NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  Matka Boża zostanie patronką Mielca

  Matka Boża zostanie patronką Mielca

  Joanna Tarnowska-Leyko

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Matka Boża zostanie patronką Mielca

  ©Joanna Tarnowska-Leyko

  Radni burzliwie zastanawiali się, czy to w ich kompetencji jest rozpoczęcie procedur związanych z ustanowieniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy patronką Mielca. Już w przyszłą środę stanie się to faktem.
  Matka Boża zostanie patronką Mielca

  ©Joanna Tarnowska-Leyko

  Z inicjatywą uczynienia Matki Bożej Nieustającej Pomocy patronką miasta wyszło Towarzystwo Przyjaciół Ziemie Mieleckiej. Pół roku temu temat ten wzbudzał wiele kontrowersji wśród niektórych radnych, którzy nie czuli się kompetentni, by podejmować taką uchwałę intencyjną. Jednak ostatecznie podjęto decyzję, na mocy której proboszcz parafii Kazimierz Czesak mógł rozpocząć procedury związane z uczynieniem patronki kościoła na osiedlu Niepodległości opiekunką Mielca. Procedury miały potrwać rok, ale zakończyły się wcześniej.

  Obraz nadziei

  Obraz MBNP z mielczanami jest od ponad 60 lat. Pierwszy proboszcz parafii zamówił go we Włoszech u Ojców Redemptorystów, którzy są kustoszami sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie. Kopia obrazu została przewieziona w lutym 1949 roku do Warszawy. Malowana na desce ikona została pobłogosławiona przez biskupa Stefana Wyszyńskiego. W trudnych czasach komunizmu przed obrazem modlili się mielczanie. O tym, że Święta Panienka pomaga, świadczą liczne wota przynoszone przez wiernych w podzięce.

  Patronka całego miasta

  15 listopada o godz. 18 rozpoczną się uroczystości w związku z ustanowieniem Matki Boskiej patronką Mielca.

  - Ta decyzja ma nie tylko mieć wymiar religijny, ona ma nas uszlachetniać jako ludzi. Mieszkańców ma oderwać od czasem bardzo trudnej rzeczywistości - mówi ks. Kazimierz Czesak, proboszcz parafii MBNP.
  Trwają przygotowania

  Parafia już od niedzieli przygotowuje się do tego dnia. Po każdej mszy św. będzie odmawiana specjalna modlitwa do Mieleckiej Pani. Środowe uroczystości pod przewodnictwem abpa Wiktora Skworca będą miały jeszcze jeden wymiar. Będzie to pożegnalne nabożeństwo biskupa tarnowskiego, który został metropolitą katowickim.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (53)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (53) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo