Marszałek Sejmu Szymon Hołownia: chcemy wysłać sygnał, że stoimy po stronie Ukrainy

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 12 lat
Chcemy wysłać sygnał, że stoimy po waszej stronie, wasze bezpieczeństwo to nasze bezpieczeństwo. Musimy pozostać zjednoczeni i zjednoczeni będziemy – to słowa marszałka Sejmu Szymona Hołowni, jakie padły w trakcie spotkania z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem.

Spis treści

W środę miało miejsce spotkanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem. Jak przekazała Kancelaria Sejmu, tematami spotkania były "bieżąca sytuacja bezpieczeństwa na Ukrainie i potrzeba dalszego wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej dla naszego wschodniego sąsiada, który mierzy się z napaścią Rosji".

Marszałek Sejmu chce wysłać jasny sygnał

"Chcemy wysłać sygnał, że stoimy po Waszej stronie" – podkreślił Hołownia, cytowany w komunikacie Kancelarii Sejmu.

Wasze bezpieczeństwo to nasze bezpieczeństwo. Musimy pozostać zjednoczeni i zjednoczeni będziemy – oświadczył.

Stefańczuk podziękował marszałkowi Sejmu za wsparcie, podkreślając, że Ukraina nie zamierza poddać się w wojnie z Rosją.

Jeżeli Ukraina nie będzie otrzymywać odpowiedniego wsparcia, to wojny na wyniszczenie nie przetrwa, ponieważ ma ograniczone zasoby – przekonywał.

Ukraina w obliczu katastrofalnych braków

Stefańczuk zwrócił uwagę na rosyjskie ataki na obiekty cywilne i cywilów, których przykładem są ostatnie naloty na Czernihów. Wskazał na katastrofalne braki w ukraińskiej obronie przeciwlotniczej, kluczowej do obrony kraju. Szef Rady Najwyższej zaznaczył też, że Ukraina dąży do stałego, sprawiedliwego pokoju, ale nie za wszelką cenę.

Marszałek Sejmu zaznaczył, że aby zachęcać do wspierania Ukrainy, w ostatnich miesiącach, w ramach dyplomacji parlamentarnej, prowadził wiele rozmów, np. z szefami parlamentów państw bałtyckich, przewodniczącym słowackiego parlamentu czy prezydent Słowacji.

Będą okazje do rozmów

Hołownia nakreślił także harmonogram przyszłych wydarzeń, podczas których pojawi się okazja do podjęcia tematu wojny na Ukrainie. Wśród nich - konferencja przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej organizowana w najbliższych dniach w Hiszpanii, szczyt szefów izb parlamentarnych w lipcu w Waszyngtonie czy czerwcowe spotkanie na tym szczeblu w formule Trójkąta Weimarskiego.

Marszałek Sejmu ponowił także zaproszenie dla Przewodniczącego Rady Najwyższej na planowane w czerwcu wspólne obrady szefów parlamentów: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy.

Na rozpoczynającym się w środę szczycie UE przywódcy państw Wspólnoty mają wezwać do zintensyfikowania pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym do pilnego zapewnienia temu krajowi systemów obrony powietrznej oraz do przyspieszenia dostaw amunicji artyleryjskiej i rakiet.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl