Marsz Niepodległości 2019 ZDJĘCIA WIDEO Warszawa: Spór o liczbę uczestników. Ile ludzi było na marszu? Policja usunęła kontrmanifestantów

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
fot. Krystian Dobuszyński
Udostępnij:
W Święto Niepodległości 11 listopada przez Warszawę przeszedł Marsz Niepodległości 2019. To jubileuszowa, 10. edycja wydarzenia. Oprócz niego, w poniedziałek odbywały się w stolicy również kontrmanifestacje. Zobaczcie zdjęcia i wideo z Marszu Niepodległości 2019!

Marsz Niepodległości 2019. Incydent na rondzie de Gaulle'a

W Marszu Niepodległości 2019, który 11 listopada przeszedł przez centrum Warszawy, wzięły udział dziesiątki tysięcy osób. Protestujący tradycyjnie nieśli ze sobą polskie flagi oraz odpalali race. Przemarsz odbył się bez większych incydentów. Policja usunęła siła kontrmanifestantów, którzy na trasie rozstawili baner z napisem „Konstytucja”. Ogromna instalacja została ustawiona przy palmie na rondzie de Gaulle’a.

Początkowo policjanci otoczyli kontrmanifestantów, ale gdy Marsz Niepodległości wyruszył zażądali usunięcia baneru. Gdy protestanci się do tego nie dostosowali policja zdecydowała się rozwiązać zgromadzenie i usunąć ich siłą.

Duże siły policji zatrzymały marsz na ulicy Dubois. Użyto armatek wodnych i gazu łzawiącego. Są ranni.

Zamieszki na Marszu Niepodległości. Są ranni (ZDJĘCIA I FILMY)

Ile osób wzięło udział w Marszu Niepodległości 2019?

Znane są na razie wstępne szacunki organizatorów. Rzecznik stowarzyszenia Marsz Niepodległości Damian Kita podał na Twitterze, że w tegorocznym Marszu Niepodległości wzięło udział 150 tys. ludzi.

Według stołecznych urzędników liczba ta jest jednak zawyżona trzykrotnie. Rzecznik warszawskiego ratusza Kamil Dąbrowa poinformował, że w Marszu Niepodległości 2019 uczestniczyło ok. 47 tys. osób.

Marsz Niepodległości 2019 znów zdominował obchody święta 11 ...

Marsz Niepodległości 2019 Warszawa. Program:

  • godz. 13.30 - wspólny różaniec na rondzie im. Romana Dmowskiego
  • godz. 14 - oficjalne rozpoczęcie 10. edycji Marszu Niepodległości przez Roberta Bąkiewicza, prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości
  • godz. 14-15 - przemówienia oraz występy artystyczne na rondzie im. Romana Dmowskiego
  • godz. 15 - wymarsz w kierunku Stadionu Narodowego
  • godz. 16.30-19 - występy artystyczne na błoniach Stadionu Narodowego

Marsz Niepodległości 2019. To już 10 lat

Pierwszy Marsz Niepodległości odbył się w Warszawie w 2010 roku. W kolejnych latach zyskiwał na popularności, między innymi z powodu kontrowersyjnych wydarzeń, jakie miały miejsce wokół niego oraz na samym marszu. Np. w 2011 roku doszło do starć lewicowych kontrmanifestantów z uczestnikami marszu. Dochodziło również do podpaleń słynnej tęczy na placu Zbawiciela. W 2018 roku, według szacunków policji, w Marszu Niepodległości wzięło udział 250 tysięcy osób.

Marsz Niepodległości 2017

Marsz Niepodległości 2017 [ZDJĘCIA] Warszawa: Święto Niepodl...

Marsz Niepodległości 2016

Marsz Niepodległości 2016, KOD i marsz antyfaszystowski [ZDJ...

Trasa Marszu Niepodległości 2019

Marsz Niepodległości został w 2017 roku zarejestrowany na cztery lata jako zgromadzenie cykliczne. W związku z tym jego trasa w ostatnich latach była za każdym razem taka sama. Nie inaczej będzie i w tym roku.

Marsz Niepodległości 2018 ZDJĘCIA WIDEO FOTORELACJA Ile ludz...

Marsz wyruszy o godzinie 14 z Ronda Dmowskiego w centrum Warszawy. Następnie uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim i ulicą Siwca, którą dojdą na błonia Stadionu Narodowego. Tam odbędzie się koncert. Koniec marszu przewidziano na godzinę 19. Organizatorzy przewidują, że w Marszu Niepodległości weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Marsz Niepodległości 2019. Utrudnienia komunikacyjne

W związku z tym, że ulice, którymi będą przemieszczali się uczestnicy Marszu Niepodległości, zostaną zamknięte, mieszkańcy Warszawy muszą liczyć się z utrudnieniami komunikacyjnymi. W poniedziałek od ok. godz. 6:30 rozpocznie się zamykanie ciągu Al. Jerozolimskich i Mostu Poniatowskiego na odcinku od ul. Emilii Plater do ronda Waszyngtona wraz z ciągami poprzecznymi oraz ul. Marszałkowskiej w rejonie ronda Dmowskiego.

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie przygotował wykaz wszystkich zmian w komunikacji 11 listopada, który jest dostępny tutaj.

Bieg Niepodległości 2019. Zdjęcia uczestników WYNIKI Warszaw...

Marsz Niepodległości 2019. Kontrmanifestacje

Jak co roku, również i tym razem Marsz Niepodległości nie będzie jedyną demonstracją, która odbędzie się w Warszawie 11 listopada. Grupy takie jak Obywatele RP, Warszawski Strajk Kobiet i KOD Mazowsze planują ustawić się na trasie Marszu Niepodległości z transparentem "Konstytucja". Jak twierdzą, będą protestowali przeciwko "skrajnie nacjonalistycznym i niekiedy jawnie faszystowskim treściom".

Marsz antyfaszystowski 2018

Święto Niepodległości 2018: Marsz antyfasztystowski 11 listo...

Również skrajnie lewicowa organizacja Antifa zapowiedziała kontrmanifestację wobec Marszu Niepodległości. Na placu Zbawiciela zebrali się uczestnicy zgromadzenia "Za wolność Waszą i Naszą". Organizatorzy zapewniali, że ma to być "wesoły i taneczny pochód", podczas którego świętowane mają być wolność, równość i solidarność. W marszu udział wzięło kilka tysięcy osób. Uczestnicy przeszli na plac Trzech Krzyży, znajdujący się w pobliżu trasy Marszu Niepodległości 2019.

Źródło:
TVN 24

Prezydent nie weźmie udziału w Marszu Niepodległości

W 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyły się de facto dwa Marsze Niepodległości. Do organizowanego od lat pochodu dołączono marsz państwowy, na czele którego przeszedł prezydent Andrzej Duda. Przemarsz prezydenta i innych polityków był ochraniany przez policję i służby specjalne.

Tym razem marszu państwowego nie będzie - prezydent weźmie udział w szeregu innych wydarzeń, ale w planie obchodów Święta Niepodległości z jego udziałem nie uwzględniono uczestnictwa w Marszu Niepodległości.

100 lat porażek i sukcesów. Jak Polacy oceniają Niepodległą?

Warszawa: 101. rocznica odzyskania niepodległości. Obchody w Łazienkach Królewskich. Marszałek Piłsudski w ukochanym miejscu w stolicy

Święto Niepodległości 2019. Warszawa: Obchody w Łazienkach K...

Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy [ZDJĘCIA] Rekonstrukc...

W jakich warunkach mieszkali nasi przodkowie w dwudziestoleciu międzywojennym? Oglądając zdjęcia z przedwojennej Polski, nie zawsze umiemy sobie wyobrazić, jak wyglądało wówczas życie codzienne. Dla wszystkich, którzy są ciekawi, jak wyglądał rynek mieszkaniowy w II RP i na jakie wygody mógł liczyć przeciętny Kowalski, zebraliśmy garść najciekawszych – i najbardziej zaskakujących – faktów. To był kompletnie inny świat…W materiale wykorzystano dane z Drugiego Powszechnego Spisu Ludności z 1931 roku oraz informacje opublikowane w periodyku naukowym „Świat Nieruchomości”, nr 63/2008 (zob. L. Kałkowski, W. Stanisławska, „Z historii polskiego rynku nieruchomości”).

Tak Polacy mieszkali przed wojną. TOP 10 zaskakujących faktó...

Święto Niepodległości w wielu miastach zawsze jest uroczyście obchodzone, a w tym roku można spodziewać się jeszcze większego fetowania, ponieważ rocznica jest nie byle jaka - to już 100 lat od odzyskania niepodległości! To chyba najlepszy moment na to, by spojrzeć wstecz i zobaczyć, jak wyglądały obchody Święta Niepodległości w pierwszych latach po jej odzyskaniu. Jak bardzo różniły się od obecnego świętowania? Zobaczcie w galerii!Na zdjęciu: chłopcy obserwujący defiladę. Kraków, 1937 rok.

