licencjackie (trzyletnie) to - j. polski, j. angielski, j. niemiecki, edukacja wczesnoszkolna, wychowanie fizyczne i zdrowotne, obsługa ruchu turystycznego i rekreacja. Natomiast 3,5 roku trwają studia inżynierskie na specjalnościach: sieciowe systemy informatyczne, eksploatacja i konstrukcja maszyn, kształtowanie środowiska oraz gospodarka regionalna z turystyką. PWSZ współpracuje z Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Uniwersytetem Rzeszowskim. Absolwenci szkoły mają dzięki temu możliwość kontynuowania studiów i zdobycia tytułu magistra na tychże uczelniach.
- Staramy się elastycznie reagować na potrzeby lokalnego rynku pracy, różnicować ofertę kształcenia, stąd od 1999 roku, kiedy to PWSZ rozpoczęła działalność, podwoiliśmy liczbę kierunków i wciąż staramy się tworzyć nowe specjalności - podkreśla kanclerz Franciszek Tereszkiewicz.
Nowym kierunkiem, na który właśnie przyjęto po raz pierwszy grupę 60 studentów, jest pielęgniarstwo. Absolwentki kierunku będą mogły szukać pracy nie tylko w Polsce, ale również za granicą.
- Program kształcenia na tym kierunku został opracowany wspólnie z Akademią Medyczną w Lublinie i będzie odpowiadał standardom Unii Europejskiej - mówi prof. Andrzej Gonet, rektor PWSZ w Krośnie.
Wykład inauguracyjny o Ignacym Łukasiewiczu wygłosił rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Włodzimierz Bonusiak. Inaugurację połączono z otwarciem nowego obiektu dydaktycznego: wyremontowanego budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego, dawnej siedziby studium kulturalno-oświatowego. Remont kosztował 2,5 mln zł. Mieści on m.in. aulę wykładową na 160 miejsc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24