Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturę napiszą pożyczonymi długopisami

Beata Terczyńska
Klasa IV GT z Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie bierze udział w naszym plebiscycie na Najsympatyczniejszą Klasę Maturalną. Dołącz do konkursu i wygraj wycieczkę do Francji.
Klasa IV GT z Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie bierze udział w naszym plebiscycie na Najsympatyczniejszą Klasę Maturalną. Dołącz do konkursu i wygraj wycieczkę do Francji. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Twoje miejsce na Ziemi tłumaczy zaliczona matura na pięć - śpiewał kiedyś zespół Lady Pank. Tegorocznym maturzystom do najważniejszego w życiu egzaminu pozostało już tylko 100 dni. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować.

W internetowym sondażu przeprowadzonym przez GG Network poproszono maturzystów o wskazanie trzech najlepszych sposobów przygotowania do matury. Najbardziej popularne i skuteczne według uczniów jest: rozwiązywanie testów (50,2 proc. głosów), wielokrotne powtarzanie materiału (38,7) i systematyczna nauka (37,5).

Nie warto też zarywać nocy na naukę, bo wysypianie się jako jeden z najbardziej skutecznych sposobów przygotowania do egzaminów dojrzałości wskazało aż 28 proc. maturzystów. Chłopcy szczególnie cenią naukę w ciszy, natomiast dziewczyny - korzystanie z notatek (po 28 proc. odpowiedzi).

Nie odkładaj nauki na potem

Maturzyści wiedzą, że uleganie pokusom odkładania nauki "na później" nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Bo potem pojawia się niepotrzebny stres, którego opanowywanie zostało uznane za ważną umiejętność przez ponad 20 proc. badanych.
Młodzież podkreśla, że najskuteczniejsza jest systematyczność. Dobrze jest wyznaczyć sobie konkretny termin początku przygotowań i konsekwentnie się go trzymać. Właśnie teraz jest na to idealny czas.

Jak powtarzać epoki?

Można chronologicznie - epoka po epoce, jedną tygodniowo - radzi Anna Kondracka - Zielińska, nauczycielka języka polskiego. - Można też podzielić cały materiał według klucza, dla przykładu: na początku granice czasowe, potem światopoglądy epok i pojęcia.
Z renesansu - humanizm i reformacja, z baroku -  kontrreformacja, monumentalizm, metafizyka. Następnie gatunki - znowu przekrojowo przez epoki: sonet w renesansie, baroku, romantyzmie.

- Do wyboru są zatem dwa rozwiązania - powtórka epokami - całościowo i poszczególnymi zagadnieniami -przekrojowo - radzi polonistka. - Przy powtórkach dobrze jest stosować skojarzenia.
Podczas badania ponad 20 proc. tegorocznych maturzystów uznało skojarzenia za pomocny sposób w nauce.

Jak powtarzać treść lektur?

Jeśli brakuje czasu na czytanie ich w całości, najlepiej wybierać określone, ważne fragmenty albo sięgnąć po sprawdzone opracowanie albo film. Można skorzystać z filmów, jakie oferuje internet. W serwisie www.videonauka.pl maturzyści mogą obejrzeć filmy nagrywane przez nauczycieli. Omawiają one dokładnie wszystkie zagadnienia maturalne, nie tylko z języka polskiego, ale także innych przedmiotów.

- Nasza strona zawiera 1000 filmów, każdy o długości od 4 do 12 minut. Nakręciliśmy 120 godzin czystej wiedzy przekazywanej bez zbędnych przerw czy pobieżnego traktowania zagadnień - mówi Jakub Kucharski, współtwórca projektu - Wybraliśmy 20 nauczycieli spośród 140 kandydatów. Każdy film był kilkukrotnie weryfikowany od strony montażowej, zawartości i przystępności.
Do korzystania z bryków przyznało się prawie 10 proc. maturzystów.

Wierzą w moc czerwonej bielizny

Z maturą wiążą się różne przesądy. Maturzyści odpowiedzieli w ankiecie na pytanie o ich podejście do przesądów. W co wierzą? Podczas studniówki dziewczęta powinny mieć na udzie czerwoną podwiązkę, panowie natomiast od studniówki nie powinni obcinać włosów, bo wraz z nimi mogłaby zniknąć wiedza. Mówi się ponadto, że "jaka studniówka, taka matura". Wierzyć lub nie, warto się dobrze pobawić, w końcu to pierwszy poważny bal w życiu.

Znanym i poważnie traktowanym przesądem jest konieczność założenia w dzień egzaminu czerwonej bielizny, która gwarantuje zdanie matury. Aż 70 proc. badanych zna ten przesąd, a 23 uznaje go za w ogóle najpoważniej traktowany przez uczniów. Maturzyści wiedzą, że nie należy dziękować, kiedy ktoś życzy "powodzenia" - tę zasadę zna 80 proc. uczniów. Traktowana jest jednak z przymrużeniem oka, bo, zdaniem samych zainteresowanych, naprawdę poważnie podchodzi do niej 16,4 proc. maturzystów.
Podobnie - kopniak na szczęście - chociaż to przesąd znany przez 80 proc. badanych, to jedynie 18 z nich uważa, że maturzyści stosują się do niego.

Wielu w dzień matury na szczęście zabierze na egzamin misia, a na noc włoży książkę pod poduszkę. No i co ważne - maturę napiszą pożyczonym długopisem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24