Święto Niepodległości 100 lat temu. Jak obchodzono pierwsze ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 114

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
12 listopada, 07:56, Gość:

Wieczorne marsze z pochodniami - tak samo było u naszych zachodnich sąsiadów po 1933 roku

12 listopada, 11:23, gadaniebredni:

Masz około 100 lat i wiesz ze agresorzy sprzed 1939 roku tak samo sie zachowywali jak spokojni Polacy na Marszu wczoraj ? Brawo za niesklerotyczne myslenie xD

13 listopada, 08:28, Gość:

Dlaczego sklerotyczne myślenie? A skąd wiesz, że na tamtych marszach późniejsi agresorzy nie byli spokojni? Rozumiesz, co to analogia? Może i u nas patriotyzm i powstawanie z kolan zaczyna się od marszy z pochodniami?

13 listopada, 9:59, Gość:

Prawda jest taka że naziści chodzili z pochodniami a potem mordowali co dziś lewacy łącza ze sobą tak jakby to było przyczyną wojny a nie np. nienawiść do żydów, którzy dorabiali się na dostawach wojennych na I WŚ.

Ci sami żydzi co nie palili pochodni dziś okopują Palestynę i tak samo jak naziści strzelają do dzieci

I to ci żydzi skłonili sutryka do rozwiazania marszu za to ze na pierwszym transparencie była przekreślona ustawa 447 oraz były wykrzykiwane antykomunistyczne i antyżydowskie hasła,

Przyczyną wybuchu II W.Ś. była nienawiść do Żydów? Zostałeś odznaczony medalem "sprawiedliwy wśród narodów świata"? Jedną z przyczyn wybuchu wojny była ekspansja terytorialna Niemiec, ale na pewno nie nienawiść do Żydów. Przed pierwszym września `39 Polska dostała ultimatum, że ma oddać Niemcom swoich obywateli pochodzenia żydowskiego, bo inaczej napadną na nas? Kraje Beneluxu, Francja, Grecja, Czechosłowacja, sowieci, Norwegia, Wielka Brytania i inni dostali takie ultimatum? Niemcy do 1941 roku tak naprawdę nie wiedzieli, co zrobić z Żydami. Przecież był plan wywiezienia ich na Madagaskar i odizolowania. Tak, jak Ty masz swojego wroga - jakiegoś lewaka, tak i Niemcy mieli swojego - Żyda, homoseksualistę, niepełnosprawnego, chorego umysłowo, o innym kolorze skóry i jeśli na terenach okupowanych takie osoby były, to je likwidowali. Ale z całą pewnością z tego powodu nie napadali. A dlaczego Żydzi dorobili się między innymi na dostawach wojennych w I WŚ? Prześledź historię Żydów w Polsce, Europie, to będziesz wiedział i podziękujesz papiestwu, królom, cesarzom.

G
Gość

Przez Wroclaw/Breslau przeszedł zaledwie 2,5 minuty gdy Polacy zostali zaatakowani przez szczekaczkę chazarska a potem gazem i palami.

p
puszczykowo001

Toruń bardzo wszystkich Przeprasza za ten damski scheuringowo-Wielgusowy "niespełna" na intelekcie -(pożal się Boże)...... "chodzący Kicz"...

--- ""Pośród wielu ujemnych cech lewactwa - najbardziej wydatną - jest głupota"

(prof. B. Wolniewicz)

T
Torunianin
nadchodzi, nadchodzi !!

MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI- ocean 400 tyś.Dumnych Polaków Patriotów !

Precz z tęczowym MARKSIZMEM gender , dla naiwnego "mięsa armatniego"
B
Banana Republik
12 listopada, 16:01, Gość:

Haniebny pochód faszyzujących prymitywów. Nikt przyzwoity nie brał w tym udziału.

