MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Smolarzyn: nie chcemy tej smołowni!

Andrzej Plęs
- Wiemy, co się działo w Przeworsku, nie chcemy być tak samo potraktowani, nie chcemy tych samych problemów, smrodu, strachu o zdrowie naszych dzieci - mówią mieszkańcy Smolarzyn.
- Wiemy, co się działo w Przeworsku, nie chcemy być tak samo potraktowani, nie chcemy tych samych problemów, smrodu, strachu o zdrowie naszych dzieci - mówią mieszkańcy Smolarzyn. Krzysztof Kapica
W Smolarzynach (gmina Żołynia) nieopodal budynków mieszkalnych ma powstać wytwórnia mas bitumicznych. Mieszkańcy są przerażeni wizją asfaltowych oparów i pędzących ciężarówek ze smołą.

Miało być po cichu - podejrzewają w Smolarzynach. Wniosek o wydanie warunków środowiskowych dla smołowni firma Strabag złożyła w Urzędzie Gminy w Żołyni 24 grudnia, o czym jeden z mieszkańców dowiedział się dopiero na początku stycznia, i to nieoficjalnie. We wsi zawrzało, błyskawicznie zebrano niemal 300 podpisów pod protestem. Tym chętniej, że dowiedziano się, iż podobny interes kiedyś oprotestowywano w Przeworsku.

Dlaczego nie?

Strabag na wytwórnię mas bitumicznych upatrzył sobie w Smolarzynach czterohektarową prywatną działkę.

- To tylko 230 m od najbliższych zabudowań mieszkalnych i zakładu produkcyjnego zatrudniającego ponad 100 osób - tłumaczy Beata Buszta. - W bezpośrednim sąsiedztwie ujęcia wody pitnej dla gminy, kilkadziesiąt metrów od lasów.

Ireneusz Pacyna zwraca uwagę, że gminne studium uwarunkowań przewiduje w tym miejscu "zabudowę mieszkalną i usługową nieuciążliwą", a za taką trudno uznać produkcję asfaltu. A w dokumentacji inwestycji Strabag przewidział, że zakład będzie do opalania i produkcji używał pyłu węgla brunatnego, co - z pewnością - nie pozostanie bez wpływu na stan środowiska. Na błyskawicznie zorganizowanym zebraniu wiejskim mieszkańcy Smola- rzyn podnieśli i to, że "emisja zanieczyszczeń powietrza przez związki rakotwórcze spowoduje pogorszenie stanu zdrowia ludzi, w szczególności dzieci".

Swój protest wysłali do radnych Żołyni.

- Podpisy zbieraliśmy także w sołectwach sąsiednich gmin, bo i ich mieszkańcy byliby narażeni na uciążliwość tego zakładu - dodaje Pacyna.

Julian Borcz twierdzi, że jeśli którykolwiek z radnych kiedykolwiek optował za usytuowaniem wytwórni asfaltu w Smolarzynach, to po ich proteście musi zmienić zdanie. Tym chętniej, że smolarzynianie dokładnie prześledzili, jak i dlaczego w Przeworsku protestowano przeciwko temu samemu zakładowi.

Mieszkańcy os. Benbenka o tym, że na ich osiedlu ma powstać wytwórnia mas, dowiedzieli się kilka miesięcy po tym, jak firma złożyła w Urzędzie Miasta Przeworska dokumenty lokalizacyjne. Protestującym wyjaśniono, że na ich sprzeciw jest za późno. Zakład obiecał komin 25-metrowy, skończyło się na 12 metrach, miał stosować olej opałowy, a stosował sprowadzany z niemieckich kopalń pył węglowy, emitujący znacznie więcej toksyn. Mieszkańcy skarżyli się na to, że dzieci chorują im znacznie częściej, okoliczne drzewa usychają, w powietrzu nieustająco unosi się odór asfaltu, a wielotonowe ciężarówki ze smołą rozjeżdżają drogi. Kilka rodzin z tego powodu się wyprowadziło. Pod presją wyborców nawet władze Przeworska zdecydowały się sformułować listę nieprawidłowości, jakich dopuściła się firma. Tego scenariusza chcieliby uniknąć w Smolarzynach.

Radni przeciw smolarni

- Po ostatnim spotkaniu mam wrażenie, że inwestor skłonny jest wycofać się z tej lokalizacji - przypuszcza Andrzej Benedyk, wójt Żołyni.

Dodaje jednak, że jeśli firma podtrzyma wniosek i będzie on bez wad formalnych, urząd zmuszony będzie wydać pozytywną decyzję o warunkach środowiskowych. Co nie przesądza - zaznacza wójt, - że zakład tu powstanie.

Strabag jednak nie rezygnuje.

- Jesteśmy przygotowani do dialogu ze społecznością lokalną - deklaruje z kolei Małgorzata Kaliszewska, rzecznik firmy.

Na wczorajszej sesji radni gminy Żołynia jednogłośnie podjęli uchwałę sprzeciwiającą się budowie wytwórni mas bitumicznych w Smolarzynach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24