Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Które szpitale z Podkarpacia wejdą do sieci?

Ewa Kurzyńska
Waldemar Wyelgalski/Polskapresse
Do sieci szpitali wejdą tylko placówki medyczne niezbędne dla zapewnienia opieki zdrowotnej. Trwają przymiarki, które to lecznice. Również na Podkarpaciu.

Utworzenie sieci to jedna ze sztandarowych zmian, jakie ma przynieść reforma systemu ochrony zdrowia. Szpitale, spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie, utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ).

Jak wylicza Ministerstwo Zdrowia, na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone około 91 procent pieniędzy, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Placówki zakwalifikowane do sieci zyskają gwarancję, że NFZ zawrze z nim umowę bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.

W całym kraju, także na Podkarpaciu, trwają przymiarki, które szpitale wejdą do sieci.

- Jeżeli założymy, że nowe przepisy wejdą w życie w obecnym kształcie, to właściwie wszystkie szpitale publiczne z Podkarpacia znalazłyby się w sieci. Problem byłby tylko z Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej “Sanatorium” w Górnie - mówi Robert Bugaj, dyrektor Podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie.

W ustawie jest jednak furtka, która pozwala wybrnąć z takiej sytuacji. Jeżeli jakaś placówka medyczna nie spełnia wszystkich kryteriów kwalifikujących do sieci, ale ma ważne znaczenie dla ochrony zdrowia mieszkańców regionu, to szef oddziału NFZ może wnioskować o jej włączenie do systemu. Decyzję wydaje wówczas Minister Zdrowia. - W przypadku sanatorium w Górnie zamierzamy skorzystać z tej możliwości - zapewnia Robert Bugaj.

A co z niepublicznymi szpitalami z regionu? Czy wejdą do sieci?

- Te największe, owszem - dodaje szef podkarpackiego NFZ.

Poza siecią mogą natomiast znaleźć się te ZOZ-y z regionu, które wykonują świadczenia medyczne w ramach chirurgii jednego dnia. Placówki takie nadal będą zabiegać o kontrakty z NFZ w drodze konkursów. Na finansowanie takich umów zostanie przeznaczone 9 proc. środków funduszu.

Resort zdrowia zapewnia, że odpowiada to udziałowi pieniędzy, jakie obecnie przypadają na te podmioty. Dzięki temu pula przeznaczana na świadczenia szpitalne dla placówek niespełniających warunków wejścia do sieci ma się nie zmniejszyć.

Warto wiedzieć

Ustawa wprowadza tzw. kompleksową opiekę nad pacjentem. To znaczy, że szpitale, które znajdą się w sieci będą miały obowiązek zapewnić choremu nie tylko leczenie szpitalne, ale także - już po opuszczeniu przez niego placówki - także odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mają mieścić się w szpitalach. Gdzie? Przy Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych lub Izbach Przyjęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24