Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Klimatu ogranicza wycinkę drzew w cennych obszarach lasów. Samorządowcy zaniepokojeni [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło decyzję o wstrzymaniu wycinki najcenniejszych drzew, m.in. w Bieszczadach oraz Puszczy Karpackiej.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło decyzję o wstrzymaniu wycinki najcenniejszych drzew, m.in. w Bieszczadach oraz Puszczy Karpackiej. Turnicki Park Narodowy projektowany/Facebook
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ograniczyło wyręby przewidziane na 2024 r. w najważniejszych polskich lasach. Na Podkarpaciu dotyczy to Bieszczad oraz Puszczy Karpackiej. Cieszą się ekolodzy, bo to może być wstęp do utworzenia nowych parków narodowych, m.in. Turnickiego. Martwią się samorządowcy, według nich może to źle wpłynąć na rynek pracy na tych terenach.

Wprowadzone zostaną ograniczenia wycinki na dziesięciu obszarach lasów. M.in. na Podkarpaciu, w Bieszczadach i Puszczy Karpackiej. Ten drugi obszar obejmuje część terenu postulowanego od wielu lat przez przyrodników i ekologów Turnickiego Parku Narodowego.

- Podjęliśmy decyzję o wydaniu pierwszej decyzji o ograniczeniu i wstrzymaniu wycinek najcenniejszych obszarów leśnych w Polsce. Czas wyprowadzić piły z części polskich lasów, zwłaszcza te, które cięły najcenniejsze obiekty przyrodnicze – mówi Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.

Minister podkreślała, że chodzi o ograniczenie wyrębów w najcenniejszych fragmentach lasów. W starodrzewiach w wieku 100-200 lat, lasach wodochronnych oraz górskich.

Wiceminister klimatu, Mikołaj Dorożała uzupełnił, że wprowadzone ograniczenia nie oznaczają całkowitego zaprzestania prac leśnych, lecz mają na celu ochronę najcenniejszych drzew.

Z takich decyzji cieszą się przedstawiciele organizacji ekologicznych. Według nich może to być wstęp do utworzenia m.in. Turnickiego Parku Narodowego na części terenów powiatów przemyskiego i bieszczadzkiego.

- Wspaniale. Marzenia stają się rzeczywistością - komentują członkowie grupy "Turnicki Park Narodowy projektowany".

Tymi działaniami zaniepokojeni są podkarpaccy samorządowcy.

- Nowy park narodowy to obszar chronionego krajobrazu, zakaz wycinki drzew, ograniczenia w inwestycjach i zagospodarowaniu terenu. Zatem pytanie zasadnicze: gdzie będą pracować ludzie kilku gmin m.in. Birczy, Ustrzyk Dolnych, Fredropola, Krzywczy, Przemyśla, Tyrawy Wołoskiej, Dubiecka, Dynowa i Krasiczyna, czyli tam, gdzie będzie teren parku i jego otuliny. Co z nadleśnictwami i leśnictwami, co z leśniczymi i pracownikami leśnymi. W tym terenie nie ma alternatywy, nie ma zakładów pracy mogących przyjąć ludzi, którzy utracą pracę, a mówimy o setkach osób - komentuje Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Burmistrz miasta i gminy Birczy Grzegorz Gągola zwrócił się do starostów i przewodniczących rad powiatów przemyskiego i bieszczadzkiego o zwołanie pilnego spotkanie w tej sprawie.

- Należy jak najszybciej powołać zespół roboczy, który przeanalizuje i oceni skutki planowanych zmian w odniesieniu do społeczeństwa zamieszkującego nasze powiaty. Wszelkie obostrzenia ochrony przyrody mogą mieć katastrofalne, a wręcz nieodwracalne konsekwencje z punktu widzenia gospodarczego (bezrobocie, wyludnienie), a także skutkować zwiększoną deprecjacją naszych drzewostanów. Przykładem może być zwiększona ekspansja jemioły wśród jodły, która już teraz stanowi ogromny problem dla naszych lasów - twierdzi G. Gągola.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24