MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne w Dukli wyprowadzi się z Pałacu Tarnowskich? Radny powiatu krośnieńskiego proponuje nowe miejsce

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Muzeum Historyczne-Pałac w Dukli
Czy Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli zmieni swoją dotychczasową siedzibę i opuści posiadłość Tarnowskich? Taki pomysł zgłosił były burmistrz Marek Górak, obecnie radny powiatu.

Kilkanaście lat temu spadkobiercy Stanisława Tarnowskiego odzyskali w Dukli majątek, który przed II wojną światową należał do ich przodków: trzy kamienice i ratusz w Rynku. Do rodziny Tarnowskich wróciła także, w 2012 roku, rodowa posiadłość - zespół pałacowo-parkowy.

Od lat 60 w obiektach tych funkcjonowała placówka z ekspozycjami nawiązującymi do wojennej historii i bitwy dukielskiej – najpierw jako oddział wojskowy muzeum w Krośnie potem jako samodzielne Muzeum Braterstwa Broni w Dukli, a od 1991 roku – jako zostało przekształcone w Muzeum Historyczne-Pałac w Dukli.

Samorząd powiatu prowadzi muzeum od 1999 roku. Po tym jak spadkobiercy ostatniego właściciela pałacu przed wojną odzyskali majątek, obie strony podpisały porozumienie, dzięki któremu muzeum mogło kontynuować działalność w dotychczasowej lokalizacji. Umowa podpisana ze starostą zagwarantowała wieloletnią dzierżawę głównego budynku oraz części dziedzińca, na której znajduje się skansen broni ciężkiej.

Z sugestią, że muzeum mogłoby przenieść się do innej siedziby, do budynku, który byłby jego własnością, wystąpił na ostatniej sesji obecny radny powiatu krośnieńskiego, a wcześniej burmistrz Dukli – Marek Górak.

Ta przeprowadzka nie byłaby daleka, tylko tuż obok. Chodzi o zaplecze gospodarcze kompleksu pałacowo-parkowego, którego część (88 arów) jest użytkowana przez oddział Krośnieńskiej Fabryki Mebli Krofam. Radny zaproponował by starostwo rozważyło możliwość odkupienia obiektów zakładu, z przeznaczeniem na ulokowanie muzeum. Krośnieńskie Fabryki Mebli w zakładzie w Dukli zawiesiły produkcję.

-Nowa siedziba, własna siedziba, pozwoli na zaprzestanie dzierżawy pałacu i dziedzińca, i może da impuls do rozszerzenia profilu działalności muzeum - argumentował Marek Górak.

Radny podkreślił, że jest to prośba do starosty, by podjął działania w sprawie przyszłości muzeum, i że jest to ważna kwestia zarówno dla społeczności lokalnej a także turystów z uwagi na to, iż muzeum jest jedną z atrakcji Beskidu Niskiego. Zaznaczył, że prowadził już wcześniej wstępne rozmowy w tej sprawie, m.in. z osobami zajmującymi się zagospodarowaniem przestrzennym i prezesem Krofamu.

Utrzymanie Muzeum Historycznego w Dukli pochłania rocznie (razem z wynagrodzeniami pracowników) 700 tysięcy złotych. Miesięczny koszt dzierżawy budynku pałacu i dziedzińca to dla budżetu powiatu wydatek w wysokości 8 tysięcy złotych. Starosta, wicestarosta i dyrektor muzeum niedawno odbyli rozmowy z przedstawicielem właścicieli.

- Zgodzili się, by środki z czynszu były inwestowane w niezbędne prace, na przykład wynikające z wymogów przeciwpożarowych. Mamy porozumienie dotyczące m.in. likwidacji drewnianych okładzin czy wymiany drzwi do kotłowni - wylicza starosta Jan Pelczar.

Starosta nie mówi „nie” dla propozycji radnego Marka Góraka. Przyznaje jednak, że władze powiatu muszą na miejscu zapoznać się z warunkami lokalowymi.

- Ja nigdy nie byłem w tym zakładzie, nie wiem jak wygląda, jakie inwestycje byłyby konieczne, żeby muzeum mogło tam funkcjonować. Dlatego najpierw trzeba wybrać się tam z wizją lokalną - zastrzega.

Dodaje, że powiat chciałby też móc liczyć na wsparcie samorządu gminy Dukla.

- Do tej pory go nie było, choć o pomoc finansową się zwracaliśmy. Szukaliśmy oszczędności, pojawiła się nawet oferta przeniesienia muzeum do Jedlicza, ale uznaliśmy, że to nie byłoby właściwe ze względu na charakter tej placówki - mówi Jan Pelczar.

Starosta nie ukrywa jednak, że kluczowe są finanse.

- Najważniejszą kwestią jest to, za ile firma jest gotowa sprzedać nieruchomość w Dukli, jaka będzie wycena majątku. Bo jeśli to będą miliony, to obawiam się, że nie będzie nas stać - mówi.

od 7 lat
Wideo

Zaczęły się wakacje. Dalej pomimo wysokich cen wybieramy Polskę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24