MŚ w siatkówce plażowej. Łosiak i Bryl brązowymi medalistami

OPRAC.: Filip Bares
PZPS
Siatkarze plażowi Bartosz Łosiak i Michał Bryl w meksykańskiej Tlaxacali pokonali Amerykanów Theo Brunnera i Trevora Crabba 2:0 (21:17, 21:18) w meczu o brązowy medal mistrzostw świata. To pierwsza polska para, która wywalczyła miejsce na podium w historii tej imprezy.

Pierwszy set tylko do połowy rywalizacji był wyrównany. Od stanu 7:7 stroną dominującą byli biało-czerwoni, którzy pewnie wygrali 21:17.

Drugą partię Amerykanie, którzy przed mundialem zajmowali dopiero 24. miejsce w światowym rankingu rozpoczęli od prowadzenia 4:1. Łosiak i Bryl szybko jednak zaczęli prezentować siatkówkę na najwyższym światowym poziomie, co od razu przełożyło się korzystny dla nich wynik 15:12. Reprezentanci USA, również dzięki dobrej zagrywce, nie rezygnowali z walki i doprowadzili do remisu 17:17.

Polska para poprosiła o przerwę na żądanie. Dwa błyskawicznie zdobyte punkty znacznie przybliżyły biało-czerwonych do medalu. Po kolejnej akcji mieli trzy piłki meczowe. Za pierwszym razem rywale się obronili. Atak Bryla po skosie przypieczętował wygranie seta 21:18 i historyczny sukces.

Do tej pory największym wspólnym sukcesem tego polskiego duetu była czwarta pozycja w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy i wygrana w prestiżowym turnieju Beach Pro Tour Elite w Hamburgu. Łosiak i Bryl mieli też dobre wspomnienia z Tlaxcali, gdzie półtora roku temu triumfowali w zawodach drugiego poziomu Beach Pro Tour.

W tegorocznych mistrzostwach męskich duetów medale przypadną w udziale wyłącznie ekipom z Europy. W finale Czesi Ondrej Perusic i David Schweiner zmierzą się ze Szwedami Davidem Ahmanem i Jonatanem Hellvigiem.

Zwycięzcy turnieju zdobędą też bezpośrednią kwalifikację dla kraju do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.