Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej płać za ogrzewanie

Józef Lonczak
ŁUKASZ BIAŁORUCKI
Koszty ogrzewania mieszkań są teraz szczególnie wysokie, zwłaszcza, gdy temperatura spada nocą do około 30 stopni Celsjusza. Aby złagodzić rosnące ceny ogrzewania zapytaliśmy ekspertów - czy można oszczędzać na ogrzewaniu nawet podczas wielkich mrozów? Można, ale trzeba to robić racjonalnie.

Nie zakrywaj wentylacji

Nie zakrywaj wentylacji

Oszczędzanie na ogrzewaniu nie może polegać na zamykaniu wentylacyji. Zwłaszcza przy szczelnej stolarce okiennej i drzwiowej. - Do dobrego samopoczucia potrzebujemy nie tylko ciepła, ale i świeżego powietrza. Dlatego pomieszczenia wietrz krótko i intensywnie np. na kilka minut szeroko otwierając okna w pokoju - radzi Tomasz Demiński, właściciel PPHU T&S w Rzeszowie.

Oszczędzanie jest bardzo ważne, ale przesada nie jest wskazana. Np. zbytnie wychłodzenie mieszkania spowoduje, że będziemy musieli potem zużyć więcej gazu lub innego paliwa, aby go na powrót nagrzać. Jeszcze gorzej, gdy na wskutek nadmiernego oszczędzania doprowadzimy do przeziębienia domowników i w rezultacie zapłacimy potem więcej za… leki.

Przydatny termostat

Łatwiej oszczędzać, gdy przy każdym grzejniku posiadamy zawory termostatyczne. Wówczas możemy ustawić akceptowaną przez domowników temperaturę i w rezultacie rachunki płacone za gaz czy olej lub inne paliwo powinny być niższe.

20 stopni w mieszkaniu

Jaka powinna być racjonalna temperatura w mieszkaniu?
To zależy od indywidualnych potrzeb - odpowiadają zgodnie specjaliści. Dla jednych wystarczy 18, a dla drugich 21 stopni Celsjusza. Jednak przyjmuje się, że w pomieszczeniach mieszkalnych 20 stopni Celsjusza powinno w zupełności wystarczyć. Wyjątek stanowią niemowlaki, które mogą wymagać nieco wyższej temperatury.

W łazience 25 stopni

Jedyny wyjątek stanowi łazienka, gdzie komfortowa temperatura winna oscylować przy 25 kreskach skali Celsjusza. To, dlatego, że w tu się rozbieramy i kąpiemy. Ponadto wyższa temperatura pozwala na szybsze usunięcie z łazienki nadmiaru wilgoci poprzez wentylację.

Pomieszczenia niezamieszkałe

Śmierć czyha

Jest całkowicie niedopuszczalne przymykanie kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach, w których są urządzenia gazowe. Takie "próby" oszczędności mogą doprowadzić do śmierci domowników. Kuchenka, piecyk lub kocioł w czasie pracy spala tlen z powietrza. A bez tlenu żyć się nie da. Podobnie niebezpieczne są zatkane lub niedrożne przewody spalinowe, które zamiast odprowadzać spaliny na zewnątrz budynku zatrzymują je, wewnątrz co nierzadko prowadzi do śmiertelnych zatruć.

Nierzadko bywa, że w domu są pomieszczenia, które nie sa, na co dzień używane. Np. pokój "pociechy" studiującej w odległym mieście, która do domu wpada na kilka dni w miesiącu. - W takim pomieszczeniu możemy śmiało obniżyć temperaturę, o co najmniej kilka stopni - uważa Stanisław Woźny, specjalista techniczny w PPTE Solar-Bin w Rzeszowie. - Można nawet w takim pomieszczeniu przestawić położenie pokrętła na zaworze termostatycznym "na śnieżynkę". Wówczas zawór wstrzyma dopływ ciepła do grzejnika. Jednak, kiedy temperatura spadnie poniżej 8 stopni Celsjusza zawór znów otworzy dopływ ciepła, a kiedy temperatura wzrośnie znów odetnie dopływ ciepła. Kiedy do pomieszczenia wraca lokator zawór odkręcamy do oczekiwanego położenia - objaśnia Stanisław Woźny.
Specjalista dodaje jednak, że po pewnym czasie wspólna ściana w użytkowanym pomieszczeniu, od strony prawie nieogrzewanego pokoju, będzie wychłodzona.

Nie zakręcać całkowicie

W niezamieszkałych pomieszczeniach zwłaszcza na wyższej kondygnacji lub poddaszu i podczas silnych mrozów nie wolno całkowicie zakręcać zaworów, gdyż po kilku dniach silniejszych mrozów mogło by dojść do zamarznięcia i uszkodzenia grzejników. Wówczas zamiast oszczędności byłyby tylko straty.

Co z piwnicą

Dopuszcza się natomiast możliwość całkowitego zakręcenia zaworów, ale w piwnicy. Nawet w garażu. Oczywiście, jeśli mamy ocieplone ściany podpiwniczenia i nowoczesne okna oraz bramę wjazdową. Dla pewności zawory można pozostawić w położeniu śnieżynki lub pozostawić minimalny przepływ.
Pomieszczenia w piwnicy nie zamarzają, dlatego, że ziemia oddaje zimą ciepło. Poniżej strefy zamarzania normalna temperatura sięga 14 stopni Celsjusza. Z upływem czasu grunt stygnie i w lutym może już nie przekraczać kilku stopni C.

Garaż nad ziemią

Garaż znajdujący się nad powierzchnią gruntu także niemusi być ogrzewany, ale powinien mieć nowoczesne (o dobrej termoizolacyjności) okna i bramę wjazdową. - Jednak przegrody, czyli ściany i ewentualnie strop, oddzielające go od sąsiednich pomieszczeń powinny być ocieplona. - To dlatego by w nich, lub na nich nie znalazł się tzw. punkt rosy, co prowadzi do niepotrzebnego zawilgocenia ścian. Z tego powodu dobrze docieplona powinna być także ściana nieogrzewanego garażu. Te zasady obowiązują jeśli garaż został dobudowany do budynku - dodaje Stanisław Woźny.

Tak należy oszczędzać

- Uszczelniasz okna i drzwi (lub stare wymienisz na nowe),
-Odsłoniasz zasunięte firanami lub meblami grzejniki,
- Zimą po zmierzchu, zasłoniasz okna,
- Odizolujesz od mieszkania nieogrzewane wejścia na strych, do piwnicy itp.
Ograniczasz nadmiar wilgoci w mieszkaniu.
Nie gotujesz bez przykrycia, nie bierzesz zbyt długich kąpieli i nie suszysz wypranej bielizny na grzejnikach, (w ten sposób zwiększasz nadmiernie wilgotność w mieszkaniu).
- Mieszkanie wietrz krótko i intensywnie, przy zakręconym zaworze termostatycznym (cały czas uchylone okna powoduje większe straty ciepła.
- Przykręcisz zawory na noc i na dzień, kiedy wszyscy domownicy są poza domem np. o 3 stopnie C. Dotyczy to także pomieszczeń, w których nie używasz, na co dzień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24