Ścierwo 3 kategorii. Faszysci ksenofoby i jeszcze policja zrywająca konstytucję. K Ó R W A gdzie my żyjemy między jakąś patologią

G
Gość
12 listopada, 07:56, Gość:

Wieczorne marsze z pochodniami - tak samo było u naszych zachodnich sąsiadów po 1933 roku

12 listopada, 11:23, gadaniebredni:

Masz około 100 lat i wiesz ze agresorzy sprzed 1939 roku tak samo sie zachowywali jak spokojni Polacy na Marszu wczoraj ? Brawo za niesklerotyczne myslenie xD

13 listopada, 08:28, Gość:

Dlaczego sklerotyczne myślenie? A skąd wiesz, że na tamtych marszach późniejsi agresorzy nie byli spokojni? Rozumiesz, co to analogia? Może i u nas patriotyzm i powstawanie z kolan zaczyna się od marszy z pochodniami?

Prawda jest taka że naziści chodzili z pochodniami a potem mordowali co dziś lewacy łącza ze sobą tak jakby to było przyczyną wojny a nie np. nienawiść do żydów, którzy dorabiali się na dostawach wojennych na I WŚ.

Ci sami żydzi co nie palili pochodni dziś okopują Palestynę i tak samo jak naziści strzelają do dzieci

I to ci żydzi skłonili sutryka do rozwiazania marszu za to ze na pierwszym transparencie była przekreślona ustawa 447 oraz były wykrzykiwane antykomunistyczne i antyżydowskie hasła,

G
Gość

Ta Wiegus-Szatan jest porąbana. Po co ją pokazujecie?

Jeszcze ją tak znienawidzą że zrobią jej kuku

G
Gość
12 listopada, 07:56, Gość:

Wieczorne marsze z pochodniami - tak samo było u naszych zachodnich sąsiadów po 1933 roku

12 listopada, 11:23, gadaniebredni:

Masz około 100 lat i wiesz ze agresorzy sprzed 1939 roku tak samo sie zachowywali jak spokojni Polacy na Marszu wczoraj ? Brawo za niesklerotyczne myslenie xD

Dlaczego sklerotyczne myślenie? A skąd wiesz, że na tamtych marszach późniejsi agresorzy nie byli spokojni? Rozumiesz, co to analogia? Może i u nas patriotyzm i powstawanie z kolan zaczyna się od marszy z pochodniami?

L
LOL
12 listopada, 21:30, DAP Völkischer Beobachter:

Polaczkom dać wódki i do kościołała Władzy pozbawić za [wulgaryzm] trzymać

do tego się dziady nadajecie.

Wszędzie to samo piszesz ? Serio takie ciśnienie ?

D
DAP Völkischer Beobachter

Polaczkom dać wódki i do kościołała Władzy pozbawić za [wulgaryzm] trzymać

do tego się dziady nadajecie.

G
Gość

Haniebny pochód faszyzujących prymitywów. Nikt przyzwoity nie brał w tym udziału.

G
Gość
12 listopada, 10:40, muchomorek2011:

Brak symetrii w ocenie zachowań tych, którzy profanują symbole katolickie i tych idiotów, którzy wykrzykują obraźliwe słowa w kierunku osób narodowości żydowskiej. Tych drugich się pałuje i polewa wodą, gazuje i rozwiązuje marsz, a ci pierwsi mogą iść dalej w szpalerze ochronnej tworzonej przez policję / vide transparenty z vaginą/. Katolicy są na przegranej pozycji

co tam robiły osobniki "narodowości żydowskiej"? Kiwali się na boki?

v
vfre
11 listopada, 20:11, Bialostoczanin:

Dlaczego kontrmanifestantow wynoszono na rękach a nie wzorem Białegostoku nie palowano i traktowano gazem?!?!?!?

Bo sa w Polsce równi i równiejsi.

j
jaka szkoda

W tym roku na Marszu Niepodległości nie było faszystów, bo POchowali się w ratuszu.

b
bimber
11 listopada, 23:43, Gość:

nie wiadomo nawet jak to skomentować. Marsz w Warszawie nie wyruszył normalnie, dopiero w czasie zmierzchu z powodu blokowania trasy przez niewielką ilość przeciwników. Marsz we Wrocławiu jak co roku ma przeszkodę w postaci policji i bierze w nich wcześniejszy ksiądz Jacek Międlar. Wszyscy uczestnicy marszu, rodziny z dziećmi muszą pamiętać, że chodzi w nim o dobro kraju, narodu POLSKIEGO. W Polsce.

12 listopada, 06:15, Gość:

Marsz wyruszył o godzinie 15 ej z minutami. Na trasę wylazła Szejbus z grupą KOdowych pajaców.

Nie zgłosili swojej manifestacji, byli więc nielegalnie. Kładli się na jezdni- chyba popili i nie mogli ustac?

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie